Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy nie mogą doczekać się nowych śmietników. Miasto memem apeluje, aby z nich nie korzystać (foto)

Apele w lokalnych mediach i za pomocą własnych kanałów komunikacji nie pomogły. Mieszkańcy wrzucają śmieci do pojemników, które jeszcze nie są gotowe. Urzędnicy w nietypowy sposób postanowili zwrócić im uwagę, aby tego nie robili.

W Chełmie dobiegają końca prace związane z montażem półpodziemnych pojemników na odpady komunalne. Inwestycja jest częścią dużego projektu dotyczącego budowy Systemu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Obejmuje on również montaż kilkuset betonowych śmietników i pojemników na psie nieczystości. Do tego dochodzą stacje wody pitnej oraz pojemniki na elektrośmieci przy przystankach autobusowych.

Tymczasem pomimo apeli urzędników, część mieszkańców postanowiło już teraz korzystać z nowej infrastruktury. Niektóre z kontenerów są zapełnione odpadami. Osoby, które je tam wrzucają, nie zważają na to, że pojemniki nie są jeszcze gotowe do tego celu.

-Kontenery były zabezpieczone folią stretch, co jednoznacznie wskazywało na to, iż nie można z nich jeszcze korzystać. Niektórzy mieli jednak w sobie tyle energii, że nie tylko zerwali folię, ale zrzucili również pokrywy. Tymczasem projekt wciąż jest realizowany, wykonawca nie zakończył jeszcze prac co oznacza, że wciąż jest to plac budowy – tłumaczą przedstawiciele chełmskiego magistratu.

Wykonawca ma czas na realizację zadania do ostatniego dnia listopada. Jednak z nowych pojemników będzie można korzystać dopiero od początku przyszłego roku. Po zakończeniu prac muszą zostać wykonane niezbędne odbiory, dodatkowo miasto musi zawrzeć nową umowę na odbiór odpadów, w której ujęta zostanie nowa infrastruktura. Do tego czasu mieszkańcy muszą korzystać z dotychczasowych kontenerów, jakie ustawione są tuż obok.

Podziemne pojemniki na odpady mają zapewnić oszczędność przestrzeni i estetyczny wizerunek otoczenia. Na powierzchni ziemi znajduje się jedynie kiosk wrzutowy, a silos w którym gromadzone są odpady, jest umieszczony pod ziemią. Ten ostatni ma znacznie większą pojemność niż standardowe kontenery, dzięki czemu nie trzeba ich tak często opróżniać. Z dodatkowych atutów wymieniane są m.in. łatwość użytkowania oraz ograniczone wydzielanie nieprzyjemnych zapachów.

(fot. UM Chełm)

16 komentarzy

  1. PiS-owskie miasto to nie ma co się dziwić.

  2. „Wykonawca ma czas na realizację zadania do ostatniego dnia listopada. Jednak z nowych pojemników będzie można korzystać dopiero od początku przyszłego roku. Po zakończeniu prac muszą zostać wykonane niezbędne odbiory, dodatkowo miasto musi zawrzeć nową umowę na odbiór odpadów, w której ujęta zostanie nowa infrastruktura.”
    Ręce opadają.

  3. A tych dziur to nie należało by zakryć na czas budowy? Jeszcze ktoś w nie wpadnie.

  4. Dorota my też. Popieramy a Lublin nie obgryza sobie z zazdrości paluchy. Lublin smród a w Chełmie kultura i ekologia. A ludzie się przyzwyczają.

  5. Lubelaczki z żuczkiem marzycie o takich śmietnikach? Nigdy PO wam tego nie zapewni bo Po to deweloperka i złodziejstwo. dalej popierajcie swoje Po i gnijcie w tym smrodzie.

  6. Ogólnie staram się nie komentować strasznie czuję się jak patrzę na to wszystko nie ważne która świnia dzierży berło. Młodzież mam jedną prośbę nie dajcie się tak jak my podatki idą w gdzieś uciekajcie z kraju póki się da nie jesteście gorsi niż Europa ja sam…

  7. Ciekawe ilu mieszkańców zwiedzi od środka te śmietniki, poczekają do otwarcia czy ktoś wpadnie wcześniej lub kogoś tam wrzucą.? Są ognioodporne ? Czy to może wersja schronu pod przykrywką śmietnika?

  8. I jaka jest pewność że będzie wszystko posegregowane?