Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Miała włamanie na konto na Facebooku. Jej koleżanki przekazały oszustowi kody BLIK

Po przełamaniu zabezpieczeń konta społecznościowego 26-latki oszust rozesłał do jej znajomych prośby o opłacenie zamówienia. Dwie jej koleżanki niestety nie zweryfikowały autora wiadomości. Szybko wygenerowały i przekazały kody BLIK udzielając finansowego wsparcia oszustom. Każda z nich straciła po 800 zł.

– Schemat działania przestępców wykorzystujących płatności BLIK-iem jest podobny. Najpierw dochodzi do włamania na konto na portalu społecznościowym i do jego przejęcia. Następnie oszuści rozsyłają do znajomych właściciela takiego konta wiadomości z prośbą o pomoc finansową i przekazanie kodu BLIK. Aby nie wzbudzać podejrzeń, prowadzą luźną rozmowę z potencjalną ofiarą i zapewniają o szybkim zwrocie pieniędzy. Zazwyczaj zaraz po otrzymaniu kodu, szybko wypłacają gotówkę z bankomatu w innym rejonie kraju – informuje aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło z zamojskiej Policji.

W taki właśnie sposób pieniądze straciły dwie koleżanki mieszkanki gminy Radecznica. 26-latka wczoraj w tej sprawie złożyła w zamojskiej komendzie policji zawiadomienie.

– Wyjaśniła, że ktoś przełamał zabezpieczenia jej konta społecznościowego i podszywając się pod nią do jej znajomych rozesłał wiadomości, w których prosił o pomoc w opłacaniu zamówienia. 26-latka dowiedziała się o włamaniu, kiedy jedna z koleżanek zadzwoniła do niej i zapytała, czy rzeczywiście potrzebuje pieniędzy. Wtedy 26-latka napisała do siostry prosząc ją, aby rozesłała w jej imieniu wiadomości, że ktoś podszywa się pod nią i żeby nie przelewali żadnych pieniędzy. Niestety dwie koleżanki 26-latki szybko zareagowały na prośbę – wygenerowały i przekazały już kody BLIK na kwoty po 800 złotych każda – dodaje aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło.

Pamiętajmy, aby w przypadku podobnych zdarzeń, nie podawać wygenerowanego kodu Blik bez wcześniejszego potwierdzenia danych osoby, która zwraca się do nas z prośbą o pomoc. Najprościej jest zadzwonić do niej i upewnić się, czy faktycznie znalazła się w potrzebie.

7 komentarzy

  1. Dobry zwyczaj nie pozyczaj

  2. prosta rada i zasada, kody blik podawaj innym komunikatorem 😉

  3. kody sie podaje przez telfon proste albo wcale

    • Jeśli sam zadzwonisz na konkretny numer, to tak, numer dzwoniący do Ciebie może nie być tym numerem, mimo że wyświetla się na telefonie. Podszywanie pod inny numer jest dość powszechne w przestępczej strefie.

  4. Do do namierzenia typek który przejął kasę z bliska.

  5. słowo kluczowe +koleżanki z gminy + , wystarczyło zadzownić do niej ale wiejskie pały na to nie wpadły hahahahaha

  6. bank ma przerwy techniczne przeważnie w nocy babo

Dodaj komentarz