Czwartek, 17 kwietnia 202517/04/2025
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy Świdnika się doczekali, dworzec PKP w końcu otwarty. To samo w Kaniem (zdjęcia)

Z 1,5 rocznym opóźnieniem, lecz w końcu otwarty został nowy dworzec PKP w Świdniku. Podobny obiekt od dziś działa również w Kaniem. Na uroczystości nie zabrakło oczywiście przedstawicieli rządu.

W poniedziałek oddane do użytku podróżnych zostały nowe dworce PKP w Świdniku i Kaniem. Oba obiekty znajdują się na szlaku kolejowym z Lublina do Chełma. Budynki zostały zrealizowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiej koncepcji PKP. Odznaczają się one prostą, geometryczną i nowoczesną bryłą. Dominują nad nimi wieże zegarowe o wysokości ośmiu metrów.

Oba dworce podzielone zostały na dwie części połączone wspólnym zadaszeniem. W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Jest ona wyposażona w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar, a także w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajduje się toaleta, natomiast w drugiej części każdego z dworców mieści się niewielka przestrzeń komercyjna przeznaczona do wynajmu.

Pod zadaszeniem zlokalizowano również stojaki rowerowe mieszczące po 28 jednośladów. Jest też stacja naprawy rowerów. Dworce są niemal identyczne, ale różni je wygląd elewacji. W Świdniku jest ona wykończona wielkoformatowymi płytami w kolorze białym i melanżowo-szarym. Natomiast w miejscowości Kanie dominuje okładzina przypominająca wyglądem cegłę, co jest nawiązaniem do wyglądu historycznego budynku dworca.

W obiektach wdrożono również szereg rozwiązań przyjaznych środowisku. Wśród nich m.in. energooszczędne oświetlenie, pompy ciepła, a także panele fotowoltaiczne na dachach budynków do pozyskiwania „zielonej energii”. Za pracę urządzeń na dworcach odpowiadają systemy inteligentnego zarządzania budynkami. Optymalizują one zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Nowoczesne są również systemy bezpieczeństwa, takie jak m.in. monitoring, kontrola dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu.

W otwarciu obiektów brali udział m.in. Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel oraz członek zarządu PKP Ireneusz Maślany.

(fot. PKP/nadesłane)

42 komentarze

  1. I nawet pociągi dojeżdżają do tego dworca ?

  2. Ocena: 0

    Dwa tuzy intelektu na zdjęciu. Arturek gotowy wejść bez wazeliny w tylny zderzak jacusia. Nawet prawidło przyjął pozycję startową. Będziecie piękną parą w kiciu.

  3. I już w Świdniku głosy kupione 🙂

  4. Sasin pokazuję taki będę miał brzuch , ??

  5. Ocena: 0

    Słabon szalet przy fontannie już otwierał. W mojej firmie słoika z dżemem by nie otworzył. Marne kompetencje mają „te studenty” po kulu.

  6. Ocena: 0

    Jak długo jeszcze będą artykuły na ten temat?
    Wjazd pociągu, odjazd pociągu Zaświecenie semafora, wyłączenie, i brak tylko radosnych okrzyków ludności ufnej i szczęśliwej.

  7. PiS buduje nie rujnuje.

    • „WonPO” też jestem głąbem i całkowicie się z tobą zgadzam, czego najlepszym przykładem jest elektrownia w Ostrołęce 🙂
      Nie każdy potrafi budować tylko po to, aby zburzyć 🙂

    • oddaje wybudowane za PO

  8. Po raz kolejny apeluję do autorów, piszmy poprawnie. W Kaniem nie „Kaniach”

    • A niby dlaczego tak? Brzmi dziwnie.

      • Bo to nie są kanie jak grzyby, tylko jednko Kanie, tak jak Zgórzyńskie, Szerokie, Wysokie itp. Wiem, że brzmi dziwnie ale uszanujmy historyczne nazwy. Kto nie wierzy, niech sprawdzi w wykazie 🙂

  9. Jak już to w Kaniem.

    • Dlaczego tak?

      • Sypki dlatego :
        Mianownik (to jest nasze): Kanie
        Dopełniacz (dojeżdżamy do naszego): Kaniego
        Celownik (przyglądamy się naszemu): Kaniemu
        Biernik (podziwiamy nasze): Kanie
        Narzędnik (jesteśmy przed naszym): Kaniem
        Miejscownik (jesteśmy w naszym): Kaniem
        Wołacz (O, ty! nasze): Kanie

    • Ja tam wolę buszować w kaniach 😉

  10. Robi się groźnie
    Ocena: 0

    Ilość otwierajacych pajaców na metr kwadratowy tego czegoś przekroczył dopuszczalne normy. Co na to BHP ?

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia