Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nadchodzą opady deszczu. Czeka nas ochłodzenie

Już wkrótce czeka nas ochłodzenie, w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy na termometrach od 15°C do 18°C. Na regionem pojawia się również opady deszczu.

Dzisiaj Polska jest wpływem zatoki niżu znad Morza Barentsa o imieniu „Ex Gabrielle”. Z układem niskiego ciśnienia związany jest chłodny front atmosferyczny, który będzie przemieszczał się od wybrzeża na południowy-wschód kraju. Napływać ma dość ciepłe powietrze polarne morskie przed frontem, natomiast tuż za nim chłodniejsze polarno morskie.

W weekend nasz kraj znajdzie się w zasięgu rozległego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Atlantyku aż po Rosję. W niedzielę od północnego -zachodu zacznie nasuwać się zatoka związana z niżem znad Skandynawii. Położony w niej będzie front, który zacznie schodzić na południe. Opady z nim związane wystąpią w regionie dopiero w poniedziałek. W dłuższej perspektywie czasu modele prognozują niską temperaturę powietrza, nawet poniżej 20 stopni i przelotne opady deszczu. Prawdopodobnie na chwilę ociepli się pod koniec miesiąca. Należy mieć na uwadze, że również noce będą chłodne, nawet poniżej 8°C.

W piątek przez przeważającą część dnia bez opadów i większego zachmurzenia. Dopiero późnym popołudniem od północnego-zachodu nasuwać będzie się nad region strefa większego zachmurzenia wraz z przelotnymi opadami deszczu. Jednak opady w naszym regionie wystąpią dopiero wieczorem oraz w nocy. Ich intensywność będzie na niskim poziomie. Na termometrach w regionie zobaczymy dziś maksymalnie od 22°C do 24°C. Istotnie wzrastać ma prędkość wiatru i w czasie opadów może osiągnąć nawet 50 km/h. Zmieni się również jego kierunek z zachodniego na północno- zachodni.

Noc z piątku na sobotę z zachmurzeniem umiarkowanym do dużego, okresami całkowite. W drugiej części nocy opady zaczną zanikać na obszarze naszego regionu. Deszcz spadnie niemal w całym regionie. Temperatura wyniesie od 12°C do 15°C.

W sobotę czeka nas duże ochłodzenie po przejściu frontu chłodnego. Ponownie dostaniemy się w zasięg wyżu, co zapewni nam słoneczną aurę. Będzie jednak dużo chłodniej niż w piątek, ponieważ napływać ma masa z północnego-zachodu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 15°C do 18°C. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego a nawet dużego. W pierwszej części dnia może już rozwinąć się płytka konwekcja z chmurami Cumulus, ale opady nie są spodziewane. Na niebie pojawi się także nieco więcej chmur wysokich typu Cirrus. Odczucie chłodu potęgować będzie nieco silniejszy wiatr z sektora północno-zachodniego, skutecznie obniżając temperaturę. Średnia prędkość wiatru wyniesie około 20 km/h, w porywach do 45 km/h.

W drugi dzień weekendu rozpocznie się szybki spadek ciśnienia. Spowodowane będzie to nasuwaniem się zatoki głębokiego niżu ulokowanego w rejonie Skandynawii. W ten sposób ponownie zaczniemy dostawać się w zasięg strefowej cyrkulacji atmosfery. W ciągu doby ciśnienie z 1030 hPa na poziomie morza spadnie do 1013 hPa. Oznaką zbliżającego się pogorszenia pogody ma być również wystąpienie większej ilości chmur wysokich typu Cirrus.

Przepływ mas powietrza w niższych warstwach troposfery ulegnie zmianie. Napływać zacznie przez krótki okres czasu masa z południowego – zachodu. Średnia prędkość wiatru wyniesie około 25 km/h, w porywach do 50 km/h. Będzie nieco cieplej niż w sobotę. Na termometrach zobaczymy od 19°C do 21°C. Nie są jednak prognozowane opady atmosferyczne.

Poniedziałek przyniesie duże pogorszenie pogody. Przez nasz kraj przebiegać ma strefa niemal stacjonarnego frontu atmosferycznego z opadami deszczu o zmiennym natężeniu. Temperatura wyniesie od 20°C do 23°C.

We wtorek czeka nas ochłodzenie po przejściu kolejnego frontu. Temperatura wyniesie maksymalnie 17 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Spadnie również deszcz, w środę może być jeszcze chłodniej, bo tylko 15°C, prognozowane są również opady deszczu.

Modele numeryczne przewidują, że czeka nas dłuższe ochłodzenie. Niewykluczone, że ocieplenie nadejdzie tylko na kilka dni pod koniec września. Należy jednak mieć na uwadze, że prognozy powyżej 5 dni przy dynamicznych sytuacjach mają niską sprawdzalność i więcej będzie można powiedzieć dopiero w ostatniej dekadzie września.

Najnowsze informacje pogodowe

Bieżące położenie opadów i chmur

(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

  1. Niech pada. Niech napie*dała wszystko wysycha wystarczy pójść na jaką kolwiek wodę. Ostatni na spływie kajakowym miałem wodę do kostek…

Z kraju