Koniec pobłażania dla trucicieli. Straż miejska z pełną surowością będzie karać osoby spalające śmieci

Straż miejska w Świdniku idzie na wojnę z osobami, które pomimo ostrzeżeń wciąż palą w piecach odpadami. Każda tego typu osoba będzie karana z całą surowością przepisów.

Od ubiegłego roku prowadzona jest intensywna akcja informacyjna, w której mówi się o zakazie spalania odpadów. Za pośrednictwem prasy, telewizji i mediów społecznościowych wskazywane są także szkody, jakie powodują osoby spalające w piecach śmieci. Świdnicka straż miejska informowała również, że kontrole będzie przeprowadzać za pomocą drona. Pomimo tego, wiele osób nic sobie z nie robi z ostrzeżeń. Dlatego też strażnicy stracili cierpliwość i zapowiadają wzmożone kontrole oraz bezwzględne karanie mandatami.

– Przez cały ubiegły rok Straż Miejska nałożyła mandaty na 31 osób przyłapanych na spalaniu śmieci. W tym roku mamy połowę lutego i ukaraliśmy już 14 osób. Skończył się okres pouczania, każdy przyłapany na zanieczyszczaniu powietrza dostanie mandat – ostrzega Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku.

Strażnicy mają do dyspozycji jeden z najnowocześniejszych sprzętów w Polsce, zarówno do badania jakości powietrza, jak i pyłów zawieszonych w dymie wydobywającym się z kominów. Mowa o zakupionym przez miasto mobilnym laboratorium chemicznym, zamontowanym na samochodzie zwanym Ekopatrolem. W lokalizowaniu osób spalających w piecach niebezpieczne dla zdrowia substancje pomaga również dron latający głównie nad osiedlami domków jednorodzinnych. W ostatnim czasie miasto zamontowało również dwie stacje mierzące na bieżąco czym oddychamy.

Żeby zwiększyć świadomość mieszkańców w tym zakresie, jeszcze przed końcem zimy władze miasta planują zorganizować cykl zajęć edukacyjnych. Osoby posiadające piece opałowe dowiedzą się, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie i życie.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2018-02-16 16:49:13

39 komentarzy

 1. Na ul. Krężnickiej obok szkoły i przedszkola, truciciel codziennie truje dzieci, z jednego domu obok szkoły taki smród codziennie jest, że oddychać ciężko, cała okolica zadymiona może ktoś w końcu weźmie się za to. Wiedzą o tym rodzice, co codziennie dzieci prowadzą do szkoły dziwi mnie, że dyrekcja nic z tym nie robi.

 2. mietek ze wsi biskupice

  rzucić oponę i będzie ciepło

 3. Podobnie powinni kontrolować ogniska przydomowe. U nas w Miłocinie prawie codziennie pewien „duży” rolnik spala stertę śmieci (plastiki, folie itd.) Co mamy z tym zrobić? Komu zgłosić? Smród palonego plastiku przez ponad godzinę.

 4. Heh;te komentarze,ale jak wszystkim zaczną drony Naszej Szanownej SM nad głowami latać i nad tymi pięknymi posesjami to już widzę przyszłość!!!!Strącić i do pieca najlepiej od góry palić i etc.Kolejna zabawka tylko dla kasy?

  • Do_fluffy Drony (niepowiem czyje i jakich służb) latają ci nad głową od lat!! I nawet tego nie zauważyłes mały człowieczku. He he

   • Do Cywilizacja ,Niech sobie latają inteligentny czlowieczku , ale mnie sie nie podoba i pewnie wiekszosci ten Big Bro dla kaski ale w druga strone!!!To juz bylo z fotoradarami inteligencie!!!

    • Do_fluffy To niema nic wspólnego z fotoradarami cwierć inteligencie.Kogo to obchodzi że ci się coś niepodoba? Może masz na sumieniu? może kopcisz byle gownem i dlatego niepasi ze będą kontrole!

     • Do super Cywilizacji;Ty rozumiesz co napisane??Najpierw mnie obrazasz teraz oskarżasz!!! Puk puk w lepetynke ,99%a moze wiecej rozpala np gazetą a wiesz ile ma farba drukarska trutki?Chcesz o tym podyskutowac moze otworzymy special forum?Wiesz, fotoradary mialy przynosic bezpieczenstwo a bylo chyba troche inaczej co nie?

 5. A w Lublinie to co? Długą, Pawią czy Łęczyńską to czasami nie da się przejść taki smród.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7699zł 0.62%
  • GBP 5.1002zł -0.2%
  • EUR 4.5473zł -0.02%
  • CHF 4.2291zł 0.17%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL