Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kłusownicy wpadli na gorącym uczynku. Nagrały ich kamery

Dzięki zaangażowaniu służby leśnej, myśliwych z Kół Łowieckich Nr 39 „Miś” w Kocku i Nr 38 „Bór” w Niemcach oraz policjantów udało się zatrzymać trzech mężczyzn trudniących się kłusownictwem. Łącznie ujawniono sześć przestępstw kłusowniczych.

Na terenie Nadleśnictwa Lubartów odbyła się akcja „Kłusownik-18”. Dzięki zaangażowaniu miejscowej służby leśnej przy udziale myśliwych z Kół Łowieckich Nr 39 „Miś” w Kocku, Nr 38 „Bór” w Niemcach, w okresie trzech miesięcy ujawniono sześć przestępstw kłusowniczych, w których ustalono trzech sprawców.

– Akcję zarządzono na polecenie Ministra Środowiska z dnia 25.01.2018 w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń, który może być również przenoszony przez kłusowników jako potencjalne wektory choroby. W tym miejscu zaznaczyć należy, że teren Nadleśnictwa Lubartów leży w czerwonej oraz żółtej strefie zagrożenia ASF. W trzech sprawach łupem kłusowników padły 2 jelenie i 2 sarny, a trzy sprawy zakwalifikowano jako usiłowanie kłusownictwa – informuje Dariusz Filipczak Komendant Posterunku Straży Leśnej z Nadleśnictwa Lubartów.

W akcji wykorzystano kamery monitoringu, kamerę termowizyjną oraz quada, uczestniczyli w niej również Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie i Radzyniu Podlaskim.

Darek2

Jeden z zatrzymanych kłusowników korzystał aż z 56 sztuk wnyków. Łącznie zabezpieczono 84 sztuki wnyków.

– Po analizie materiałów z monitoringu leśnego, w następstwie dalszych czynności procesowych ustalono 3 podejrzanych, którzy przyznali się do winy. Podejrzane osoby wobec niepodważalnych dowodów skorzystały z możliwości dobrowolnego poddania się karze. Straż leśna jako organ posiadający uprawnienia prokuratora, sporządziła 3 akty oskarżenia z karą od 6 miesięcy do 1 roku więzienia w zawieszeniu, oraz podaniem ich do publicznej wiadomości – wyjaśnia Dariusz Filipczak.

Przy okazji strażnicy leśni ustalili winnych zaśmiecania lasu oraz złodzieja drewna, który wyciął i ukradł 6 drzew.

Darek3

2018-04-06 17:22:32
(fot. Nadleśnictwo Lubartów)

5 komentarzy

  1. Dziękuję musiałem coś przeoczyć

    • Wujek_dobra_rada

      Za dużo było podejrzanych płynów, albo okulary zaparowały i od razu wścieklizna. Do tego ta mania szukania wszędzie spisków. Oddaj legitymację pisu, idź na terapię i na Boga, przestań w końcu pić chłopie!

Z kraju