Koniec pobłażania dla trucicieli. Straż miejska z pełną surowością będzie karać osoby spalające śmieci

Straż miejska w Świdniku idzie na wojnę z osobami, które pomimo ostrzeżeń wciąż palą w piecach odpadami. Każda tego typu osoba będzie karana z całą surowością przepisów.

Od ubiegłego roku prowadzona jest intensywna akcja informacyjna, w której mówi się o zakazie spalania odpadów. Za pośrednictwem prasy, telewizji i mediów społecznościowych wskazywane są także szkody, jakie powodują osoby spalające w piecach śmieci. Świdnicka straż miejska informowała również, że kontrole będzie przeprowadzać za pomocą drona. Pomimo tego, wiele osób nic sobie z nie robi z ostrzeżeń. Dlatego też strażnicy stracili cierpliwość i zapowiadają wzmożone kontrole oraz bezwzględne karanie mandatami.

– Przez cały ubiegły rok Straż Miejska nałożyła mandaty na 31 osób przyłapanych na spalaniu śmieci. W tym roku mamy połowę lutego i ukaraliśmy już 14 osób. Skończył się okres pouczania, każdy przyłapany na zanieczyszczaniu powietrza dostanie mandat – ostrzega Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku.

Strażnicy mają do dyspozycji jeden z najnowocześniejszych sprzętów w Polsce, zarówno do badania jakości powietrza, jak i pyłów zawieszonych w dymie wydobywającym się z kominów. Mowa o zakupionym przez miasto mobilnym laboratorium chemicznym, zamontowanym na samochodzie zwanym Ekopatrolem. W lokalizowaniu osób spalających w piecach niebezpieczne dla zdrowia substancje pomaga również dron latający głównie nad osiedlami domków jednorodzinnych. W ostatnim czasie miasto zamontowało również dwie stacje mierzące na bieżąco czym oddychamy.

Żeby zwiększyć świadomość mieszkańców w tym zakresie, jeszcze przed końcem zimy władze miasta planują zorganizować cykl zajęć edukacyjnych. Osoby posiadające piece opałowe dowiedzą się, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie i życie.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2018-02-16 16:49:13

Zobacz również

39 komentarzy

 1. Pawlaka do pierdla wsadzić że (wynegocjował) najdroższy gaz od kacapa w całej Europie i w nagrodę właśnie w Świdniku se prezesuje na lotnisku

  • Szkoda ze w Świdniku tylko się wzięli bo w Lublinie z tym jest krucho a wystarczy porównać worki z frakcją suchą w sezonie letnim i zimowym ale każdy ma to gdzieś
   PS. Sprawdzić możecie na Geotymy w Świdniku tam się dzieje przechwalanki kto co wypalił o której w nocy

  • Małe ale GRZECHY

   Większość nie pali śmieci tylko nimi rozpala w piecu a to różnica (bo to akurat jest pod ręką ) . ALE JA NIE PALE ŚMIECI . Brak podstawowej wiedzy o rozpalaniu oraz czym mozna o wiele bardziej skutecznie to zrobić używając NATURALNYCH SUROWCÓW ( szypki sosnowe , wióry , trociny )

  • we „władzach” portu lotniczego jeszcze inny PSLowiec jest z POwcami, kolesiami Gnojowniczka

 2. Bzdury o śmieciach spalanych w piecach ,mogą wymślać tylko osoby ,które w piecach nigdy nie paliły .Przecież śmieci nie mają żadnej „wartosci opałowej „.Trzeba by mieć hałdę tych smieci ,siedzieć non stop przy piecu i dorzucać te smieci żeby to ich spalanie dalo cokolwiek energi .Chciałbym zobaczyć osobę ,która pali smieci i ma z tego jakiś pożytek .Ten dym i smog to nieprawidlowo spalany węgiel i drzewo ,a nie zadne śmieci …a nawet jak ktoś pali te śmieci ,to przypadki jednostkowe

  • teściowa radzi

   Powtórz szkołę podstawową bo brak ci podstawowej wiedzy o spalaniu.

  • Zobaczysz jak mandaty się posypia ha ha. A może sam tym g…palisz i stąd ta obrona.

  • Sam/a jesteś bzdura. Ludzie w większości przypadków palą śmiecie nie po to żeby nimi ogrzać dom, tylko po to żeby je uprzątnąć w wygodny sposób i nie bawić się w segregację. Łatwiej jest wszystko co poddaje się spaleniu wrzucić do pieca, niż bawić się w segregowanie. Drugi powód, to po prostu wieloletni nawyk wrzucania do pieca wszystkiego co jest on w stanie „przełknąć”, A nawyki niektórym trudno jest zmienić. Dlatego nie pomaga nawet fakt, że za stałą opłatę możemy przy każdym wywozie oddać dowolną ilość śmieci (oczywiście w ramach swoich możliwości „wytwórczych”), To wcale nie skłania niektórych do wrzucania śmieci i segregowania do odpowiednich worków lub pojemników Łatwiej jest wszystko „jak leci” wrzucać do pieca. Ci co tak robią, dobrze zdają sobie sprawę z niemal zerowej wartości opałowej tych śmieci.

 3. Aleksander nie Kwaśniewski

  Witam
  Fajnie ze problem jest naglasniany . Mówi sie o karaniu i wymianie starych kotłów na nowe instalacje które kosztują dziesiątki tysięcy a koszt gazu czy prądu to znaczący wydatek . Należy przeprowadzić kampanię edukacyjną jak spalac węgiel jak najbardziej efektywnie (METODA PALENIA OD GÓRY) duzo materiałów jest na Youtube . Można wyposażyć swoj kocioł w MIAROWNIK CIĄGU POWIETRZA (utrzymuje żądaną temperature oraz wydłuża czas spalania ) koszt około 100 zł plus montaż , kolejnym praktycznym rozwiązaniem jest montaż GŁOWIC TERMOSTATYCZNYCH przy każdym grzejnikow pozwala to na utrzymywanie płynne zadanej temperatury w danym pomieszczeniu . Warto się zainteresować by nie truć bez potrzeby siebie i swojego otoczenia , mniej wydasz na leki oraz na ogrzewanie .

  • mam uprawnienia palacza po za tym jestem hydraulikiem,ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić dolnego spalania w normalnych kotłach,jak to ma wyglądać po dosypaniu kolejnej porcji opału?!do dolnego spalania musi być odpowiedni kocioł!więc nie ucz nikogo,tego, o czym sam nie masz pojęcia!fizyki nie oszukasz!

   • Aleksander nie Kwaśniewski

    Cenie sobie Twoją opinię ale prawami fizyki nie ma nic wspólnego . Mówiłem o PALENIA OD GÓRY nie od dołu . Wystarczy zrobić eksperyment z zapalkami :
    Pierwszą odpalasz i obracasz główka do góry
    Drugą odpalasz i obracasz główka do dolu
    Mierzysz czas wyciagasz wnioski

    • Rozpalanie od góry
     Większość ludzi w pierwszym odruchu puka się w czoło lub drapie po głowie, bo przecież to niemożliwe, żeby węgiel czy drewno zapalić od góry! Całe życie uczono nas, że chcąc cokolwiek podpalić, ogień podkłada się pod spód, a nawet wtedy bywa trudno. A jednak to działa, bo ogień grzeje też to, co pod nim. Działa to wolniej i dzięki temu – oraz dzięki przeniesieniu warstwy żaru NAD warstwę zimnego jeszcze paliwa – możliwe jest dokładniejsze, wręcz bezdymne spalanie węgla czy drewna.

     Paliwo rozpalone od góry wypala się dwuetapowo: najpierw spalają się gazy, czyli cały ten dym i smród a koks zostaje na później.

     W drugim odruchu ludzie pytają: jak dokładać? Po rozpaleniu nie dokłada się – jest to palenie cykliczne większej ilości paliwa. Owszem, z przymusu, bo nie ma jak sensownie wepchnąć paliwa pod żar. Ale na co dzień nie jest to tak wielki problem jak się wydaje, tak samo jak da się jeździć na rowerze bez bocznych kółek, choć przecież powinien się przewracać na bok.
     Typowy poprawnie dobrany kocioł grzeje na jednym załadunku węgla w najgorszym razie około 12 godzin. Przeważnie więc cała praca w kotłowni ogranicza się do 10–15 minut na załadunek i rozpalenie. W srogi mróz może być konieczne rozpalenie dwa razy na dobę. Wszystko zależy od paliwa (węgiel spala się dłużej, drewno – szybciej), wielkości kotła (raczej są za wielkie), izolacji budynku i aktualnej pogody.

   • Pan Stanisław się wkurzył bo nie zrobi kolejnej nowej instalacji z super nowoczesnymi rozwiązaniami za kilkadziesiąt tysięcy zlotych a wystarczy usprawnić swoją stara grawitacyjna instalacje C.O oraz nauczyć palić sie od góry zeby osiągnać bardzo fajne efekty malym kosztem , oszczędzając na opale oraz moc przyjemniej spędzać czas z rodziną podkladajac do pieca co 16 -20 godzin ( nogi nie bolą )

  • warto wiedziec ze im bardziej suche paliwo-drewno czy wegiel tym wiecej daje ciepla. i mniej dymu.co do drewna to lepiej unikac palenia sosna -duzo sadzy ,ona jest dobra do rozpalki gdyz szybko daje spora temp do komina ktory szybko sie nagrzewa

 4. Aleksander nie Kwaśniewski masz rację ,ale zamiast edukacji tych co kopcą ,zrobić wykład „jak prawidłowo palić zeby nie kopcić i przy okazji spalić mniej ” ,zrobią im kompletnie nie przydatny wykład i tu cytuję ” Żeby zwiększyć świadomość mieszkańców w tym zakresie, jeszcze przed końcem zimy władze miasta planują zorganizować cykl zajęć edukacyjnych. Osoby posiadające piece opałowe dowiedzą się, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie i życie”…

 5. nie kopcący palacz

  I takie działanie bardzo mi się podoba …nie pomaga prośba , to karać i to bolesnie tych co bez skrupułów kopcą jak z krematorium …tyle tylko że równie dobrze można skutecznie zakopcić okolice paląc nieprawidlowo węglem i mokrym drzewem,wystarczy na żar nawalić wiadro świeżego węgla ,albo mokrego drzewa …ciekawe co w takich przypadkach zrobią panowie strażnicy

 6. Tak, karać. Ja tez paliłabym smieciami gdybym nie miała kasy na opał. Niech dadzą pieniadze ludziom a nie tylko wymagania.

  • Dasz pieniądze, to zaraz przepiją. Taka narracja panuje na tym forum.

  • Jeśli nauczysz sie palić od góry w piecu i delikatnie zmodernizujesz swoja stara instalacje nie bedzie potrzeby żeby ktoś dawal na nowa instalacje kasy oraz żebyś paliła w piecu śmieci

   • jak nam przekazano

    ze co panie Franek

    • Przepraszam chodziło mi o kwestię wymiany kotła C.O na nowy z dofinansowaniem a zachowaniem starej po przerobkach i zmianą sposobu palenia tak zeby nie truć innych .
     Brak kasy na opał to jest temat dla opieki specjalnej .

 7. WKONCU!! Mam nadzieję że teraz przynajmniej tam się ten proceder ukroci, to palenie śmieciami. Widać że dobrze jest zarządzana tam Straż miejska. Teraz inne miasta niech idą ich przykładem, wkoncu też za coś biorą pieniądze.

 8. Mam nadzieję, że na słowach się nie skończy. Mieszkam na Adampolu w Świdniku i przez większą część zimy nie da się tu oddychać, nie wspominając już o jakimkolwiek wietrzeniu domu. Po prostu się nie da! Powinni walić mandaty po 5 tysięcy dla tej ogłupiałej geriatrii bo średnia wieku mieszkańców na tej dzielnicy wynosi około 65-70 lat.

 9. TO TERAZ KROTKA PILKA ILE TYSIECY ROCZNIE POLAKÓW UMIERA NA RAKA??! TO W BARDZO DUZEJ MIERZE SPOWODOWANE JEST MIĘDZY INNYMI SPALANIEM SMIECI! CO 3 PAJAC KTÓRY TYM PALI W PIECU -UMRZE Z TEGO POWODU NA RAKA!!!

  • Główną przyczyną stanów zapanych dróg oddechowych w okresie jesienno zimowym jest zanieczyszczenie powietrza , idziemy do lekarza dostajemy antybiotyki które też są trucizną w odpowiedniej dawce żeby zwalczyć bakterie a nas nie zabic a mimo tego tez sa konsekwencje ich zażywania , mija jakis czas i znowu do lekarza i po raz kolejny atybiotyk , błędne koło

  • Ten co pali niech zdycha a jego sąsiedzi? ?

 10. jak nam przekazano

  na Adampolu jest jest jak wydech w aucie ma racje Michal glownie 17 .. 19 sta

 11. Na ul. Krężnickiej obok szkoły i przedszkola, truciciel codziennie truje dzieci, z jednego domu obok szkoły taki smród codziennie jest, że oddychać ciężko, cała okolica zadymiona może ktoś w końcu weźmie się za to. Wiedzą o tym rodzice, co codziennie dzieci prowadzą do szkoły dziwi mnie, że dyrekcja nic z tym nie robi.

 12. mietek ze wsi biskupice

  rzucić oponę i będzie ciepło

 13. Podobnie powinni kontrolować ogniska przydomowe. U nas w Miłocinie prawie codziennie pewien „duży” rolnik spala stertę śmieci (plastiki, folie itd.) Co mamy z tym zrobić? Komu zgłosić? Smród palonego plastiku przez ponad godzinę.

 14. Heh;te komentarze,ale jak wszystkim zaczną drony Naszej Szanownej SM nad głowami latać i nad tymi pięknymi posesjami to już widzę przyszłość!!!!Strącić i do pieca najlepiej od góry palić i etc.Kolejna zabawka tylko dla kasy?

  • Do_fluffy Drony (niepowiem czyje i jakich służb) latają ci nad głową od lat!! I nawet tego nie zauważyłes mały człowieczku. He he

   • Do Cywilizacja ,Niech sobie latają inteligentny czlowieczku , ale mnie sie nie podoba i pewnie wiekszosci ten Big Bro dla kaski ale w druga strone!!!To juz bylo z fotoradarami inteligencie!!!

    • Do_fluffy To niema nic wspólnego z fotoradarami cwierć inteligencie.Kogo to obchodzi że ci się coś niepodoba? Może masz na sumieniu? może kopcisz byle gownem i dlatego niepasi ze będą kontrole!

     • Do super Cywilizacji;Ty rozumiesz co napisane??Najpierw mnie obrazasz teraz oskarżasz!!! Puk puk w lepetynke ,99%a moze wiecej rozpala np gazetą a wiesz ile ma farba drukarska trutki?Chcesz o tym podyskutowac moze otworzymy special forum?Wiesz, fotoradary mialy przynosic bezpieczenstwo a bylo chyba troche inaczej co nie?

 15. A w Lublinie to co? Długą, Pawią czy Łęczyńską to czasami nie da się przejść taki smród.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7966zł 0.05%
  • GBP 5.0024zł 0.65%
  • EUR 4.2978zł 0.2%
  • CHF 3.8184zł 0.28%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Do meczu MKS Perła Lublin – SPR Pogoń Szczecin coraz bliżej! Mamy dla Was bilety!
  Zaproszenie na koncert zespołu Hunter. Weź udział w konkursie, wygraj płytę z autografem!
  W Lublinie odbędzie się spektakl Sztukmistrze – program SPEKTRUM. Mamy dla Was bilety!
  Zadbaj o swój rozwój – przyjdź na Dni Kariery®!
  Podczas meczu Motoru Lublin z Avią Świdnik odbędzie się zbiórka dla Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami „Lubelski Animals”
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.