Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Spotkanie Prezydentów Polski i USA (wideo)

Prezydent RP Andrzej Duda gościł dziś w Pałacu Prezydenckim Prezydenta Stanów Zjednoczonych Josepha R. Bidena Jr. Prezydent USA udał się następnie na Stadion Narodowy, gdzie spotka się z uchodźcami z Ukrainy.

– Chcemy kupować nowoczesne wyposażenie wojskowe produkowane w USA. Jesteśmy zainteresowani kooperacją ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie militarnej – mówił Andrzej Duda podczas dwustronnych rozmów.

Jak dodał, Polska „kontynuuje ścieżkę współpracy z USA przy budowie elektrowni atomowych w Polsce”. Podkreślił, że Polska jest pierwszym w Europie odbiorcą amerykańskiego gazu LNG.

– Zbudowaliśmy gazoport, by uniknąć szantażu energetycznego Rosji – powiedział Andrzej Duda i podsumował: – Mimo trudnych czasów relacje polsko–amerykańskie dziś kwitną.

Podziękował też „za bardzo twardy głos USA, mocno stawiający sprawę przerwania rosyjskiej agresji na Ukrainę”.

– Stoimy przy Stanach Zjednoczonych, chcemy wspólnie z nimi realizować tę politykę i liczymy na zdecydowane oraz twarde przywództwo Stanów Zjednoczonych w NATO – podkreślił Prezydent RP.

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przywódcy Polski i USA przeprowadzili rozmowy w wąskim gronie: Andrzejowi Dudzie towarzyszył szef BBN Paweł Soloch, Joe Bidenowi – Sekretarz Stanu Antony Blinken. Następnie toczyły się rozmowy delegacji pod przewodnictwem Prezydentów.

Wizyta Prezydenta USA wpisuje się w działania Prezydenta RP służące intensyfikacji i zacieśnieniu tradycyjnie bliskich, przyjaznych relacji polsko–amerykańskich. W ich ramach w ostatnim czasie liderzy obu państw byli w regularnym, częstym kontakcie, a Polskę odwiedzili m.in. Wiceprezydent USA Kamala Harris, Sekretarz Stanu Antony Blinken oraz Sekretarz Obrony Lloyd Austin.

Rozmowy Prezydentów służyły nadaniu impulsów do rozwoju partnerstwa między Polską i Stanami Zjednoczonymi w szeregu kwestii. Skupiły się w szczególności na dalszym podnoszeniu efektywności pomocy dla Ukrainy i pochodzących z niej uchodźców uciekających przed rosyjską zbrodniczą inwazją.

Rozmowy dotyczyły również bieżącej i długofalowej sojuszniczej współpracy służącej umocnieniu bezpieczeństwa i zdolności obrony Polski oraz wschodniej flanki NATO, a także wzmocnieniu odstraszania i postawy obronnej Sojuszu w świetle zmieniającej się szybko sytuacji bezpieczeństwa.

Poświęcone były ponadto intensyfikacji współpracy gospodarczej, energetycznej i technologicznej, zarówno dwustronnej, jak i w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Joe Biden przyleciał do Polski w piątek po południu. W Rzeszowie wspólnie z Prezydentem Andrzejem Dudą spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

(fot. Jakub Szymczyk/KPRP, wideo KPRP, źródło KPRP)

7 komentarzy

 1. Taki prezydent USA to musi mieć ubaw jak tak każdy koło niego skacze i zabiega o względy .

  • Takie „skakanie” pięknie opisuje „Ballada o Cysorzu” śpiewana kilkadziesiąt lat nazad przez pana Tadeusza Chyłę… miał klawe życie…

  • Ty tego nie doświadczysz.

   • Cieee chorobaaaa !!!

    Tylko mnie nie przekonuj, że ty tego doświadczysz – nie uwierzę 😆

 2. Pan Bajden dość długo bajdolił, wymienił wszystkich polskich świętych i nie świętych, a co z tego wynika… niewiele

 3. fotki,pizza,a granica dalej otwarta

Z kraju