Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelska elektrociepłownia całkowicie zrezygnuje z węgla. „Polepszy to jakość powietrza w mieście”

Inwestycję, która zapewni całkowicie odejdzie od wykorzystywania węgla jako paliwa, zrealizuje lubelska elektrociepłownia Wrotków. Dzisiaj podpisano umowę z wykonawcą.

W poniedziałek w należącej do spółki PGE Energia Ciepła elektrociepłowni Wrotków w Lublinie miało miejsce podpisanie umowy na zaprojektowanie i budowę instalacji kotłów wodnych gazowo-olejowych. Chodzi o kotłownię, która będzie się składała z 9 kotłów wodnych zasilanych gazem lub, w przypadku niedostępności tego paliwa, lekkim olejem opałowym. Obiekt ma być podzielony na część stacjonarną i mobilną. W budynku zostaną zainstalowane 4 kotły, każdy o mocy cieplnej 33 MWt, zaś pozostałych 5, mających moc po 10 MWt, usytuowanych będzie tuż obok na wydzielonym placu.

Jak wskazuje Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła, budowa proekologicznej jednostki gazowej na terenie miasta jest bardzo ważną inwestycją, która stanowi kolejny krok ku transformacji ciepłownictwa w Polsce. Celem inwestycji jest poprawa komfortu i bezpieczeństwa zaopatrzenia w ciepło i ciepłą wodę użytkową mieszkańców Lublina, lecz również polepszenie jakości powietrza w mieście. To z kolei ma przynieść skutek w postaci poprawy zdrowia mieszkańców.

– Budowa kotłowni gazowej jest bardzo ważna z punktu widzenia miasta i rozwoju naszej elektrociepłowni. Po przekazaniu nowych urządzeń do eksploatacji do mieszkańców popłynie ciepło wytworzone w 100 proc. z niskoemisyjnych źródeł. Wpłynie to pozytywnie na stan środowiska. Spalanie gazu nie emituje tlenków siarki, pyłu, ponad czterokrotne mniej jest tlenków azotu, mniejsza jest również emisja CO2 – mówi Paweł Okapa, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków.

Wykonawcą inwestycji jest Instal Kraków, spółka z ponad 70-cio letnim doświadczeniem, która specjalizuje się w generalnym wykonawstwie obiektów i instalacji w obszarze energetyki oraz gospodarki wodno-ściekowej. Wartość zadania wynosi ponad 78 milionów złotych netto. Prace mają się zakończyć do września 2023 roku, przy czym zadaniem firmy ma być również rozruch kotłowni, przekazanie jej do eksploatacji oraz serwis gwarancyjny.

Elektrociepłownia Wrotków pokrywa ok. dwie trzecie potrzeb miejskiej sieci ciepłowniczej. Natomiast produkowana tam energia elektryczna zapewnia zasilanie dla całej aglomeracji lubelskiej. Dysponuje ona osiągalną mocą elektryczną w wysokości 231 MWe oraz osiągalną mocą cieplną 627 MWt. Obecnie energia wytwarzana jest już w 90 proc. w bloku gazowo-parowym, który opalany jest gazem ziemnym. Jednak wciąż działają 4 szczytowe kotły wodne zasilane węglem. To właśnie one zostaną zastąpione przez nową kotłownię. Wówczas lubelska elektrociepłownia całkowicie odejdzie od wykorzystywania węgla jako paliwa.

(fot. materiały inwestora/nadesłane)

30 komentarzy

  1. Pora wychodzić z tej szopki zwanej UE

Z kraju