Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Krajowa Administracja Skarbowa walczy z nielegalnym hazardem. W tym roku zarekwirowano niemal 400 automatów do gier (zdjęcia)

Od chwili wejścia w życie nowych rozwiązań ustawowych funkcjonariusze celno – skarbowi sprawdzili setki miejsc na terenie naszego województwa. W tym roku zostało zarekwirowanych niemal 400 urządzeń służących do gier hazardowych.

W ciągu 11 miesięcy bieżącego roku funkcjonariusze KAS przeprowadzili prawie 140 kontroli i zatrzymali niemal 400 automatów. Najwięcej zatrzymań mają na koncie funkcjonariusze lubelskiej delegatury LUCS, którzy w okresie od 1 stycznia do 30 listopada zatrzymali ponad 280 automatów.

Osoby prowadzące nielegalną działalność dopuszczają się różnych utrudnień, aby nie dopuścić do wykrycia nielegalnego hazardu. Automaty przechowywane są w walizkach, lokale mają kamery, a zdjęcia funkcjonariuszy są porozwieszane na ścianach. Zdarza się, że ukryte są wejścia do drugich pomieszczeń lub trzeba wyłamać drzwi, aby dostać się do środka. Nierzadko w takich miejscach dochodzi do handlu narkotykami.

Część nielegalnego hazardu przeniosła się do Internetu i udowodnienie prowadzenia przestępczej działalności jest znacznie trudniejsze. Osoby organizujące gry na automatach przy okazji prowadzą inną działalność, np. kafejek internetowych. W wykrywaniu nielegalnego hazardu pomagają osoby zgłaszające taki proceder na infolinię KAS (tel.:800 060 000)

Przykładowo rok temu funkcjonariusze służby Celno-Skarbowej ujawnili w Rykach 3 komputery z ekranami dotykowymi służące do nielegalnego hazardu. Aby skorzystać z urządzeń należało zakupić u pracownika lokalu „bitcoiny”. Gracz otrzymywał potwierdzenie zakupu kryptowaluty w postaci specjalnego kuponu ”Bit Bay Pay”, który następnie skanował w czytniku komputera i uzyskiwał dostęp do gier hazardowych.

Oprócz działań związanych z eliminowaniem nielegalnego hazardu, prowadzona jest ogólnokrajowa kampania edukacyjno-informacyjna pt. „HAZARD? Nie, dziękuję!” dot. nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w tym też w sieci internet.

Kampania skierowana jest do młodzieży, pedagogów i rodziców. Celem akcji jest rozpowszechnienie informacji o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu, wsparcie nauczycieli w procesie edukacji uczniów i zwrócenie uwagi na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych wśród młodzieży oraz na konsekwencje prawne związane z udziałem i oferowaniem nielegalnych gier hazardowych. Specjaliści od uzależnień wskazują, na ogromne ryzyko uzależnienia od hazardu – szczególnie za pośrednictwem internetu. Łatwy dostęp do tego typu gier, niski poziom kontroli rodziców, posiadanie własnych kont bankowych w połączeniu z przekonaniem o wysokiej wygranej w efekcie dość szybko uzależniają.

W województwie lubelskim zgłosiło się ponad 120 szkół, w których są lub będą przeprowadzone zajęcia informacyjno-edukacyjne (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie). W dalszej perspektywie planowane są też cykle spotkań ze studentami. Krajowa Administracja Skarbowa zapewnia przy tym materiały dydaktyczne w postaci prezentacji przygotowanych specjalnie dla młodzieży, rodziców i nauczycieli oraz ulotek i plakatów.

Krajowa Administracja Skarbowa walczy z nielegalnym hazardem. W tym roku zarekwirowano niemal 400 automatów do gier (zdjęcia)

Krajowa Administracja Skarbowa walczy z nielegalnym hazardem. W tym roku zarekwirowano niemal 400 automatów do gier (zdjęcia)

Krajowa Administracja Skarbowa walczy z nielegalnym hazardem. W tym roku zarekwirowano niemal 400 automatów do gier (zdjęcia)

(fot. KAS)

20 komentarzy

  1. Handel narkotykami? to chyba nie te budki co na zdjęciu w leclercu na turystycznej jak się wchodzi do sklepu to po prawej stronie jest automat lotto prosze tam przyjechać i to zabrać, bo jeszcze ktoś kupi kupon za 4zł i wygra milion.

  2. Bardzo dobra DARMOWA reklama firmy.
    Też bym kaką chciał ?
    Ustawa o hazardzie swoje a służby swoje, czyli nic nie robią bo im się nie chce, infolinia zgłoszeniowa to porażka. Kontakt z LUCS też nic nie daje, zastanawiające jest po co są te wszystkie służby, jak pod nosem KWP Lublin jest jaskinia hazardu (ul. Nadbystrzycka) i wszyscy mają to głęboko w poważaniu.

  3. są ludzie którym , nadal się opłaca otwierać takie punkty? warto ? przecież są punkty legalne od lotka gdzie można pograć, ja w wawie byłem na kijowskiej a ciągle nowe otwierają.

  4. jak grać to tylko na legalu ja lubię raz w miesiącu, pójść i się odstresować. We wrocławiu mam punkt na kazimierza też od lotka

Z kraju