Lublin idzie śladem podmiejskich gmin. Kto kompostuje, mniej zapłaci za wywóz śmieci

Tak jak w wielu gminach na terenie naszego regionu, również w Lublinie wprowadzona została ulga w opłatach za wywóz odpadów komunalnych dla osób, które zdecydują się na założenie kompostownika. Dotyczy to jednak tylko właścicieli domów jednorodzinnych.

Lubelscy radni podjęli decyzję o wprowadzeniu ulgi w opłatach za wywóz śmieci dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi. Jeżeli zdecydują się oni, że odpady zielone i bioodpady zamiast w koszu na śmieci będą lądowały w przydomowym kompostowniku, zapłacą mniej. Zwolnienie nie jest jednak automatyczne. Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie musiał w deklaracji śmieciowej poinformować, czy korzysta z kompostownika. Nie jest to też rozwiązanie dla mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Opłata za odbiór odpadów komunalnych, dla osób które zdecydują się na kompostownik, zostanie obniżona o 5 złotych. Została ona wyliczona na podstawie danych za rok 2019. Wynika z nich, że na terenie Lublina znajdują się 143 216 gospodarstwa domowe, z czego 18 071 to liczba gospodarstw w zabudowie jednorodzinnej. Łącznie odebrano z nich 19,2 tys. ton tego typu odpadów, z czego 10,7 tys. ton stanowiły odpady zielone, a 8,5 tys. ton bioodpady. Ich wywóz i zagospodarowanie kosztowało miasto łącznie ponad 9,6 mln złotych. Średni koszt gospodarowania tymi odpadami na jedno gospodarstwo domowe został wyliczony na 5,60 zł za miesiąc.

Jak wskazano, kompostowanie bioodpadów stanowiących odpady komunalne, ma na celu zmniejszenie kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi. Podkreślono jednocześnie, że wprowadzenie zwolnienia z tytułu kompostowania bioodpadów w kompostowniku przydomowym będzie się wiązało z koniecznością prowadzenia kontroli właścicieli nieruchomości w celu potwierdzenia faktu posiadania kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, będą wszczynane postępowania administracyjne i w konsekwencji zwolnienie może być cofnięte.

(fot. pixabay)

Zobacz również

22 komentarze

  1. 5 zł haha kupienie czy zrobienie kompostownika wiecej kosztuje

    • Droga Olu, nie wszystko da się przeliczyć na PLN. Kto ma ogród, hoduję np. róże czy piwonie wie co robi dobry kompost.
      Wiesz możesz użyć podkładu z Biedry na pyszczek za 5 pln albo Clinique za 100 pln.

  2. Jak to miasto kosztowało 9,6 mln zł… raczej kosztowało to mieszkańców od których pobiera się tą kwotę

  3. Trzeba mieć coś z głową żeby sobie śmietnik pod domem robić. Ja stwierdziłem, że za tyle pieniędzy co się płaci walę wszystko do zmieszanych i niech sobie sami segregują.

  4. kto kompostuje to smród czuje

  5. pozniej kupuje jakis mieszczuch dzialke na wsi i nmarzeka ze mu zapach nie pasuje..

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021