Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejni organizatorzy nielegalnej migracji zatrzymani. Działali na dwóch szlakach przerzutowych (zdjęcia)

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Sławatyczach w ramach ścisłej współpracy i na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu przeprowadzili kolejne działania, wymierzone w organizatorów nielegalnej migracji. W sprawie zatrzymano już 23 członków grupy przestępczej, pełniących w niej rolę liderów oraz kierowców, którzy zajmowali się transportem nielegalnych migrantów.

Na początku tego tygodnia, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG ze Sławatycz, zatrzymali trzech obywateli Polski, mieszkańców woj. śląskiego, wchodzących w skład międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej. Są to kolejne już zatrzymane osoby z rozbitej grupy przemytników ludzi, którzy trudnili się organizowaniem cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy państwowej do Polski, a następnie do innych krajów Europy Zachodniej.

Działalność tej grupy była prowadzona na dwóch kierunkach przerzutowych, tzw. „szlakiem białoruskim” oraz „szlakiem bałkańskim”. W pierwszym przypadku migranci ze swoich krajów pochodzenia drogą lotniczą przedostawali się do Rosji lub bezpośrednio na teren Białorusi, skąd dowożeni byli w rejon granicy polsko – białoruskiej, którą następnie przekraczali pieszo, nielegalnie poza terenem przejść granicznych.

Po stronie polskiej odbierani byli przez organizatorów procederu lub osoby z nimi współpracujące, a następnie samochodami transportowani do krajów Europy Zachodniej. W „szlaku bałkańskim” zidentyfikowany kanał przerzutowy przebiegał z kraju pochodzenia migrantów do Europy drogą morską, następnie lądową przez kraje Europy południowej do Polski, a docelowo do krajów Europy Zachodniej.

Kolejni organizatorzy nielegalnej migracji zatrzymani. Działali na dwóch szlakach przerzutowych (zdjęcia)

fot. NOSG

W skład opisywanej grupy przestępczej wchodzili głównie obywatele Polski, jak również cudzoziemcy, narodowości ukraińskiej i białoruskiej, przebywający na terytorium naszego kraju. Przeprowadzone działania doprowadziły do zatrzymania 23 członków grupy przestępczej, pełniących w niej rolę zarówno liderów, jak również kierowców, których zadania polegały na transporcie nielegalnych migrantów. Osoby te usłyszały zarzuty działania w ramach struktur zorganizowanej grupy przestępczej, zaangażowanej w proceder organizowania innym osobom nielegalnej migracji. Wobec 8 z nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zarzucane podejrzanym czyny są zagrożone karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma w dalszym ciągu charakter rozwojowy i jest kontynuacją prowadzonych już wcześniej działań funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału SG wymierzonych w organizowanie nielegalnej migracji.

(Źródło: NOSG)

10 komentarzy

  1. ##### niemieckich sługusów

    a krzywa janka kiedy ?

  2. No i co z tego, że kolejni organizatorzy nielegalnej migracji zatrzymani…
    Pan prezydent Duda Łaskawy, swoim historycznym zwyczajem ułaskawi ich zanim sąd orzeknie o winie.

  3. To wolontariusze. Wypuścić. Agnieszka Holland i Maja już tam pojechały?

  4. Każdy nielegalnie przekraczający granicę RP powinien być zatrzymany przez Straż Graniczną, a następnie odtransportowany do sejmu na spotkanie z Hołownią przy kawie. Potem należy ich rozlokować w mieszkaniach Polaków, którzy mają więcej niż jeden pokój na dwie osoby. Wiadomo, że wśród nielegalnie przekraczających granicę są MIckiewicze, Słowaccy i Norwidowie. Im trzeba zapewnić dostęp do komputera z edytorem tekstu, aby mogli pisać te swoje „Pany Tadeusze”.

Dodaj komentarz

Z kraju