Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Minister rolnictwa: „Żadne ukraińskie produkty rolne nie zostaną w Polsce. Będą tylko przejeżdżały tranzytem”

– Żadne ukraińskie produkty rolne nie zostaną w Polsce. Będą tylko przejeżdżały tranzytem – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus po zakończeniu rozmów polsko-ukraińskich, które odbywały się przez dwa dni w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szczegóły porozumienia

Minister Robert Telus poinformował, że przez pewien czas tranzyt produktów będzie odbywał się pod konwojem. Zapewnieniem szczelności tranzytu mają być oprócz jego konwojowania również objęcie go systemem SENT, a także plombami elektronicznymi.

Uczestniczący w rozmowach minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że tranzyt będzie mógł być wznowiony po wydaniu dwóch rozporządzeń. Chodzi m.in. o wycofanie możliwości zmiany miejsca docelowego transportu. Oznacza to, że tranzyt może być prowadzony albo do czterech naszych portów, albo do innych państw.

Minister Buda dodał ponadto, że strona ukraińska zapowiedziała odbieranie licencji tym eksporterom, którzy złamaliby uzgodnione procedury.

Ocena strony ukraińskiej

Ze strony ukraińskiej rozmowy prowadzili: I wicepremier, minister gospodarki Julia Svyrydenko i minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski.

 Z polskimi partnerami bardzo szybko rozwiązujemy problemy. Tranzyt ukraińskich produktów rolnych będzie odblokowany z czwartku na piątek – podkreśliła ukraińska wicepremier.

Dodała przy tym, że rozumie problemy polskich rolników i jest wdzięczna za okazywaną przez Polaków pomoc.

– Dziękuję Polakom za wsparcie i solidarność – powiedziała wicepremier Julia Svyrydenko.

– Mieliśmy bardzo produktywne dwa dni rozmów i były to bardzo skuteczne negocjacje – podkreślił minister Mykoła Solski, który wyraził też nadzieję, że wspólnie, jak najszybciej powinniśmy odnieść zwycięstwo.

(fot. MRiRW)

53 komentarze

 1. Czy wierzysz w słowa te? Ja nie wierzę w nie. Czy one prawdziwe są? Nie wierzę im kur?om jak psom!

 2. A kto jeszcze pissowcom wierzy?

  • Całe szczęście większość społeczeństwa wierzy w PiS i jest normalna nie jak wyborcy ryżego szwaba z klapkami na oczach.

   • Czy to będzie rabin Morawiecki, rabin Tusk, rabin Hamownia, czy rabin Korwin-Mikke będziecie yebani, dopóki wszystkiego Wam nie zabiorą Poliniaki. Kto do tej pory się nie obudził, dla tego nie ma już nadziei.

 3. Dzięki PiS unia się ugięła i będą wypłacane pieniądze dla rolników pszenica 1400 za tonę brawo PiS.

  • A szczegóły jakieś poza hasłem rzucanym przez PiS znasz? Bo nie wiadomo jak ma to wyglądać. Niby prywatne firmy mają skupować, a rząd dopłaci różnicę. Ale silosy pełne ukraińskiego zboża i nie ma miejsca na polskie.

 4. Jak oni powiedzieli to jest tak naprawde 😉

 5. minister Falus poprzednio też tak mówił, ale pisowskie ziomki nie zmarnują żadnej szansy na nielegalny zarobek.

Wiadomości z info112