Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Inwestycja zakończona stratą kilkunastu tysięcy złotych. Nie udostępniajcie tych danych!

66-latek z powiatu zamojskiego zdecydował się zainwestować w akcje firmy giełdowej. Oszust wmówił mu, że wypracował już zysk i może go odebrać. Należało jedynie, jak powiedział oszust, zsynchronizować konto handlowe z rachunkiem bankowym. Mężczyzna przekazał swoje dane a potem stracił ponad 15 000 zł.

66-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego zainteresował się umieszczoną na portalu społecznościowym reklamą dotyczącą możliwości zainwestowania w akcje działającej na rynku firmy giełdowej. Wypełnił formularz zgłoszeniowy i po chwili zatelefonował do niego rzekomy przedstawiciel firmy, który wyjaśnił zasady inwestowania.

Mężczyzna na maila otrzymał regulamin firmy oraz link do platformy inwestycyjnej i dane do zalogowania się. Celem uruchomienia konta inwestycyjnego wpłacił również 450 złotych. Zainstalował także platformę handlową, na której założono mu konto walutowe.

– Co pewien czas do 66-latka dzwonił „przedstawiciel” firmy inwestycyjnej i opowiadał o wypracowanych zyskach. W czasie jednej z rozmów powiedział, że powstał problem z przelaniem zysku na konto 66-latka i poprosił go o dane z dowodu osobistego i karty płatniczej celem jak wyjaśnił, zsynchronizowania konta platformy handlowej z rachunkiem bankowym. Pokrzywdzony udostępnił te dane, które jak się okazało wykorzystali oszuści i wypłacili z jego konta wszystkie oszczędności w kwocie ponad 15 tysięcy złotych. 66-latek próbował skontaktować się z mężczyzną, z którym wcześniej rozmawiał na temat inwestycji i wyjaśnić sytuację. Jednak nikt nie odbierał już połączeń. W banku zablokował dostęp do rachunku, zastrzegł też kartę płatniczą oraz dowód osobisty – relacjonuje aspirant sztabowy Dorota Krukowska-Bubiło z zamojskiej Policji.

Oszukany skontaktował się również z policjantami ze Szczebrzeszyna i złożył w komisariacie zawiadomienie o popełnionym na jego szkodę przestępstwie.

Policjanci apelują!

Zwracajmy uwagę na fałszywe aplikacje i strony firm namawiające do inwestowania. Nie podejmujmy decyzji o swoich pieniądzach zbyt pochopnie i pod wpływem emocji. Jeśli nie znamy zasad funkcjonowania platform inwestycyjnych, lepiej nie korzystajmy z tego typu formy zarobku. Oszuści wykorzystują niewiedzę osób, podszywając się pod prawdziwych analityków obiecują łatwy i szybki zysk. Jednak w konsekwencji osoby pokrzywdzone zostają bez oszczędności, a niejednokrotnie również z kredytem, którego raty będzie trzeba spłacać.

13 komentarzy

  1. Zrobić prawo że dorosły od np. 21 lat kupuje broń i amunicję jak w Arizonie i takie śmiecie po pół roku zostały by zutylizowane bez fatygowania policji. Gwałty były by możliwe tylko w filmach kryminalnych. Każdy obywatel pozbawiany jest prawa do obrony, a prawo służy takim oszustom.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo