Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nadchodzi załamanie pogody do woj. lubelskiego. Temperatura obniży się o 20 stopni

W regionie w ciągu najbliższych godzin należy spodziewać się załamania pogody. Na termometrach lokalnie zobaczymy nawet 20 stopni mniej.

Poniedziałek jest ostatnim tak ciepłym dniem w rozpoczynającym się tygodniu. Znajdujemy się jeszcze w powietrzu zwrotnikowym, ale już w nocy z poniedziałku na wtorek za pofalowanym frontem chłodnym zacznie napływać powietrze arktyczne. Do końca tygodnia utrzymają się niskie temperatury i temperatura w regionie nie osiągnie 15 stopni. Nocami przynajmniej do połowy maja występować będą okresami przygruntowe przymrozki. Na duże ocieplenie z temperaturą powyżej 20 stopni przyjdzie nam poczekać do ostatniej dekady miesiąca.

Dziś Polska znajduje się pod wpływem rozległej bruzdy niżowej rozciągającej się od Skandynawii aż po Europę Zachodnią. Pozostaniemy w zasięgu zatoki niżowej łączącej dwa ośrodki niżowe znad Zatoki Fińskiej oraz Niemiec. Na północnym-zachodzie już zalega powietrze arktyczne, natomiast na południowym-wschodzie i wschodzie jeszcze zwrotnikowe. We wtorek cały kraj znajdzie się w masie arktycznej. Chłodny okres synoptyczny potrwa do końca tygodnia.

11 maja 2020 na obszarze województwa lubelskiego temperatura wyniesie od 24°C do 27°C w najcieplejszym momencie dnia. Zachmurzenie umiarkowane, okresowo duże. Opady atmosferyczne nie wystąpią do końca dnia. Wiać ma umiarkowany, okresowo silny wiatr z południa, który w porywach osiągnie 50 km/h.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie umiarkowane, w drugiej części nocy duże. Przez naszą część Polski przechodzić ma pofalowany front atmosferyczny. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu słabym, okresowo umiarkowanym. W czasie przechodzenia frontu wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru. Początkowo wiać ma z sektora południowego, ale w drugiej części nocy wiatr skręci na północno-zachodni. Średnia prędkość wiatru wyniesie około 36 km/h w porywach do 70 km/h z północnego-zachodu. Temperatura wyniesie od 6°C do 14°C. Najdłużej ciepłe powietrze utrzyma się we wschodnich powiatach województwa lubelskiego.

Wtorek przyniesie zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu. Początkowo wielkoskalowego, ale w drugiej części dnia w świeżym powietrzu arktycznym rozwinie się konwekcja, przynoszące słabe opady deszczu. Temperatura wyniesie od 7°C do 9°C. W nocy z wtorku na środę zachmurzenie małe. Opady zanikną. Znajdziemy się w napływie powietrza arktycznego. Temperatura wyniesie od 0°C do 3°C, lokalnie przy gruncie wystąpi przymrozek.

Środa przyniesie zmianę warunków pogodowych. Arktyczny chłód znad Grenlandii będzie wypierany przez front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii. Napłynie masa polarno-morska Wiać ma umiarkowany, okresowo porywisty wiatr z sektora południowego, który w porywach osiągnie 50 km/h. W czwartek dalej chłodno. Napływać ma powietrze z zachodu. Temperatura wyniesie maksymalnie 10 stopni. Niewykluczone są słabe opady deszczu. Piątek dalej z niską temperaturą na poziomie 13 stopni, może spaść deszcz. Weekend dalej chłodny, a ocieplenie zacznie postępować od przyszłego tygodnia.

Maj w skali miesięcznej będzie chłodny z ilością opadów poniżej normy. Na upały przyjdzie nam poczekać przynajmniej do czerwca.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

  1. Landrynkie sśiem

    Dobrze że jeszcze kalesonów nie zdjołem, od przed listopada je cały czas noszę.

Z kraju