Nad Wisłą znaleziono topór wykonany z poroża renifera. Ma on kilka tysięcy lat (zdjęcia)

Liczący minimum 4 tys. lat topór został znaleziony w powiecie ryckim. Natrafiono na niego przypadkowo na powierzchni wiślanej piaszczystej łachy. Niebawem trafi do muzeum.

Do urzędu konserwatorskiego w Lublinie trafił topór wykonany z naturalnego zrzutu poroża renifera. Ten niezwykły zabytek został znaleziony nad Wisłą w miejscowości Drachalica w gminie Stężyca. Odkryto go przypadkowo na powierzchni wiślanej piaszczystej łachy. Początkowo topór przekazano do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jednak z uwagi iż znajdował się on w województwie lubelskim przekazano go do Lublina.

Jak wyjaśnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski, narzędzia i broń wykonane z materiałów organicznych takich jak np. kości czy też poroża, wykorzystywane były powszechnie w społecznościach pradziejowych. Jednak ze względu na charakter użytego do ich wytworzenia surowca, większość z nich nie zachowała się do naszych czasów. Wszystko dlatego, że poroże z czasem ulegało całkowitemu rozkładowi. Obecnie na pojedyncze tego typu znaleziska natrafić można jedynie na terenach podmokłych lub torfowych.

Topór z nad Wisły ma ok 18 cm długości i wykonany został z proksymalnej części rogu. Jest on zaopatrzony w otwór na trzonek o średnicy ok. 2 cm. Ostrze uzyskano poprzez ukośne ścięcie końcówki rogu. Jak ustalono, narzędzie to datowane jest na wczesny i środkowy holocen – mezolit i neolit czyli okres epoki kamienia pomiędzy 8000 a 1900 r p.n.e. Zabytek ten najprawdopodobniej będzie można oglądać w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.

(fot. LWKZ)

10 komentarzy

 1. i pomyśleć, że małpa schodząc z drzewa wzięła se go wystrugała i tłukła nim orzeszki

 2. Ale zaraz zaraz to jest fake. Bo wedug nauki kościoła. To niewidzialny żyt/buk stworzył ziemię i tam nie było żadnej wędrówki kontynentów, a pod nami jest diabeł i tam smażyli ludzi ogniem.. (SIC/LOL)

 3. studętkom jezdem !!!

  Jak se tak wyobrażem czy to ludzie walili sie po łbach żeby udowodnić swoje racje, to sie cieszem, że wynaleziono bombe atomowom

 4. A pod artykułem nius sprzed 2 lat. Brawo !
  Oczywiście bez daty, żeby można było się nabrać.

 5. Tak dokładnie oszacowali, to pewnie była tam metka z datą produkcji. 🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia