Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Jest akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym szpiegostwa na rzecz Rosji. Obywatel Ukrainy z zarzutem

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia zakończyło się śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeciwko 44-letniemu obywatelowi Ukrainy Viacheslavowi P. Mężczyzna został oskarżony o udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Akt oskarżenia został skierowany do sądu 30 sierpnia 2023 r.

W toku prowadzonego śledztwa zebrano obszerny materiał dowodowy wskazujący, że oskarżony działał na zlecenie Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Mężczyzna na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego zajmował się rozpoznaniem i dokumentowaniem lokalizacji wyznaczonych obiektów zajmowanych przez instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.

Mężczyzna działał samodzielnie, niezależnie od grupy przestępczej wykonującej zadania na rzecz rosyjskich służb specjalnych rozpoznanej przez ABW w ramach odrębnego śledztwa. Wskazówki oraz szczegóły dotyczące zleconych zadań Viacheslav P. otrzymywał bezpośrednio z terytorium Federacji Rosyjskiej.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut brania udziału w działalności obcego wywiadu skierowanego przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, tj. popełnienia czynu z art. 130 § 1 k.k., który zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 10 lat. Viacheslav P. przyznał się do zarzucanych czynów.

Akt oskarżenia jest wynikiem śledztwa prowadzonego przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

(źródło ABW)

9 komentarzy

 1. kiedy antoni m. i jego banda?

  • zaraz PO tussku i jego pachołkach

   • śmieszny jesteś. Piss ma pełnię władzy od 8 lat, mają swojego ministranta sprawiedliwości zbyszka vel. zero. 8 lat i nie udowodniono i nie skazano Pana Tuska. Jaki to musi być prostolinijny, prawy człowiek !!

 2. Za szpiegowanie do 10 lat. To kpina. Szpiegostwo to zbrodnia, powinno być min. 10 lat z dożywociem włącznie!!! a najlepiej sznurek konopny i…

 3. No i trzymać w więzieniu ,a później wysłać na np na Burkina Faso do Afryki niech tam żyje

 4. czereśniak bajojajo

  Więcej ukraińców było wpuścić do kraju. To jest tylko wierzchołek góry lodowej. Jeszcze wam to bokiem wyjdzie wszyscy ukrofile.

 5. Tylko Konfederacja ,precz z ukrainizacją Polski !

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo