690 680 960

Mieszkaniec Radzynia Podlaskiego zmarł po zażyciu dopalaczy. Jest akt oskarżenia przeciwko 16 osobom

W wyniku działalności grupy przestępczej handlującej dopalaczami śmierć poniosła co najmniej 1 osoba na terenie Szczecina oraz 1 osoba na terenie Radzynia Podlaskiego. Wiele osób w wyniku zażycia dopalaczy było hospitalizowanych na terenie całego kraju. Jest akt oskarżenia przeciwko 16 osobom.

Zarzuty dla zatrzymanych osób

Prokurator zarzucił oskarżonym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk, sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób kwalifikowane z art. 165 par. 1 pkt 2 kodeksu karnego oraz tzw. prania brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. l i 5 kk.

Akt oskarżenia obejmuje również zarzuty dotyczące obrotu substancjami psychotropowymi oraz nowymi substancjami psychoaktywnymi w łącznej ilości ponad 121 kilogramów. Środki te zostały zabezpieczone w toku śledztwa w jednym z magazynów na terenie Kielc, z którego korzystała grupa. W toku postępowania w paczkomatach zabezpieczono ponad 380 przesyłek zawierających dopalacze.

Aktem oskarżenia objęto 16 osób, przy czym 7 oskarżonych pozostaje tymczasowo aresztowanych. Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie łącznie 49 czynów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Akt oskarżenia liczy blisko 900 stron.

Handel dopalaczami w sieci

Zatrzymani handlowali dopalaczami za pośrednictwem sklepów internetowych na stronach pod kilkoma domenami. Prokurator ustalił, że grupa działała na terenie całej Polski. Łączna wartość dopalaczy będących przedmiotem obrotu wynosiła ponad 10 milionów złotych. Substancje te stwarzały zagrożenie dla życia lub zdrowia wielu osób. Do dystrybucji grupa wykorzystywała paczkomaty, w których dopalacze miały być odbierane.

Co więcej członkowie grupy korzystali z rachunków bankowych założonych na tzw. słupy, które służyły do dokonywania płatności za dopalacze. Rachunki te oraz rachunki w serwisach do wymiany kryptowalut, służyły do legalizacji uzyskiwanych korzyści majątkowych, a następnie ich wypłacania. Działania te miały utrudniać stwierdzenie przestępczego pochodzenia tych środków.

Dwie osoby poniosły śmierć, wiele było hospitalizowanych

W wyniku działalności grupy śmierć poniosła co najmniej 1 osoba na terenie Szczecina oraz 1 osoba na terenie Radzynia Podlaskiego. Wiele osób w wyniku zażycia dopalaczy było hospitalizowanych na terenie całego kraju.

Skierowanie aktu oskarżenia nie kończy czynności w tej sprawie. Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie nadal prowadzi postępowanie przeciwko 8 osobom, w tym 4 osobom poszukiwanym listami gończymi oraz europejskimi nakazami aresztowania.

Śledztwo nadal trwa

Podczas czynności prowadzonych w październiku 2020 roku na terenie Łodzi zatrzymano mężczyznę prowadzącego kantor wymiany walut, którego zadaniem było przyjmowanie kryptowalut z handlu dopalaczami, a następnie wymiana ich na złotówki i wydawanie ich członkom grupy. Prowadzący kantor faktycznie zajmował się praniem pieniędzy na rzecz członków grupy. Usłyszał zarzuty i został tymczasowo aresztowany. Prokurator dokonał zabezpieczenia gotówki w kwocie ponad 2 milionów złotych, ekskluzywnych zegarków oraz samochodu marki Aston Martin. Postępowanie nadal ma wielowątkowy charakter, a prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

 1. Dyrdymałko 112 (słownie: sto dwunasty)

  Na wspomnienie daaawnych melin handlujących wódeczką przez 24h/7, tak se pomyślałem, że jakby nie było popytu na dopalacze, narkotyki i inne badziewie to nie byłoby i podaży w formie dilerów.
  Zdechliby śmiercią naturalną jak te przykładowe meliny, jak tylko wódka dostępna jest na bez mała każdej stacji benzynowej.

 2. Kto zabroni ćpać i zdychać, tylko nie leczyć z moich.

 3. Publicznie nakarmić tym czym handlują następny się zastanowi czy warto

 4. przeciw czemu tu walczyć? nie ma chyba w kraju osoby, która by nie słyszała o szkodliwości dopalaczy. niegdyś „legalni” sprzedawcy sami mówili, że to towar nie do spożycia, a ich klienci to d3b1l3.
  jeśli ktoś to sam zażywa, śmiało można założyć, że zna konsekwencje… co innego podanie podstępem osobie trzeciej.

 5. Po szczepieniu na Covid 19 zmarło ponad 40 osób i nie ma aktu oskarżenia przeciwko ministerstwu zdrowia i polskiemu rządowi.

Kursy walut

 • USD 4.4827zł -0.63%
 • GBP 5.4185zł -0.57%
 • EUR 4.6835zł -0.1%
 • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…