Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kilkadziesiąt zalanych posesji, z jednej z nich ewakuowano mieszkańców. Sytuacja jest już stabilna (zdjęcia)

Strażacy oraz żołnierze cały czas pozostają w gotowości w związku z zagrożeniem wystąpienia podtopień w powiecie biłgorajskim. Na razie sytuacja została unormowana, jednak prognozy pogody wciąż są niekorzystne.

Na razie stabilna jest sytuacja związana z zagrożeniem powodziowym w naszym regionie. Występują jednak lokalne zalania niewielkich terenów czy też posesji. W ciągu ostatniej doby strażacy zanotowali kilkadziesiąt interwencji związanych właśnie z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu. Głównie były to podtopienia i wypompowanie wody z zalanych piwnic i pomieszczeń.

Jak na razie najpoważniejsza sytuacja występuje w powiecie biłgorajskim. We wtorek w Biłgoraju powołany został Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wczoraj na terenie miasta zanotowano 27 zdarzeń związanych z podtopieniami domostw i posesji przy następujących ulicach: 11 Listopada, Akacjowa, Aleja 400-lecia, Chłodna, Graniczna, Krzeszowska, Łubiarska, Romanowskiego, Narutowicza, Partyzantów, Północna, Radzięcka, Sitarska, Szwajcarska, Wrzosowa, Zwierzyniecka i Zamojska.

– Przy Zalewie Bojary do zabezpieczenia terenu użyto specjalnych rękawów przeciwpowodziowych i worków z piachem. Do akcji zaangażowano kilkudziesięciu strażaków z PSP i OSP oraz 30 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przy wsparciu ze strony policjantów. Zabezpieczanie Zalewu Bojary trwa. Na chwile obecną nie ma bezpośredniego zagrożenia podtopieniami, ale wszystko będzie zależało od pogody. Niestety dzisiaj w powiecie biłgorajskim zapowiadane są kolejne silne opady deszczu – wyjaśnia Paweł Jednacz z Urzędu Miasta Biłgoraj.

W wielu miejscach wystąpiły z brzegów rzeki, z których woda zaczęła zalewać posesje oraz pola. Tego typu sytuacja wystąpiła m.in. w Babicach i Łukowej w gminie Obsza, w Płusach w gminie Księżpol czy też w miejscowości Różaniec w gminie Tarnogród. W miejscowości Babice konieczna była ewakuacja mieszkańców oraz psa z zalanej posesji. W działaniach tych brali udział strażacy z jednostek: Biszcza I, Babice, Obsza, Dorbozy, Zamch i Olchowiec. Wykorzystano łódź pontonową, za pomocą której sprowadzono osoby w bezpieczne miejsce. Dodatkowo strażacy zabezpieczają zagrożone posesje przed zalaniem.

Na terenie powiatu biłgorajskiego cały czas obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego. Meteorolodzy wciąż zapowiadają kolejne opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Decyzją komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju na terenie powiatu utworzone zostały tymczasowe punkty kontrolne aby na bieżąco był obserwowany poziom wody w rzekach.

Kilkadziesiąt zalanych posesji, z jednej z nich ewakuowano mieszkańców. Sytuacja jest już stabilna (zdjęcia)

(fot. IMGW, OSP KSRG Biszcza I, UM Biłgoraj)

2 komentarze

  1. Jeżeli ktoś nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa sobie, czy swojemu majątkowi – to niech nie liczy, że ktoś to zrobi za niego.
    Takie zażarte spory prowadziłem z ludźmi o takich poglądach (przeważnie w kontekście rozjeżdżania ludzi na PdP), ale nie spodziewałem, się, że tak szybko przyznam im rację.

  2. Franiu ,porozmawiaj sobie tu sam ze sobą piszac kilka postów jeden po drugim ,a my sobie poczytamy ,w sumie to szkoda mi ciebie ,ale co zrobić choroba nie wybiera i nikt nie zna dnia i godziny kiedy go dopadnie

Z kraju