Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelscy strażnicy miejscy podjęli 37 tys. interwencji, ujawnili 17 tys. wykroczeń. Były mandaty i pouczenia

Opracowany został szczegółowy raport z działalności lubelskiej straży miejskiej w 2020 roku. Ujęto w nim wszystko to, czym zajmowali się strażnicy od początku stycznia, do końca grudnia.

Lubelska straż miejska podsumowała 2020 rok sporządzając raport ze swojej działalności. Jak podkreślono, był to rok szczególny i trudny, gdyż główne kierunki pracy, obejmujące przede wszystkim utrzymanie spokoju i porządku na terenie miasta, trzeba było połączyć z zadaniami nałożonymi z związku z wybuchem pandemii. Działania straży miejskiej nakierowane były przede wszystkim na utrzymanie spokoju i porządku w mieście. Strażnicy mieli zwracać szczególną uwagę na stan utrzymania, czystości i porządku działek, posesji, chodników i ulic, terenów zielonych, parków i ogrodów czy też miejsc wypoczynku.

Szczególny nacisk położony był na poprawę stanu czystości i porządku, zapobieganie niszczeniu terenów zielonych przez parkujące pojazdy, respektowanie przez kierowców przepisów ruchu drogowego, przeciwdziałanie spożywaniu napojów alkoholowych w miejscach publicznych, działania w zakresie umieszczania plakatów, reklam, ogłoszeń itp. w miejscach do tego nie wyznaczonych, dyscyplinowanie właścicieli psów aby wyprowadzali swoich pupili na smyczy oraz sprzątali odchody. Do tego dochodzi zwalczanie procederu nielegalnego handlu, dbanie o właściwe utrzymanie ulic, chodników i posesji w trakcie zimy, przeciwdziałanie utrwalaniu zjawiska bezdomności, pilnowanie właściwej gospodarki odpadami i nieczystościami oraz kontrola miejsc, gdzie może dochodzić do spalania śmieci.

W roku 2020 do straży miejskiej wpłynęło 26 131 zgłoszeń od mieszkańców oraz instytucji, sygnalizujących różnego rodzaju wykroczenia, zaniedbania porządkowe i inne problemy występujące na terenie miasta. Ogółem podjętych zostało 37 453 interwencji, z czego 24 087 związanych było z porządkiem na terenie miasta, a 13 366 to interwencje drogowe. Do tego dochodzi 74 497 przeprowadzonych kontroli infrastruktury. W tym przypadku większość z nich, gdyż 61 927, dotyczyła stanu ulic i chodników, awarii oraz uszkodzeń. Kolejne 12 570 związanych było z nieruchomościami, a chodziło z czystość i porządek na ich terenie oraz odpowiednie oznaczenie posesji.

Strażnicy miejscy ujawnili 17 463 wykroczeń, z czego 12 854 to wykroczenia drogowe a 4 325 porządkowe. W związku z tym wystawili 13 207 mandatów karnych na łączną kwotę 1 507 070 zł. Najwięcej, gdyż 6 426 za niestosowanie się do znaków drogowych. Za niszczenie zieleni ukarali mandatami 989 osób, za spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych 836, za palenie tytoniu w miejscach w niedozwolonych 818, za postój w strefie zamieszkania w miejscu innym niż wyznaczone 763, za parkowanie na postoju taksówek 624 zaś za postój w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych 417.

Z kolei 390 mandatów wystawili za parkowanie na chodniku i blokowanie swobodnego przejścia pieszym, 318 za zaniedbania czystościowe, 157 za parkowanie w obrębie skrzyżowania, 135 za postój w zatoce przystankowej, 49 za wejście na przejście dla pieszych na czerwonym świetle, 36 za niesprzątanie po swoim psie, 35 za parkowanie w miejscu dla inwalidów, 19 za handel w miejscach niewyznaczonych oraz brak wpisu do ewidencji działalności gospodarczej zaś 8 za puszczanie psa bez nadzoru.

Jednak nie za każdym razem stosowane były mandaty. Średnio co 5 sprawca wykroczenia został pouczony. W ten sposób zakończono interwencje 3 909 razy, w tym 3 100 wobec osób popełniających wykroczenia drogowe. Sporządzono też 419 wniosków o ukaranie do sądu. Strażnicy 567 razy podjęli również decyzje o wydaniu dyspozycji usunięcia pojazdów na parking strzeżony.

W ramach działań prewencyjnych strażnicy miejscy 1 254 razy podejmowali też czynności wobec osób bezdomnych. Dodatkowo w ramach przeciwdziałania COVID-19 funkcjonariusze zaangażowani byli w akcje rozwożenia płynów do dezynfekcji, maseczek ochronnych oraz termometrów do placówek oświatowych oraz poradni zlokalizowanych na terenie miasta Lublin. Łącznie w lubelskiej straży miejskiej zatrudnionych jest 138 osób, z czego 122 osoby to mundurowi. Ubiegłoroczny budżet straży miejskiej wynosił 10,6 mln zł.

(fot. lublin112)

23 komentarze

  1. Darmozjady! Dodzwonic sie nie da a jak juz przyjada to takie tlumoki ze sobie z niczym poradzic nie umieja!

  2. Rozwiązać to dziadostwo a darmozjadów do wagonów z węglem niech rozrzucają!

  3. Ci urzędnicy tylko potrafią szczęki zakładać i mandaty wypisywać. Naprawdę są zbędni.

  4. bohaterzy narodu, ile by więcej bandytów źle parkujących było. KPINA po co tych niedouczonych darmozjadów trzymać.

  5. ile nagrody za tą laurkę dostanie autor tych wypocin od łysego miłośnika tych nierobów.
    P.S. 17 marca minęło 7 lat od złożenia skargi na dwoje strażników, którzy ubliżali niewidomemu i 92 letniej kobiecie. Łysy mimo monitów nie raczył odpowiedzięć

Z kraju