Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na przystankowych wyświetlaczach pojawiła się informacja o jakości powietrza (zdjęcia)

Od dzisiaj na przystankowych wyświetlaczach będzie pojawiała się informacja o jakości powietrza w Lublinie. Miasto podejmuje pierwsze testowe działania związane z prezentowaniem informacji w ten sposób.

Od piątku 25 października na elektronicznych tablicach znajdujących się na 60 przystankach w Lublinie pojawi się informacja o jakości powietrza w mieście. Wprowadzenie tych danych na wyświetlaczach ZTM w każdej dzielnicy Lublina jest kontynuacją działań edukacyjnych w ramach społecznej kampanii „Miasto to tez Twój dom – Masz wpływ na dobra atmosferę”.

Na wyświetlaczach pojawi się informacja o aktualnym indeksie jakości powietrza, określonym jako: bardzo dobry, dobry, umiarkowany, dostateczny, zły lub bardzo zły, a także informacje o średniogodzinowym stężeniu pyłu PM10 i normach maksymalnego stężenia.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu wynosi ona 300 μg/m3 (średniodobowo). Przykładowa informacja z wyświetlacza: Indeks jakości powietrza jest bardzo dobry. Pył zawieszony PM10: 13.7 > µg/m3 (poziom alarmowy 300 µg/m3).

Tablica wyświetli dane ze strony Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Podawane one będą w miligramach na metr sześcienny. Informacja o aktualnym stanie powietrza publikowana jest także od tego roku na stronie internetowej lublin.eu – po lewej stronie w „Komunikatach”.

Na przystankowych wyświetlaczach pojawiła się informacja o jakości powietrza (zdjęcia)

Na zdjęciu: Blanka Rdest-Dudak Zastępca Dyrektora Wydział Ochrony Środowiska oraz Grzegorz Malec Dyrektor ZTM w Lublinie

(fot. ZTM Lublin)

11 komentarzy

  1. Super.
    Teraz będziemy wiedzieli czy można głęboko oddychać , czy czekać na autobus na bezdechu .

  2. ZTM Lublin to kopalnia absurdów. Nowy przystanek na ul.Męczenników Majdanka „Sulisławicka”oddalony od poprzedniego 300 metrów. Żeby przejść do Lidla prawidłowo przez przejście pokonuje się taką samą odległość co od przystanku Dulęby. Osoby z problemami ruchowymi zgodnie z przepisami ze względu na ilość pasów nie mogą przechodzić poza przejściem w tym miejscu. Jakieś inne wytłumaczenie?

  3. Jasne – inwestujcie w termometry zamiast zająć się gorączką.

  4. Kpina z mieszkańców i nic wiecej. ŻAŁOSNE.

    • Nie no urwa nie wytrzymam muszę wrócić do tematu. Komu to jest potrzebne? Mieszkańcom to koło … będzie latało bo nic to nie zmienia! Ja wiem, że ktoś powie „darmowa informacja”, a ja się pytam, co Ty 500 lat w lodzie przeleżałeś? Teraz za darmo to nawet w mordę nie dostaniesz na mieście. Przecież to jest na pewno kontrakt podpisany, niby darmowy a pieniądze pod stolikiem dane. Jadę do roboty, pójdę na przystanek zobaczę, że jest zła jakość powietrza to co mam wrócić do domu? Kierownik zadzwoni „zdenerwowany” a ja mam mu powiedzieć, „sorry ziomek jakość powietrza mi nie pozwala, żeby wyjść z domu i przyjechać do roboty, siedzę w domu skulony, boję się o swoje życie?” Co to ***** jest? Czasy fit itp rozumiem., ale to co biegacz wybiegnie z domu pobiegnie na przystanek i powie, nie no *** z treningiem wracam do domu, bo jest zła jakość nie ma czym oddychać? Albo może mieszkańcy dzielnicy dziesiątej albo np. ulicy Zamojskiej w ogóle nie będą wychodzić z domu bo wielu tam pali śmieciami to lepiej zginąć z głodu niż wyjść z domu nawet do sklepu? Komu to potrzebne jest? Studentów mamy dużo, ale przecież on nie pójdzie na wykład, zaliczenie semestru albo po flaszkę do sklepu w piątek, no przecież tam jest informacja, żeby unikać kontaktu z powietrzem, wszyscy zamknijmy się w pokoju, pozamykajmy okna i schowajmy się do szafy pod 1000 futer z koziej pałki, żeby nawet grama skażonego tlenu nie wdychać. Jak ktoś chce powiedzieć, że rada miasta dogadała się z ZTM i to jest za darmo to jest głupi. Oni mają pieniążki z reklam wyświetlanych na monitorkach, ale nie no gdzie po co te pieniądze lepiej pokazać mieszkańcom za darmo, żeby nigdy nie wychodzili z domu, nie poruszali się po mieście i żeby nie jeździli autobusami.

      • Panie czego sie tak denerwujesz ! Warto jednak brac po uwage fakt złej jakości ”chmury” powietrz, i w tem czasie na pobyt na zewnątrz ograniczać. Powinny tym bardziej na to zwracac kobiety w ciąży i osoby problemami dróg oddechowych. Warto jednak dalej pamiętac że pyły zawieszone przykładają się do silniejszych i przewlekłych w czasie chorób naszych dzieci. Zatruta chmura nie wisi w powietrzu cały czas, pojawia sie najczęściej kiedy jest spadek temperatury i chmury, wtedy pył nie może przedostać się do górnych warst atmosfery i krąży obiegiem zamkniętym przy ziemi, ten ziemi. Ponadto te ”alerty” moim zdaniem sa przydatne, bo nie każdy ma akurat monitrować airly.eu w telefonie lub mieście. Tylko teraz pytanie do firmy wprowadzającej dane o stanie powietrz w miejskich monitorach. Bo już dawno wiadomo że poprzednia klasyfikacja normy powietrza w Polsce była mocno przekłamana w stosunku do krajów zachodniej Europy. 3 lata temu jakośc powietrz klasy ”dobra” w Niemcach jest sklasyfikowanana ”zła”. Więc pytanie wyjściowe z jakiej normy miasto Lublin chce skorzystać ?

  5. Jak to stwierdził pewien luminarz myśli społecznej „Z tym smogiem [org.: Wehrmachtem] to lipa, ale jedziemy w to, bo ciemny lud to kupi”.

  6. A gdzie informacja o PM2.5? xD Powinno być wskaźnik mówiący tu dziś dorabiasz się raka i umrzesz.

  7. Dodatkowe zużycie energii przez te wyświetlacze na pewno przyczyni się do poprawy jakości powietrza. 🙂

    • Inteligentny chłop. Popieram Twój komentarz, bo wiem, że to sarkazm. Wszyscy kupujmy elektryczne samochody są takie eko i cudowne ble ble ble. Jak ja staje na światłach swoją starą hondą accord (2000 r, b+g) pompa wspomagania jest już tak dojechana, że tak ją słychać jakbym miał silnik elektryczny, to widzę zazdrość u innych. A teraz koniec sarkazmu. Mam samochód na gaz i jestem eko, bo gaz produkuje mało składników szkodzących atmosferze. A żeby wyprodukować prąd robi to wielka fabryka która pali węglem. Kto jest bardziej eko?

  8. Na przystankowych wyświetlaczach pojawiła się informacja o jakości powietrza w autobusach?

Z kraju