Jezior i zbiorników wodnych w powiecie parczewskim nie brakuje. Strażacy wolą być przygotowani (zdjęcia)

Przez cały tydzień strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Parczewie doskonalili swoje umiejętności w ratowaniu osób, pod którymi załamie się lód. Oprócz teorii była też praktyka.

Powiat parczewski obfituje w różnego rodzaju zbiorniki wodne. Nie brakuje zarówno jezior jak też stawów, co automatycznie przekłada się na związane z tym interwencje strażaków. Latem muszą oni być w gotowości aby ratować osoby, które przeceniły swoje umiejętności pływackie, zimą zaś aby nieść pomoc tym, pod którymi załamie się lód.

Dlatego też podobnie jak dzisiaj strażacy z Lublina, którzy ćwiczyli na Zalewie Zemborzyckim, ratownicy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Parczewie doskonalili swoje umiejętności na zalewie miejskim. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie zmiany służbowe z jednostki.

Ćwiczenia składały się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Jak wyjaśnia st. kpt. Krzysztof Fila z KP PSP w Parczewie, ich głównym celem było doskonalenie technik w zakresie poruszania się po kruchym lodzie, podejmowanie osób tonących z zimnej i skutej lodem wody, budowanie stanowisk asekuracji na lodzie z wykorzystaniem sań lodowych, drabiny nasadkowej i lin.

Strażacy wykorzystując sanie lodowe trenowali szybkie dotarcie do osób poszkodowanych oraz podejmowanie „tonącego” z wody. Doskonalili również techniki postępowania na wypadek załamania się pod nimi lodu.

(fot. PSP Parczew)

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. Myślę, że wykorzystanie do takich akcji „morsów” byłoby o tyle tańsze że nie trzeba by ich było wyposarzać w tak cieplutkie i drogie uniformy – wystarczyłyby stringi. :mrgreen:

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021