Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Kontrowersyjna inwestycja została zakończona. Mieszkańcy mogą już podziwiać nowy plac w centrum miasta (zdjęcia)

Zakończyła się przebudowa placu Wolności w Parczewie. To pierwszy z elementów rewitalizacji centrum miasta. Od dzisiaj mieszkańcy mogą już korzystać z placu.

We wtorek rozebrane zostało ogrodzenie, jakie od maja stało wokół pl. Wolności w Parczewie. Tym samym zakończyła się rewitalizacja centralnego placu w mieście. Inwestycja ta budziła wiele kontrowersji, głównie z powodu wycięcia rosnących tam od lat 58 drzew, oraz zastąpienia trawy płytami betonowymi. Mieszkańcy pisali petycje do władz miasta, jednak plany nie zostały zmienione. Jak wyjaśniano, projekt przeszedł konsultacje z mieszkańcami oraz został zatwierdzony przez konserwatora zabytków.

Rewitalizacja skweru była pierwszym etapem projektu pod nazwą „Parczew – tradycja, pasja, nowoczesność”. Na całym placu ułożone zostały płyty betonowe oraz kostka, przy ulicy Strażackiej powstały nowe parkingi, zamontowano nowoczesne oświetlenie oraz monitoring. Dotychczasową fontannę zastąpiła nowa, strumieniowa z 48 dyszami. Do tego stworzono scenę, na której będą się odbywały imprezy plenerowe i występy artystyczne. Całość uzupełniły nasadzenia drzew i krzewów.

Plan Rewitalizacji Miasta obejmuje jeszcze kolejne zadania. Wśród nich jest rewaloryzacja parku miejskiego przy ul. Ogrodowej i Kościelnej w którym pojawią się nowe alejki ławki i roślinność, rewaloryzacja Pomnika Niepodległości wraz z terenem przyległym, zagospodarowanie parku przy ul. Ogrodowej i Kościelnej, bezpieczny Parczew- studio wizyjne, budowa parkingu przy szpitalu, Centrum Spotkań Międzypokoleniowych, Młodzieżowy Ośrodek Kultury „Stara Kotłownia” oraz rewaloryzacja jadłodajni miejskiej. Miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie z funduszy europejskich w kwocie ponad 8 mln zł.

(fot. UM Parczew)

25 komentarzy

 1. Lublin -> Świdnik -> to i Parczew wzorem innych, nie może być gorszy. Ani to ładne, ani praktyczne, w lecie nie do wytrzymania.

 2. piękna betonowa pustynia co ci ludzie mają w głowach najlepiej wyciąć wszystkie drzewa rawniki zalać betonem będzie tak nowocześnie.

 3. Polonista gawędziarz

  „oraz rewaloryzacja jadłodajni miejskiej.”
  Szanowna redakcjo, co się kryje pod tym stwierdzeniem?
  Jakie kroki będą podjęte w stosunku do tej jadłodajni?
  Czy będą te kroki podparte ustawą?

  • Rewaloryzacja – działanie konserwatorskie mające na celu przywrócenie wartości użytkowych i ekspozycję dziedzictwa kulturowego zarówno zabytków architektury jaki i zespołów urbanistycznych.

 4. Ciekawe jakie kredyty będzie miał Parczew do spłacenia. Szkoda że piszecie ile dofinansowała unia a zapomnieliście ile mieszkańcy będą musieli zapłacić z podatków. Bezmyślne zadłużanie państwa, albo może specjalne. Jak mnie nie stać to nie idę i nie kupuje nowego auta w kredycie tylko dla tego że ktoś mi dofinansuje jego część bo potem trzeba spłacać. Oczywiście najlepiej jest to robić z pieniędzy innych. Zaciąga nasza władza za nas kredyty na durne inwestycje a potem będziemy musieli spłacać my i nasze dzieci. Plac betonowy tak, zakład z miejscami pracy nie. Pierdyknie to wszystko tylko patrzeć.

  • A masz inne wyjście? He. Najlepiej nic nie robic co. Zresztą cały swiat żyje na kredyt! Niemasz zo niczym pojęcia. Kiedyś albo wojna zakończy te długi albo zostaną umorzone! Finansista się znalazł.

 5. Bardzo dobrze że coś zostało zrobione. Brawa dla Burmistrza! Gdyby nic nie było zrobione to by darli się że nic miasto nie robi. A jak jest to też źle! Niewiem czy tylko Polak jest taki głupi? Czy inne nacje też tam mają?

 6. Kolejna betonowa putynia tak wygladaja kolejne rewitalizacje…podziekujemy burmistrzowi i jego ekipie w nastepnych wyborach bo nie mozna spokojnie patrzec co bezmyslnie robie…teraz bedzie w kolejnosci janow podlaski i wlodawa nie idzcie ta drogaaa

 7. Prawie jak na Placu Czerwonym

 8. Ostatnio każda inwestycja zaczyna się od wycinki. Tak zwyczajnie jest najprościej i najtaniej.
  Moim zdaniem jest to duży błąd, a przy upałach na takim pięknym placu nie będzie żywej duszy.
  Całe szczęście, że nasz Plac Litewski nie został aż tak „upiększony”

 9. wspaniały park,lepszy niż był wcześniej i pijaków niema.Niema betonu i asfaltu tylko granit i kostka brukowa , a te badziewiaki klepią że beto i beton

Z kraju

Sport