Młode lubelskie sokoły zaobrączkowane. To dwie samice i samiec (zdjęcia, wideo)

W środę na terenie lubelskiej elektrociepłowni zostały zaobrączkowane młode sokoły. Dzięki zaproszeniu od PGE Energia Ciepła S.A. przedstawiciele lubelskich mediów mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Dzisiaj przedstawiciele lubelskich mediów mieli okazję uczestniczyć w obrączkowaniu młodych sokołów znajdujących się w gnieździe na kominie elektrociepłowni przy ul. Inżynierskiej w Lublinie. Ptaki najpierw zostały zabrane z gniazda i zwiezione na dół w specjalnie przygotowanych materiałowych workach, a następnie zaobrączkowane, zważone i sfotografowane.

Wśród młodych ptaków są dwie samice i jeden samiec. Po ważeniu okazało się, że samiec, pomimo iż wykluł się wcześniej, jest mniejszy od swoich sióstr. Dorosłe osobniki ważą do 1,5 kg i potrafią rozwinąć prędkość przy ataku swojej ofiary ponad 300 km/h.

 

 

Obrączkowanie wykonali przedstawiciele Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, pod okiem pracownic Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z Zakładu Prewencji Weterynaryjnej i Chorób Ptaków, które pobrały z sokołów materiał do badań, m.in. pióra i kał oraz bytujące na ptakach pasożyty. Po wszystkim ptaki bezpiecznie wróciły do gniazda.

W chwili obecnej nie ma jeszcze wyników badań dwóch piskląt, które padły w lubelskim gnieździe. Jak poinformował Sylwester Aftyka w ostatnim czasie doszło do ujawniania sporej ilości otrutych m.in. bielików, które tak jak lubelskie sokoły, trafiły na badania do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

(fot. wideo lublin112.pl)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Ale brzydale. Już młode łabędzie ładniejsze. 😉

 2. ale z liczbą osób to przesada i jeszcze fotografowanie z lampą – masakra jakaś

 3. ....................

  Od początku śledzimy z mężem losy sokołów lubelskich i mocno im kibicujemy. Super, że te 3 maluchy przetrwały i już są zaobrączkowane. Miejmy nadzieję iż nic złego już się im nie przytrafi. Serdeczne gratulacje dla wszystkich osób zaangażowanych w rozwój populacji sokołów.

 4. No super, ale dlaczego to było robione tak pod publikę? Dlaczego młode na tak długo zabrane z gniazda? Mijają 4 godziny od zakończenia obrączkowania a młode ciągle same. Rodzice nie wrócili. Nie dało się tego jakoś spokojniej zrobić? Młode są nadal tak zestresowane, że boją się zawołać rodziców.

 5. Super że są ludzie i organizacje co takimi sprawami się zajmują i śledzą losy zaobrączkowanych ptaków.
  Smutne jest to, że z poprzedniego roku na pewno jeden młody sokół już nie żyje, ale znowu z innej strony patrząc jest nadzieja że cztery tak?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6943zł -0.54%
  • GBP 5.2367zł -0.46%
  • EUR 4.5143zł -0.07%
  • CHF 4.077zł -0.46%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”