690 680 960

Już wkrótce nastąpi zmiana systemu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Policjanci ostrzegają przed oszustami!

Już wkrótce w Polsce, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej, nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego standardu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. Sytuacja ta rodzi ryzyko pojawienia się oszustów oferujących do sprzedaży odbiorniki niezgodne z nowym standardem czy też wyłudzającymi wrażliwe dane osobowe.

Zmiana standardu nastąpi w czterech etapach: I od 28 marca 2022 r., II od 25 kwietnia 2022 r., III od 23 maja 2022 r., IV od 27 czerwca 2022 r.

W celu złagodzenia skutków społecznych zmiany standardu nadawania poprzez zapewnienie gospodarstwom domowym możliwości nieprzerwanego odbierania telewizji naziemnej opracowany został rządowy program dofinansowania. Zgodnie z założeniem będzie ono przysługiwało osobom, których sytuacja materialna gospodarstwa domowego uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego. Więcej informacji na stronie DVB-T2: Nowa telewizja cyfrowa

Uwaga na oszustów!

W nadchodzących miesiącach rosnące zainteresowanie urządzeniami dla DVB-T2 mogą też próbować wykorzystać nieuczciwi sprzedawcy. Należy szczególnie uważać na oferty telewizorów i dekoderów w podejrzanie niskich cenach.

Również w związku z programem dofinansowania, mogą pojawić się pewne nadużycia ze strony sprzedawców, a także oszustów, którzy będą próbować podszywać się pod sprzedawcę i wyłudzać wrażliwe dane osobowe, oferować sprzedaż sprzętu nieprzystosowanego do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nadawanej w nowym standardzie oraz metodą „na wnuczka” lub „na pełnomocnika”. W szczególności obawy te dotyczą okresu marzec — lipiec 2022 r., tj. czasu, w którym będą następowały przełączenia sygnału nadawania.

Gdzie po więcej informacji?

Praktyczne materiały i aktualne informacje o wprowadzeniu DVB-T2/HEVC publikuje serwis gov.pl/CyfrowaTV. O nadchodzącej zmianie standardu nadawania przypominają też telewizyjne spoty kampanii „Gotowi na DVB-T2?”. Warto zaglądać również na strony internetowe EmitelUKEUOKiK i nadawców telewizyjnych.

(fot. pixabay.com, źródło KGP)

8 komentarzy

 1. X-X-X-X-X---X-X-X

  Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na otrzymanie dofinansowania na zakup nowego dekodera lub telewizora będziesz zmuszony do płacenia abonamentu.

  Nie daj się wyrolować, rząd tylko na to czeka.

 2. Policja ostrzega przed Państwem?

 3. a kto to badziewie będzie oglądać 😀

 4. Znam tych oszustów – oferują stówę do dekodera, a potem przychodzi ze skarbówki wezwanie do zapłaty 800 abonamentu.

  • O tym, że mam telewizor i abonamentu nie płacę dowiedzieli sie od donosiciela (dawniej: listonosz), którego nieopatrznie wpuściłam z emeryturą do domu

 5. Telewizja i Internet już dość ogłópiła ludzi.

Kursy walut

 • USD 4.348zł 0.51%
 • GBP 5.3595zł -0.03%
 • EUR 4.7089zł -0.15%
 • CHF 4.6918zł -0.29%

Polub nas