Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jeden taki pojazd zastąpi kilka innych. Drogowcy zaprezentowali swój nowy zakup (zdjęcia)

Odśnieży drogę, wykosi trawę, umyje znaki, a także oczyści rowy. Nowy pojazd, jaki za kwotę ponad 2 mln zł zakupił Zarząd Dróg Wojewódzkich. będzie służył do utrzymania drogi wojewódzkiej nr 812.

W środę w Okunince koło Włodawy Zarząd Dróg Wojewódzkich zaprezentował swój nowy zakup, jakim jest specjalistyczny wielofunkcyjny pojazd dla służby drogowej. Mercedes Unimog jest w stanie zastąpić kilka innych pojazdów, jakie są wykorzystywane do utrzymania dróg.

Dzięki urządzeniom, które mogą być do niego montowane, zimą służy do odśnieżania jezdni, w pozostałym okresie do koszenia trawy na poboczach, przycinania gałęzi, czy też np. mycia znaków drogowych. Jakby tego było mało, Unimogiem można również usuwać z nawierzchni zanieczyszczenia, a nawet utrzymywać we właściwym stanie rowy.

W trakcie wczorajszej prezentacji wykonano pokaz koszenia poboczy. Maszyna ta, podczas jednego przejazdu, może skosić trawę na szerokości nawet 8,5 metra. Sprzęt został zakupiony przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie w ramach projektu „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 812 na odcinku Korolówka – Włodawa” realizowanego z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Unimog będzie zajmował się utrzymaniem drogi wojewódzkiej nr 812 na całej swojej długości, czyli 151 km.

Jeden taki pojazd zastąpi kilka innych. Drogowcy zaprezentowali swój nowy zakup (zdjęcia)

Jeden taki pojazd zastąpi kilka innych. Drogowcy zaprezentowali swój nowy zakup (zdjęcia)

Jeden taki pojazd zastąpi kilka innych. Drogowcy zaprezentowali swój nowy zakup (zdjęcia)

(fot. UMWL)

9 komentarzy

 1. i oczywiście lans „polityków”…a tego tam,z kropidłem nie było ?

 2. Ale cudak 😀

 3. Miałem okazję takim czymś się przejechać i podziwiam operatora, który ogarnie 3.kosy na raz ,uwzględniając słupy, kamienie, studzienki ,znaki drogowe,krzywiznę terenu i tak ok8-12 godzin dziennie. Mam nadzieję że to tak tylko na pokaz.

  • Mógłby jeszcze drugie pobocze jednocześnie robić.

  • Nie ma źle, tylko drogę wybudować pod tę maszynę, albo kierownika posadzić. Kierownik wywali zbędne elementy. Widziałem jak to pracuje na zsumowanych przeszkodach 😉 RAZ!

  • przy 3 głowicach koszących jest 2 operatorów do obsługi. zauważ że prawe drzwi są wysunięte i przeszklone, aby operator siedział bokiem do kierunku jazdy i obserwował swoje ramie.
   natomiast glowica która jest najbliżej krawędzi jezdni automatycznie sama się składa przy przeszkodach. specjalna tyczka która sie sklada przy np slupku uruchamia czujnik ktory pozwala na plynne skladanie glowicy i obkaszanie.
   fajna zabawka dla duzych chlopcow, ale dosyc kosztowna

 4. Ciekawe kiedy resztę betonówki poprawią..

 5. Ciekawe czy będą mieli środki na eksploatację tzn paliwo, naprawy,…

Z kraju