Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy Świdnika się doczekali, dworzec PKP w końcu otwarty. To samo w Kaniem (zdjęcia)

Z 1,5 rocznym opóźnieniem, lecz w końcu otwarty został nowy dworzec PKP w Świdniku. Podobny obiekt od dziś działa również w Kaniem. Na uroczystości nie zabrakło oczywiście przedstawicieli rządu.

W poniedziałek oddane do użytku podróżnych zostały nowe dworce PKP w Świdniku i Kaniem. Oba obiekty znajdują się na szlaku kolejowym z Lublina do Chełma. Budynki zostały zrealizowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiej koncepcji PKP. Odznaczają się one prostą, geometryczną i nowoczesną bryłą. Dominują nad nimi wieże zegarowe o wysokości ośmiu metrów.

Oba dworce podzielone zostały na dwie części połączone wspólnym zadaszeniem. W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Jest ona wyposażona w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar, a także w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajduje się toaleta, natomiast w drugiej części każdego z dworców mieści się niewielka przestrzeń komercyjna przeznaczona do wynajmu.

Pod zadaszeniem zlokalizowano również stojaki rowerowe mieszczące po 28 jednośladów. Jest też stacja naprawy rowerów. Dworce są niemal identyczne, ale różni je wygląd elewacji. W Świdniku jest ona wykończona wielkoformatowymi płytami w kolorze białym i melanżowo-szarym. Natomiast w miejscowości Kanie dominuje okładzina przypominająca wyglądem cegłę, co jest nawiązaniem do wyglądu historycznego budynku dworca.

W obiektach wdrożono również szereg rozwiązań przyjaznych środowisku. Wśród nich m.in. energooszczędne oświetlenie, pompy ciepła, a także panele fotowoltaiczne na dachach budynków do pozyskiwania „zielonej energii”. Za pracę urządzeń na dworcach odpowiadają systemy inteligentnego zarządzania budynkami. Optymalizują one zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Nowoczesne są również systemy bezpieczeństwa, takie jak m.in. monitoring, kontrola dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu.

W otwarciu obiektów brali udział m.in. Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel oraz członek zarządu PKP Ireneusz Maślany.

(fot. PKP/nadesłane)

42 komentarze

 1. Wg badań 21% Polaków uważa, że nie płaci żadnych podatków.
  Ci sami ludzie myślą, że jak nie tankują paliwa to jego cena ich nie dotyczy.
  Tak zwany twardy elektorat PIS, który potrafi tylko emocjonalnie krzyczeć to co w TVP usłyszał.
  Liczyć nie potrafią, a o jakichkolwiek podstawach ekonomi nie ma mowy.
  Nie da się tych ludzi uświadomić bo oni poprostu nie rozumieją co się do nich mówi.

 2. Fatalna opozycja pośmiewiskiem europy.

 3. Hamburgery z PiS…

Wiadomości z info112