Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Myślał, że zarobi na inwestycjach w akcje Orlenu. Stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych

Mieszkaniec Lublina padł ofiarą oszustów. 76-latek stracił prawie 30 tys. złotych po tym, jak trafił na ofertę zakupu akcji giełdowych koncernu paliwowego Orlen. Chcąc zainwestować, zgodził się na zainstalowanie w swoim telefonie aplikacji typu „zdalny pulpit”.

Do policjantów z III komisariatu w Lublinie zgłosił się 76-latek z Lublina z informacją, że został oszukany przy próbie zakupu akcji giełdowych znanego koncernu paliwowego.

Mężczyzna wyjaśniał, że znalazł w Internecie ofertę inwestycyjną i od razu postanowiła zadzwonić na numer z ogłoszenia. Telefon odebrał mężczyzna podający się za maklera. Sprawca okazał się być bardzo przekonujący. Zmanipulował mężczyznę i nakłonił go do zainstalowania na własnym telefonie „zdalnego pulpitu”.

W ten sposób oszust uzyskał dostęp do konta 76-latka i wyprowadził z niego wszystkie oszczędności i pieniądze pochodzące z pożyczki na cele inwestycyjne. Łącznie lublinianin stracił prawie 30 tysięcy złotych. Policjanci zabezpieczają dowody, analizują dane internetowe i poszukują oszustów..

(fot. pixabay.com\ilustracyjne)

10 komentarzy

 1. trafił na ofertę zakupu akcji orlenu… kupić akcje może każdy, bez ogłoszeń, pośredników i wychodzenia z domu.
  osoby, które nie znają podstawy podstaw, nie powinny wykraczać poza trzymanie gotówki w skarpecie…

 2. Istny Wilk z Wall Street…

 3. Zaraz tu będzie nagonka na inwestowanie. Niewygodna prawda jest taka że się to zwyczajnie OPŁACA. Zyskać można kilkaset procent i potężnie na tym zarobić a stracić można w najgorszym przypadku tylko 100% kapitału.

 4. Cały czas kłania się brak edukacji ekonomicznej. Jak ludzie mają nie dać się tak wkręcać, jak nie mają pojęcia o działaniu rynków inwestycyjnych. Nie słyszał nigdy o czymś takim jak Dom Maklerski? Akcje to nie skarpetki, nie kupisz wysyłkowo. I potem co chwila kolejne artykuły o wałkach pod pretekstem kryptowalut, złota, akcji Orlenu, itp. A ludzie to łykają. Jak jakiś temat się wypala to pojawi się kolejny wariant „super inwestycji” – może w chrust, węgiel, pszenicę z Ukrainy?

  • Gorszy jest brak jakiejkolwiek edukacji: klikanie w link do odbioru pieniędzy, instalowanie zdalnego pulpitu, „weryfikowanie tożsamości oficera” metodą dzwonienia na 997 bez rozłączania się…

 5. Mądry PiSowiec po szkodzie.

 6. Trzeba było inwestować w obligacje skarbu państwa tak jak wszystkie z PIS-u
  ale takiej reklamy nie ma na FB

 7. Dzieciom nie da, wnukom również nie da, za to obcemu przekaże wszystkie swoje oszczędności i dobrze że takich idiotów leczą z oszczędności. Medal dla oszustów się należy, inteligentni ludzie, chyba że pokrzywdzeni to b….

Z kraju