Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ksiądz z Lublina stanął przed sądem. Poszło o grafikę, jaką zamieścił na Facebooku (foto)

Wczoraj lubelski sąd postanowił o uchyleniu decyzji o umorzeniu postępowania wobec księdza Mirosława Matusznego oskarżonego o zniesławienie posłanki. Sprawa wróci więc na wokandę.

W środę, przed Sądem Okręgowym w Lublinie, zapadła decyzja w sprawie księdza Mirosława Matusznego, proboszcza parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny w Snopkowie. Jest to ciąg dalszy sprawy o zniesławienie mającej swój początek ponad trzy lata temu, która decyzją sądu pierwszej instancji została umorzona. Nie zgodziła się z tym oskarżycielka, dlatego też wniosła zażalenie. Zostało ono uwzględnione, w związku z czym sprawa wróci na wokandę.

Wszystko zaczęło się jesienią 2020 roku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją prawo do aborcji. Mowa tu o sytuacjach, kiedy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Wywołało to falę krytyki oraz doprowadziło do masowych protestów w całej Polsce. Kobiety i nie tylko organizowały czarne marsze, w których brały udział tysiące osób.

Jedną z osób, która bardzo aktywnie uczestniczyła w protestach jak też wypowiadała się szeroko w mediach na temat kontrowersyjnej decyzji Trybunału, była szczecińska posłanka Lewicy Katarzyna Kotula. To właśnie jej zdjęcie zostało opublikowane na facebookowym profilu księdza Mirosława Matusznego w zestawieniu z członkami młodzieżowej niemieckiej partii nazistowskiej. Całość podpisano słowami: „Faszyzm wczoraj i dziś”.

Katarzyna Kotula złożyła przeciwko duchownemu prywatny akt oskarżenia. 26 października 2023 Sąd Rejonowy Lublin-Zachód postanowił o umorzeniu postępowania. Wpłynęła jednak apelacja i wczoraj sąd już Okręgowy uchylił tą decyzję. To oznacza, iż sprawa będzie rozpatrywana od początku.

Podczas rozprawy, przed budyniem sądu odbyła się pikieta zorganizowana przez fundację Życie i Rodzina. Jak wskazują jej przedstawiciele, był to wyraz poparcia dla księdza, gdyż postępowanie to ma być symbolem walki o nienaruszalność życia ludzkiego. Duchowny w swoich przekonaniach stanowi bowiem bastion obrony życia nienarodzonych. W związku z tym Fundacja udzieliła też pomocy w postaci swojego zespołu prawnego.

Mirosław Matuszny zasłynął z nietypowej inicjatywy, jaką realizował będąc jeszcze proboszczem parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. W czasie pandemii koronawirusa postanowił wyjść na ulice miasta aby modlić się w intencji oddalenia zarazy oraz przed utratą wiary. Jak wyjaśniał, w ten sposób chciał jedynie przekazać wiarę i nadzieję. Okazało się jednak, że ostatecznie musiał zrezygnować z tego typu modlitwy. Powodem był fakt, iż duchowny sam bez żadnego konsultowania tego z przełożonymi, podjął tego typu działania. Ci zaś o wszystkim dowiedzieli się z mediów.

59 komentarzy

 1. pejstube podobne ochydne rzeczy promuje

  • To załóżcie swój, już sakiewicz robił konkurencję dla Facebooka i albicla miała przejąć rynek, czas mija a wy dalej na tym fejsie a grubas z republiki na tym tylko kasę przyciął.

  • *ohydne,pseudo Polaku prawaku

 2. Lewactwo to choroba mózgu.

 3. Poczytałem sobie tych waszych komentarzy (co jeden to mądrzejszy od poprzednich) i doszedłem do wniosku, że zarówno jedynie słuszna wiara, jak i demokracja, różnie wam odwala pod deklami.
  Dlatego wzajemnie obrzucacie się inwektywami, wzorując się chyba ba (p(osłach) i (p)osłanakach z Sejmu III RP.

 4. Ksiądz Matuszny miał w 100% rację i zgadzam się z nim.Co całe zamieszanie jest zagrywka polityczną sam tytuł jest dziwny i bez sensu Wczoraj lubelski sąd postanowił o uchyleniu decyzji o umorzeniu postępowania wobec księdza ?. Jak sąd postanowił po 3 latach?. PO zgniło jesteście bagnem i Bóg was rozliczy i być może zniszczy.Bp Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy.

  • nie po 3 latach a po roku, umorzenie było w październiku 2023r, niestety ale za rządów PiS bardzo wydłużyły się czasy oczekiwania na rozprawę. Nawet jeśli wg Ciebie miał racje to nie ma prawa obrażać innych, a nazywanie kogoś faszystą jest obrazą.

 5. Odmawiajcie Modlitwę Pompejańską a uratujecie życie..!!!

 6. Ponieważ dzieci mają udział we krwi i w ciele, dlatego i Jezus także bez żadnej różnicy otrzymał w nich udział, aby przez śmierć pokonać tego, który dzierżył władzę nad śmiercią, to jest diabła, i aby uwolnić tych wszystkich, którzy całe życie przez bojaźń śmierci podlegli byli niewoli. Hbr 2,14-15

 7. pan xionc zapomina o jednym, jego religia zabrania jemu, nie innym. Proste, ale trudne do ogarnięcia..

 8. Po raz pierwszy aborcję w Polsce wprowadził Hitler więc osoby walczące o prawo do aborcji walczą o przywrócenie prawa wprowadzonego przez Hitlera.

Dodaj komentarz