Kilkadziesiąt pielęgniarek na zwolnieniach, zastąpili je ratownicy medyczni. Dyrektor szpitala prosi ZUS o pomoc

Po wczorajszych informacjach, związanych z sytuacją, jaka zapanowała w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie, dzisiaj przedstawiono szczegóły dotyczące funkcjonowania placówki.

We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie odbyła się narada dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego z marszałkiem województwa. Tematem była panująca w szpitalu sytuacja, związana z przejściem kilkudziesięciu pielęgniarek na zwolnienia lekarskie. Po południu dyrektor szpitala przedstawił, jak placówka funkcjonuje.

Problem braku personelu odbił się na pacjentach. Pogotowie ratunkowe zostało powiadomione o sytuacji i poproszone, aby w miarę możliwości nie przywozić nowych pacjentów. Nie odbyło się też wiele z zaplanowanych zabiegów. W poniedziałek i wtorek odwołanych zostało od 8 do 12 operacji. Nie przyjmowano również umówionych pacjentów, którzy mieli wyznaczone terminy na przeprowadzenie zabiegów.

Dyrektor szpitala Gabriel Maj tłumaczy, że 73 pielęgniarki poszły na zwolnienie lekarskie. Jak wyjaśniał, w szpitalu nie ma żadnej epidemii i nie wie, co jest przyczyną tak masowej choroby. Zapewnił także, że poprosił Zakład Ubezpieczeń Społecznych o sprawdzenie zasadności zwolnień lekarskich u pielęgniarek. Tymczasem jak ustaliliśmy, jest niewielka szansa, aby kontrole zostały przeprowadzone. Pielęgniarki przebywają bowiem na zwolnieniach pięciodniowych i w tym czasie zorganizowanie kontroli jest praktycznie niemożliwe.

Według zapewnień dyrektora, bezpieczeństwo pacjentów nie jest w żaden sposób zagrożone. Wszystkie operacje w trybie ostrym są przeprowadzane, prowadzone są także przyjęcia nowych pacjentów, których tylko wczoraj było około setki. Sytuację próbuje się ratować przesuwając personel z innych oddziałów, gdzie jest to możliwe. Jednocześnie prowadzone są negocjacje ze związkami zawodowymi.

Jak udało nam się ustalić, ratownicy medyczni w miarę możliwości starali się wspomóc funkcjonowanie poszczególnych oddziałów, pomagając tym z pielęgniarek, które pojawiły się w pracy. Szpitalny Oddział Ratunkowy pracuje w normalnej obsadzie. Ratownicy medyczni, którzy nie tak dawno upominali się o dodatek ministerialny, teraz ratują sytuację w szpitalu, zwłaszcza na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

– Cały dyżur został obstawiony ratownikami medycznymi. Tymi, którym dyrekcja szpitala nie chce zapłacić dodatków, jakie na konto szpitala przekazuje minister zdrowia. Pracują w zwiększonej obsadzie, część ratowników z działu higieny szpitala jest oddelegowywanych na oddziały, aby wspomagać oddziałowe pielęgniarki i ich zastępczynie, które jako jedyne przyszły do pracy. Jeżeli jeszcze ratownicy przyłączą się do protestu, szpital zostanie rozłożony na łopatki – wyjaśniał nam anonimowo jeden z pracowników szpitala.

Ratownicy nie tak dawno znajdowali się w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala z powodu niewywiązania się z zagwarantowanych im podwyżek. Związane jest to z ubiegłorocznymi protestami ratowników medycznych, po których podpisane zostało z ministrem zdrowia porozumienie w sprawie podwyżek. Mieli je otrzymać wszyscy ratownicy, zarówno ci pracujący w pogotowiu, szpitalu jak też transporcie medycznym. Od 1 lipca 2017 r. ich wynagrodzenia miały wzrosnąć o 400 zł, kolejną podwyżkę w tej samej wysokości, mieli otrzymać z dniem 1 stycznia 2018 r. Tymczasem, kiedy większość z nich dodatkowe środki otrzymała, to ratownicy zatrudnieni w Szpitalu Wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie nie mogą się ich doczekać. Otrzymali jedynie zastępczy dodatek w wysokości 300 złotych.

W szpitalu przy al. Kraśnickiej pracuje 660 pielęgniarek i położnych. Z relacji pracowników wynika, że dramatyczna sytuacja z pielęgniarkami w tym szpitalu występuje od dawna. Po pierwsze są strasznie nisko opłacane, dodatkowo zdarza się, że muszą wykonywać nadgodziny, za które nie dostają wynagrodzenia. Wystarczy, że tuż przed końcem ich zmiany trafi się nagły przypadek, zostają kolejne 4-5 godzin, które już nie są płatne. Z kolei zmiana, która zaczęła, nie może ich zmienić, gdyż mają własne, zaplanowane zabiegi. Pielęgniarki i położne żądają podwyżki w wysokości 1000 złotych.

(fot. zdjęcie ilustracyjne – archiwum)
2018-05-22 17:34:22

51 komentarzy

 1. no, a podobno „zachód zazdrości nam dobrobytu” i „wynagrodzenia Polaków rosną jak na drożdżach” – obwieszcza na paskach tvp

  • po co się zgadzają inne gęby mają . I tu jest brak koordynacji. RM również powinni ulec tej epidemii.

   • RATOWNICY SIĘ NIE GODZĄ BEZ POWODU – ONI SAMI CHĘTNIE SIĘ WEPCHNĘLI DO ODDZIAŁÓW ZEBY UDOWODNIĆ ŻE NIBY MOGĄ ZASTĄPIĆ PIELĘGNIARKI…. ŚMIESZNI I ŻAŁOŚNI SĄ! Nie macie takich kompetencji, studia łatwiejsze itd może i zrobicie niektóre czynności i na czas chwilowej nieobecności pielegniarek przy ograniczonej liczbie pacjentów dacie radę ale pielęgniarkami nie jesteście i nie będziecie (chyba ze skończycie takie studia). Mam wielu znajomych ratowników ale twz pielęgniarek i położnych i przykro mi ale z wiedza daleko wam do pielęgniarek

  • Aha, ZUS im na pewno pomoże, już to widzę. Zacznie się znowu gadanie jak z tymi matkami, które strajkują już miesiąc, że nie ma pieniędzy, że mogą dać kilka złotych na zamydlenie oczu itd. itp. Same gole sobie strzelają przed wyborami, gratulacje.
   Skończy się tym, że odpowiednio nastawione politycznie media zjadą tych wszystkich strajkujących z błotem i pokornie pójdą dalej pracować czy robić swoje nie dostając nic albo jakiś ochłap, żeby pokazać, jacy do łaskawcy z naszych ustawodawców, ale niesmak zostanie.

   • czytać nie umiesz?!!! Zus ma przeprowadzić kontrole zwolnień lekarskich 73 pielęgniarek!

  • Jak widać kilkudniowe zwolnienie lekarskie może dostać każdy.
   W dzisiejszych czasach każdy z nas znajdzie w sobie jakąś chorobę, która wymaga kilku dni na regenerację, i spokojnie taką potrzebę regeneracji udowodni się przed ZUS’em, trzeba tylko mieć trochę wiedzy medycznej i wiedzieć co mówić.

  • Niech dyrektor szpitala podzieli się swoją pensją z pielęgniarkami, może też spokojnie połowę zajumać tym zdegenerowanym cynicznym i zachłannym nierobom zwanych pseudolekarzami.

 2. Witam ten pan deroktor to jest jakiś dziwny i to może jego powinien skontrolować nie tyle ZUS co może jakaś instytucja zajmująca się finamsami skoro nie płaci ludziom pieniędzy które się im należą było głośno że tak ma oddluzyc placówkę ale nie mówił że kosztem personelu szok trzymam za was kciuki pielęgniarki a za Pana deroktor pomodle się o mądrość pozdrawiam

 3. Pogratulować dyrektora, zamiast usiąść i porozmawiać z pielęgniarkami to nasyła na nie kontrolę z Zus-u.

  Pielęgniarki były już tak przemęczone i sponiewierane, że każdy lekarz z czystym sumieniem wystawi im zwolnienie żeby podreperowały zdrowie i nie stanowiły zagrożenia dla pacjentów.

 4. Niepoważne zachowanie pielęgniarek. Niczym nie wytłumaczalne. Nieodpowiedni ludzie dostali miejsce w szkołach medycznych.
  Chęć zarabiania a odejście od łóżek to przeczy wszelkim zasadom etyki.
  Kto leżał w szpitalu ten wie że we własnych naszych pracach takiego wolnego nie mamy co się nadgodzinami nazywa.

  • A co mają zrobić? I tak coraz więcej osób rezygnuje z tego zawodu, lub przenosi się za granicę.

   A jeśli uważasz, że nieodpowiedni ludzie trafili do zawodu, to będzie tylko gorzej – jest tak mało chętnych, że praktycznie każdy się dostanie. A szpitale, które mają niedobory przyjmą każdego. Tak się kończy niedocenianie osób pracujących w tym zawodzie.

   • Naucz się sam myc swoją brudną d i robić sobie zastrzyki. Za rok dwa, przyda ci się

  • ten szpital to pożal się Boże

  • to jak ci nie pasuje na drugi raz sam sie lecz a nie lec do szpitala idioto

  • Pielęgniarki poczuciem misji nie nakarmią siebie i swoich rodzin. Niech walczą do skutku.

  • Byly pacjencie:sam jesteś niepoważny.Skoro masz takie podejście to nie korzystaj z usług szpitala.To nie jest żadna służba albo pańszczyzna,więc mają prawo żądać adekwatnego wynagrodzenia.

  • Etyką rodziny się nie wykarmi.
   Za każdym razem jak strajkują pielęgniarki to próbuje się grać na ich sumieniu – etyka, pozostawienie chorych ludzi w łóżkach itp. Niech walczą o swoje – ciężko pracują za śmieszną pensję. Im się po prostu należy…

   • Dokładnie. A jak ostatnio strajkowali rezydenci to wszyscy ich popierali ;/ Podobno pielęgniarki są takie „niepotrzebne” (szczególnie lekarzom) a tu proszę- szpital nie moze bez nich funkcjonować 🙂

  • Byłem pacjentem na różnych ordsialach gburowatosc i szorstkość to rzadkość większość to przemiłe osoby, które zrobia relaecay poza ich obowiązkami poprostu s dobroci.
   Nie wiem gdzie pracujesz że nie stosują się do ko i wypłacania nadgodzin widocznie sam dajesz się wyzyskiwać.

 5. I jak symulacja to dyscyplinarnie na zieloną trawke.
  Panie pączusie i kawusie z przerośniętymi aspiracjami.

  • Mądry jesteś taki? Sam sie zabierz do roboty tylko jak zachorujesz nie leć do szpitala

   • A to szpital to jakiś przywilej?
    Szpitale są utrzymywane z moich podatków, tylko obsada nie zawsze to rozumie co jest ich praca a co nie.
    Ja nie symuluje chorób, Lubie swoją pracę.

    • A to uważa Pan/Pani ze praca po wiecej niz 12 godzin bez wynagrodzenia to przywilej?
     Obcinanie przrz dyrektorow wszysykich dodatkow, ktore otrzymała nasza grupa zawodowa to przywilej?? Dosyc juz mydlenia oczu…

    • Tak, to ich praca. Bardzo ciężka praca z odpowiedzialnością za ludzkie życie włącznie dlatego też powinna być należycie wynagradzana.

    • Naprawdę nie symulujesz. Zgłoś się na Abramowicką.

  • Uboga psychika każe jak mantre powtarzać , że panie pielęgniarki pija kawe i jedza ciastka 😀
   Jeden powie a 200 jak pozbawieni procesów myślenia -powtarza….destrukcyjny proces.

 6. Ratowników z działu higieny?!! Im więcej informacji o tym szpitalu, tym jawi się jako coraz dziwniejszy twór.

  • Faktycznie jest taki dział w szpitalu. Ostatnio widziałam ich na SOR a później tych samych trafiłam na neurologii i możecie wierzyć lub nie ale jakby nie oni to część badan nie byłoby zrobionych, widać jak ganiaj z góry na dół z pacjentami. Ratownicy w tym szpitalu robią dobra prace

 7. Płakać ze śmiechu mi się chce jak patrzę na te wasze żałosne smutne skargi komentarze do roboty ziemniory tarmosić polish hahaha

 8. Co najmniej od 10 lat sa problemy z wyplacaniem wynagrodzen w tym szpitalu, swego czasu zabierali nawet kase rezydentom, ktora idzie z budzetu centralnego. Kolejny rzad boi sie prawdziwej reformy sluzby zdrowia i sa efekty.

 9. też powinni się przyłączyć do pielęgniarek …może wkońcu skończy się to dziadostwo ze śmiesznymi wynagrodzeniami

 10. To nieprawda. Ratownicy SOR sami lataja dziury na sor bo tam tez pielegniarki zachorowaly.

 11. Zamknąć ten cyrk.

 12. Niech teraz lekarze wykażą się swoimi umiejętnościami za te swoje astronomiczne wynagrodzenia. jeżeli nie mogą sobie poradzić to należy zmienić dyrektora bo nie potrafi dobrać wykwalifikowanych kadr.

 13. no taką mamy amerykę wg. TVPis w czym problem ? nadwyżka budżetowa to kto kłamie ????

 14. Jest nadwyźszka budźetowa,pensje rosną jak na droźdźach a wynagrodzenia pielęgniarek chyba zapomnieli wyjąć z zamraźarki.Powodzenia dziewczyny

 15. Jak zwykle głupi ratownicy łykają wszystkie dyzury… Aż szkoda gadać… Szacunek dla zgrania wśród pielęgniarek i przepraszam za moim kolegow ratowników, za to, że psują wam to co mogłyście osiągnąć w ten sposób…

  • Szkoda że ktoś taki jak ty jest ratownikiem. Jeśli pielęgniarki były źle traktowane to nie powinny rozgrywac tego kosztem pacjentów. Tym bardziej jeśli chodzi tylko o podwyżkę

   Byłam tam dwukrotnie pacjentka. I szczerze nie widzialm przepracowania. Zdarzały się sympatyczne pielęgniarki,lekarze również ok. Ale pamiętam jak lezalam na pooperacyjnej, tam pielęgniarki powinny być non stop a chodziły gdzie chciały zrobiło mi się słabo wolalalm i nic,pusto. Za to wieczorem (była niedziela) kawka, ciasteczko,smichy, chichy.. ok ale pacjenci obolali po operacji, nic pić i jeść nie można a jedna pielęgniarka ciągle: „o matko ale się najadlam zaraz się ociele, hehe” i tak pół nocy.. zero empatii. Jak o coś się poprosilo to mina jakby chciała zabić.
   Na porodowce to samo, żeby pomóc?? Chyba żart, a jak był zakaz odwiedzin bo grypa i nikt ci nie może pomóc przy dziecku (one nie pomogą) to były zachwycone i tylko „no mam nadzieję że długo tak zostanie bo chociaż świety spokój” człowiek jest od nich zalezny, ubezwlasnowlniiony a one w większości mają to głęboko..może tak jest wszędzie placówek ale bardzo to smutne.Dużo przykładów mogłabym stamtąd przytoczyć

 16. Trzeba było nie łączyć dwóch Szpitali w jedna całość . Każdy człowiek maże się rozchorować .Panie Pielęgniarki maja prawo do dbania o swoje zdrowie,

 17. no i co doktorku? 3tys. za 1 dyżur praktycznie w nocy przespany bo w dzień przyjmujesz prywatnie – masz salę operacyjną masz sprzęt do operacji – po co ci pielęgniarka? ja myślałem że bez was pacjent nie przeżyje a tu proszę odwołane operacje bo pielęgniarka na urlopie lub nie ma już siły pracować i wzięła zwolnienie -dla dobra pacjenta- doktorku, a czy one nie powinny zarabiać na m-c tyle co ty za 1 dyzur czy to jest sprawiedliwe? ten dyrektor co nasyła na swoich pracowników ZUS nie jest człowiekiem i won jak nie umiesz zadbać o ludzi

  • Popieram, każdemu należy się godna płaca za pracę a w służbie zdrowia godziwie zarabiają lekarze i firmy świadczące usługi medyczne. Dla mnie zawsze było oburzające jak lekarze walczyli o swoje podwyżki wiedząc, że dostaną je przede wszystkim kosztem innych pracowników sz. Ale tak wygląda ich etyka i wolność sumienia.

  • To ten tysiąc podwyżki przywróci im siły do pracy? Dokładnie prześwietlić zwolnienia i połowę na zbity pysk wywalić. Na prowincji też są potrzebne pielęgniarki. Niech szukają lepszego pracodawcy, skoro ten nie pasuje

 18. Absolutnie popieram strajk. To nienormlane, ze pielegniarka zarabia mniej niz pani na kasie – z calym szacunkiem. Lekarze i ratownicy pracuja po 300h. Na Sorach jest 1 – 2 lekrzy na kilkadziesiat pacjentow.

  Mialo soe cos zmienic a jest wszsytko po staremu. Caly system nalezy od nowa zbudowac. Ale przede wszystkim potrzeba pieniedzy.

 19. Szanowny Panie Dyrektorze Maj , twierdzi Pan , że w szpitalu nie ma żadnej epidemii i nie wie Pan jaka to choroba ?? A może czas sprawdzić ciśnienie w szambie ? Przecież gołym okiem pacjenta tego szpitala od lat było widać jaka choroba trawi ten niby wojewódzki z nazwy a de facto gminny szpital . Może długotrwale utrzymujące się zarazki chamstwa , buty , niechlujstwa i niekompetencji wyższego personelu wywołały w tej placówce epidemię choroby objawiającej sie sexizmem , mizoginią i zwykłym brakiem szacunku dla pracy jakże ważnego w dużym obiekcie personelu niższego . Sprawa jest oczywista gdyby stosunki ludzkie i płacowe w tym szpitalu były prawidłowe to Panie pielęgniarki byłyby wypoczęte i z uśmiechem wykonywałyby swoją ciężką pracę . Ale co zrobić kiedy Pan Dohtór ma wszystkie dyplomy oprócz jednego z kultury osobistej , przed szpitalem lśni nowa CHRka a ministrem „choroby publicznej” był hrabia Radziwiłł , który szkoda tylko, że nie pudrował sobie peruki przed kamerami . Życzę zdrowia Panie Dyrektorze .

 20. Pielęgniarki to personel średni. Rozgrarnięty lekarz na CHRkę nawet nie spojrzy.

 21. Jeszcze trochę i taka sytuacja zapanuje w każdym szpitalu. Pielęgniarek jest coraz mniej. Wystarczy, żeby przestały pracować na dwa etaty i system leży

 22. zacznijcie wkoncu godziwie placic pielegniarkom i nie bedzie problemow jak lekarz dostaje to nie dziwcie sie ze jest problem jak pielegniarka za lekarza 50% roboty robi a mowia ze powolanie i etyka gow…. prawda

 23. Nie wiem jak panie pielęgniarki na oddziałach sie zachowują ale na SOR to totalne dno zwłaszcza w wykonaniu pani o nazwisku na M żony jednego z ratowników biedny nie przypuszczał w co sie pcha 🙂 i za co im te podwyżki dawać, za chamstwo i nieróbstwo. Niech idą na te zwolnienia i nie wracają ratownicy dają radę. NIE ma ludzi nie zastąpionych

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9281zł 1.01%
  • GBP 4.7713zł 1.68%
  • EUR 4.3543zł 0.18%
  • CHF 4.0093zł 0.42%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)
   Jechał ciężarówką całą szerokością drogi, miał blisko 6 promili. Zobacz nagranie (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Berberys Klezmer Band – koncert Hava Nagila
   Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie
   Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Granica 835 Kordon Kryłów – Krecziv
   Festiwal na Trójstyku na błoniach w Orchówku
   Jarmark Królewski – Urodziny Jana III Sobieskiego w Rybczewicach
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.