Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kierowcy pojazdów i pasażerowie pociągów będą zadowoleni. Na drogi i kolej trafiło 1,2 mld złotych

Duże unijne wsparcie, w postaci dofinansowania ważnych inwestycji, otrzymali drogowcy oraz kolejarze. W znacznej mierze skorzystają na tym mieszkańcy naszego regionu.

W środę 4 kwietnia przedstawiciele dwóch kolejowych spółek oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisali z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowy na dofinansowanie prowadzonych przez nich inwestycji. Z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko otrzymali łącznie ponad 1,2 mld złotych, przy czym 600 mln trafiło do kolei, a kolejne 600 mln na drogi.

W ramach tych środków PKP Intercity zmodernizuje 183 wagony i 20 lokomotyw elektrycznych. Pociągi po modernizacji będą mogły jechać z prędkością co najmniej 160 km/h i obsłużą połączenia międzyregionalne TLK/IC. Jedna z tras, po której będą się poruszać zmodernizowane składy to Lublin – Kielce –Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – Świnoujście. Pozostałe łączą Szczecin i Trójmiasto z Olsztynem i Białymstokiem oraz Wrocław z Gdynią, Olsztynem i Białymstokiem.

Spółka zmodernizuje też 6 lokomotyw spalinowych do prowadzenia prac manewrowych na stacjach i bocznicach oraz kupi 6 pojazdów szynowo-drogowych do prowadzenia prac manewrowych na terenie stacji postojowych. Będzie też bezpieczniej – na stacjach Gdynia Grabówek i Kraków Główny Zachód zostanie zainstalowany monitoring przemysłowy.

Inwestycja jest częścią największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity. Na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację już posiadanych, a także na stacje postojowe spółka przeznaczy do 2023 roku około 7 miliardów złotych.

Z kolei drogowcy otrzymane środki przeznaczą na budowę prawie 37 km drogi ekspresowej S17 od węzła Lubelska do Garwolina. Budowa odcinka, na którym prace już się rozpoczęły, zaczyna się we wsi Góraszka w gminie Wiązowna, a kończy w miejscu, w których S17 łączy się z istniejącą obwodnicą Garwolina.

Oprócz samej drogi powstanie m.in. 6 węzłów : Góraszka, Wiązowna, Otwock, Ostrów, Kołbiel, Lipówki, wiadukty, kładki dla pieszych, miejsca obsługi podróżnych oraz przejścia dla zwierząt.

Pozostałe środki kolejarze przeznaczą na zakup 21 pociągów – 15 pięcioczłonowych i 6 czteroczłonowych dla Kolei Mazowieckich. Zmodernizowane ma też być zaplecze techniczno-postojowe na warszawskich Szczęśliwcach. Zakupione pociągi będą wykorzystywane na liniach obsługiwanych przez SKM w Warszawie.

2018-04-04 12:54:54
(fot. pixabay.com)

4 komentarze

  1. Franio już pewnie siedzi cały zapieniony, bo o drogach rowerowych dla jego trójkołowca i chodnikach dla pieszych zapomnieli.

  2. Przecież to Polska! Przecież nadal będzie smród, brud i ubustwo. Do kibla w wagonie nie wejdziesz, na czas nie dojedziesz. Ale dyrektory cieszyć się będą. I remonty za miliardy robić będą. Bo odkąd są dotacje czy państwowe pieniądze to wszystko jest niewyobrażalnie drogie. I jeszcze koniecznie trzeba szkoleń dopisać! Po milionie za jedno. A może i po 2 banki bo kase wydac trzeba bo jeszcze zabiorą…

  3. to z nasze składki członkowskiej i innych pieniędzy wyprowadzonych z Polski

  4. ja bym był zadowolony jakby cały ten „shit” był robiony pożądnie a nie najtaniej z przetargów

Z kraju