Na polskich drogach będzie więcej fotoradarów i urządzeń do odcinkowych pomiarów prędkości

Na polskich drogach pojawi się więcej urządzeń rejestrujących drogowe wykroczenia. Nowy projekt Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego służyć ma zwiększeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a system ma objąć swoim zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych.

Nadal nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Tylko w ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 2831 osób. Daje to Polsce niechlubne miejsce w europejskich statystykach, jako czwartego od końca kraju z największą ilością zabitych osób na milion mieszkańców. Roczne koszty społeczne wypadków drogowych sięgają blisko 50 miliardów złotych.

Około 2000 wniosków od społeczności lokalnych wpłynęło już do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD w sprawie instalacji urządzeń rejestrujących, które poprawiają bezpieczeństwo na drogach.

W chwili obecnej na polskich drogach znajduje się 431 fotoradarów, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz 29 mobilnych urządzeń rejestrujących prędkość w szczególnie niebezpiecznych miejscach na polskich drogach. Ponadto 20 niebezpiecznych skrzyżowań na terenie całej Polski monitorowanych jest przez sygnalizatory przejazdu na czerwonym świetle.

W miejscach gdzie znajdują się fotoradary znacznie spadła liczba wykroczeń, a co za tym idzie również liczba wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych.

Już wkrótce realizowany będzie projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”, planowany do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kwota wydatków całkowitych w ramach projektu to 162 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE wyniesie 85 %, czyli 137,7 mln zł. Nowy projekt służyć ma zwiększeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a system ma objąć swoim zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych.

Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 111 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach (fotoradary stacjonarne i mobilne, odcinkowe pomiary prędkości, rejestratory przejazdu na czerwonym świetle – również na przejazdach kolejowych). 247 urządzeń przeznaczonych będzie do zainstalowania w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach – sukcesywnie wymieniane będą najstarsze i wyeksploatowane już urządzenia funkcjonujące w systemie CANARD GITD.

Instalacje nowych urządzeń w nowych lokalizacjach powinny rozpocząć się najwcześniej w III kwartale 2020 r. Posadowienie nowych urządzeń w istniejących lokalizacjach rozpocznie się nie wcześniej niż w III kwartale 2021 r.

(fot. lublin112.pl)

15 komentarzy

 1. dojna zmianaa….?

  • Dla dzbanów dających się doić, to pewnie tak. Jak się ma sieczkę w głowie i słomę w butach, bulić trzeba.

 2. Co tam pisać o bezpieczeństwie.Nic innego się nie liczy tylko kasa.

 3. z jednej strony zgoda, z drugiej, jeżeli np. wjeżdżamy do Lublina z Warszawy i kończy się s17 i nagle mamy 60, mimo dwóch pasów… to wiadomo, że skoro ludzie są myślący to nikt nie zwalnia do 60, i tak jest często, dlatego ludzie jeżdżą po swojemu . Poza tym tylu pijaków jeździ bez praw jazdy i jakoś nikt się tego nie czepia, może jak kogoś zabiją to tam z 5 lat w zawieszeniu dostanie….chore to

  • Osobiście ignoruję wspomniane przez Ciebie 60/h na wjeździe do Lublina bo ten znak jest postawiony przez skończonego idiotę. A prędkość to nie jest główna przyczyna wypadków w Polsce. Przyczyną jest to że na prawo jazdy kat B powinno zostać wprowadzone obligatoryjne badanie psychologiczne i psychomotoryczne. Za kierownicą siada mnóstwo ludzi którzy w życiu nie powinno dostać do ręki prawa jazdy bo się do tego zwyczajnie nie nadają – albo ktoś jest zbyt narwany, albo jest takim ślimakiem ze nawet do prowadzenia karawanu pogrzebowego się nie nadaje.

   • Musiałbyś najpierw zrobić porządek z całym lobby żyjącym z jeleni, którzy się nie nadają na kierowców. Dlaczego badanie lekarskie wykonywane jest już w trakcie kursu, a nie przed jego rozpoczęciem? Dlaczego w taki sam sposób nie wykonywane jest badanie psychologiczne na niższe kategorie? Usłyszał ktoś od właściciela szkoły nauki jazdy przed rozpoczęciem kursu „Panie/Pani nie nadajesz się na kierowcę.”?

 4. Zwykłego polaka po kieszeni walić, a pijak i wariat i tak znajdą swój odcinek do zabijania ludzi, nic z tym nie zrobicie bo nie umiecie, oddawać pensje

 5. Wincyj! Wincyj!! Wiiincyyyyj!!! ?

  Ja – osobiście – problemu nie widzę. Uważnym kierowcą będąc kasy państwowej nie wspieram.

  Niech dojną zmianę wspierają obdarowywani ?

  „Pińcetplus” raz dane do budżetu może być oddane. Legalnie wyprany świeżo wydrukowany „piniądz” ? zasili Kasę…

 6. Redakcjo, a macie możliwość zapytania ITD na jakiej podstawie wystawiają mandaty? Inspekcja Transportu Drogowego, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, 26 kwietnia 2016 utraciła uprawnienia do pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania danych osobowych. I zgodnie z tym wyrokiem nie mają uprawnień do karania kierowców co sami również przyznali… Miało się to zmienić (przepisy) ale chyba nic nikt z tym nie zrobił… Rozumiem, że tu chodzi o bezpieczeństwo ale jesteśmy w końcu państwem prawa czy bezprawia? Jeśli się coś zmieniło i nie mam racji to przepraszam i cofam pytanie ale jeśli nadal wyrok obowiązuje to może byście zapytali co na to ITD i dali znać?
  Pozdrawiam.

 7. Na wypadek następnego strajku mundurowych postawmy maszyny do łupienia kierowców z pieniędzy.

 8. O ile odcinkowy pomiar ma sens bo wymusza zwolnienie, to fotorad to nic innego jak program 500-.

 9. Proponuję zainstalować sobie aplikacje informującą o kontrolach o fotoradarach, odcinkowych pomiarach itd. Przez ostatnie dwa lata zrobiłam ponad 120 tyś. bez upomnienia czy mandatu. A tych co na odcinkowym pomiarze prędkości 90 jadą 65 km/h Zwyczajnie wyprzedzić.

 10. W Matczynie przy szkole podtsawowej (gmina Bełżyce) przydał by się jeden.

 11. W każdej gminie powinien być 1 fotoradar w miastach powiatowych minimum 3.Pociągnąć idiotów po portfelu, to wtedy sami nauczą się jeździć z odpowiednią prędkością.

 12. Koniecznie zamontujcie na ul.Narutowicza to co wyprawiają kierowcy samochodów i motocykli to przechodzi ludzkie pojęcie.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7713zł 0.5%
  • GBP 4.8874zł 0.88%
  • EUR 4.4514zł -0.03%
  • CHF 4.141zł 0.09%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki
  Dzień Ziemniaka w Końskowoli. Będą pokazy i smaczne dania z ziemniaków