690 680 960

Lubelska fundacja pomogła w skazaniu handlarza gadami. To pierwszy taki wyrok w Polsce (zdjęcia)

To najprawdopodobniej pierwszy w Polsce wyrok za znęcanie się nad gadami. Przedstawiciele lubelskiej Fundacji mają nadzieję, że będzie on przestrogą dla wszystkich, którzy prowadzą swój biznes w oparciu o zwierzęta w sposób niezgodny z prawem.

Fundacja Epicrates, która powstała z inicjatywy wolontariuszy Lubelskiego Egzotarium, czyli pierwszego w Polsce ośrodka rehabilitacji i opieki nad bezdomnymi zwierzętami egzotycznymi, była oskarżycielem posiłkowym w sprawie jednej handlarza gadami spod Olsztyna. Dwa lata temu wkroczyła tam policja oraz prokuratura.

W budynku natrafiono na blisko setkę zwierząt m.in. gekonów, jaszczurek, żółwi czy też legwanów. Część z nich okazała się gatunkami chronionymi Konwencją Waszyngtońską, nie posiadały one stosownych dokumentów i wszystko wskazywało na to, że trafiły one do Polski nielegalnie.

Właściciel zajmował się sprzedażą tych zwierząt za pośrednictwem portali internetowych. Niestety większość z nich znajdowała się w fatalnym stanie. Jak wówczas wyjaśniali członkowie Fundacji, gady przetrzymywano w kiepskich, zagrażających zdrowiu i życiu warunkach. Niektóre były chore i ranne. Co więcej, znajdowały się one razem z padłymi osobnikami.

Decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii i Policji zwierzęta zostały odebrane, a o opiekę nad nimi poproszono Fundację Epicrates. W wyniku tego kilkadziesiąt gadów trafiło do Lublina.

Kiedy śledztwo zostało zakończone a sprawa trafiła do sądu, przedstawiciele Fundacji podjęli decyzję, aby być w niej stroną. Jak wyjaśniali, gady nie u wszystkich ludzi budzą pozytywne emocje, jednak zasługują na szacunek i właściwe traktowanie tak samo jak psy, koty, konie i inne zwierzęta. Przed kilkoma dniami zapadł wyrok skazujący. Mężczyzna został skazany na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz nawiązkę na rzecz opiekunów zwierząt. Musi też zwrócić Fundacji poniesione przez nią koszty. Dodatkowo ma zakaz hodowli zwierząt.

Przedstawiciele Epicrates wyjaśniają, że jest to najprawdopodobniej pierwszy w Polsce wyrok za znęcanie się nad gadami. Mają też nadzieję, że będzie on przestrogą dla wszystkich, którzy prowadzą swój biznes w oparciu o zwierzęta w sposób niezgodny z prawem, zapominając przy tym, że to żywe istoty którym należy się właściwa opieka, odpowiednia dieta, warunki i szacunek.

(fot. Fundacja Epicrates)

6 komentarzy

  1. PIS i PO to są gadziny i do tego zajmują się gorszymi rzeczami – czego jeszcze nikt ich nie posadził?

  2. Czy trwają już poszukiwania handlarza respiratorami, który jest promienny pisowcem i udaje trupa? NIE! Czy służby znają już lokalizację wielokrotnego mordercy Jaworka? NIE. Czy sprawcy, którzy zdetonowali ileś tam bankomatów są już za kratami? NIE! Ale handlarza padliną mają! To sukces!

  3. W Auchan jest fajny ten sklep terra/aqua tyle że żurom pod sklepem jest gęsto.

  4. 8 miesięcy? No to faktycznie potężna kara XD. Przerażająca wręcz! Śmiech na sali i tyle.

  5. I brawo choć to za mała kara.

Dodaj komentarz

Kursy walut

  • USD 4.1887zł -0.18%
  • GBP 5.2109zł -0.04%
  • EUR 4.479zł -0.25%
  • CHF 4.6211zł -0.19%

Polub nas