Interwencja na Sławinku: Nie żyje Fingo, pies odebrany mieszkańcowi ul. Czeremchowej

Pomimo starań wolontariuszy Fundacji Ex Lege i wysiłków lekarzy weterynarii nie udało się uratować Fingo, psa odebranego kilka dni temu mieszkańcowi ul. Czeremchowej. Pod opieką lekarzy jest jeszcze drugi z czworonogów.

Wolontariusze Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege i lekarze weterynarii nie zdołali uratować psa odebranego kilka dni temu jednemu z mieszkańców ul. Czeremchowej w Lublinie. Pomimo specjalistycznej pomocy, wysiłku i zaangażowania w środę po południu pies zdechł. Fingo był jednym z dwóch psów odebranych mężczyźnie, który usłyszał już dwa zarzuty, pierwszy dotyczy znęcania się nad zwierzętami, co jest zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności. Drugi z zarzutów dotyczy wcześniejszej sprawy, a mianowicie kierowania gróźb karalnych wobec jednego z sąsiadów, który starał się zwrócić mu uwagę, na temat wydobywającego się z jego mieszkania odoru. Za oba przestępstwa odpowie on przed sadem.

Przypomnijmy, w środę 24 sierpnia przed południem członkowie Fundacji na Rzecz Ochrony Zwierząt EX LEGE wraz z policją przeprowadzili interwencję przy ulicy Czeremchowej w Lublinie. W jednym z mieszkań przebywał mężczyzna w towarzystwie dwóch psów, które już na pierwszy rzut oka wyglądały tragicznie. Mieszkańcom budynku doskwierał także okropny fetor wydobywający się z mieszkania.

Liczne upominania uciążliwego sąsiada nie skutkowały. Nikomu nie otwierał on drzwi, z domu wychodził głównie nocami. W końcu o pomoc poproszono odpowiednie służby. Do mieszkania udało się dostać dopiero po kilkudziesięciu minutach. W środku panował taki odór, iż prowadzący czynności pracowali w specjalnych maseczkach. Często także wychodzili na zewnątrz, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.

W mieszkaniu znajdowały się dwa psy, które były w tragicznym stanie. Nie mogły o własnych siłach się poruszać, stan jednego z nich był tak fatalny, że istniała obawa o jego życie. Zwierzęta zostały odebrane właścicielowi i przetransportowano je do kliniki weterynaryjnej, gdzie poddano je specjalistycznym badaniom.

– Jeden z psów jest w złym stanie, drugi w tragicznym. Nie wiadomo czy w ogóle przeżyje. Nawet lekarze, którzy mają na co dzień styczność z chorymi psami, byli w szoku, że można było je doprowadzić do takiego stanu – wyjaśniała nam podczas interwencji Marta Włosek z Fundacji EX LEGE.

Co ważne, psy miały certyfikaty lubelskich hodowli FCI. Wcześniej były normalnie leczone, o czym świadczą liczne dokumenty. Lecz później właściciel tylko co jakiś czas pojawiał się z nimi u lekarza weterynarii.

– Lekarze wystawiali zalecenia dotyczące dalszego leczenia, wiele z nich opatrzone było klauzulą „PILNE”. Mężczyzna do żadnego z nich się nie dostosował. Do tego znaleźliśmy pliki recept, jednak żadna z nich nie została zrealizowana – tłumaczyli nam członkowie Fundacji.

Pod opieką wolontariuszy nadal pozostaje drugi z czworonogów, który jest w nieco lepszej kondycji.

2016-08-31 22:33:26
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

41 komentarzy

 1. Co musiało sie stać ze wcześniej psami i mieszkaniem zajmował się ktoś normalny? Zrobią z faceta niepoczytalnego i na tym sie skończy jakakolwiek odpowiedzialność za cierpienie tych zwierząt.

 2. Ta kara (2 lata) jest śmieszna. Kodeks do wymiany i wtedy tylko będzie poprawa zachowań nieludzkich, czy to wobec zwierząt, czy wobec ludzi (gwałty, morderstwa, pedofilia, etc.). Hammurabi, to był gość – nie było współczucia i litości dla zwyrodnialców.

  • sama jesteś śmieszna, zwierze to nie człowiek, a świnia lub cielę też zwierze, które się zabija, żebyś mogła sobie kiełbasę zjeść, a jak chcesz takiego utrzymywać w więzieniu to z własnych pieniędzy, więc udaj się po rozum do głowy.

   • Jak nie poniesie żadnej kary następnym razem odważy się znęcać się nad człowiekiem. Kara ma za zadanie również odstraszyć potencjalnych przestępców. Naprawdę nie widzisz różnicy między ubojem zwierząt rzeźnych a celowym głodzeniem i dręczeniem psa?

   • konkretny,większość seryjnych morderców zaczynało własnie od dręczenia zwierząt.

   • konkretny naprawdę nic nie rozumiesz?? Czym te psy zawiniły, że ten … zgotował im taki los? Niczym! Jeśli Ciebie to nie rusza, to masz gościu problem. Nie rozumiem jak można dręczyć jakiekolwiek zwierzęta?! A takich typków, którzy mają z tego jakąś chorą przyjemność należy izolować i leczyć!

   • pies to nie to samo, co świnia… psy hoduje się w innym celu, niż ich jedzenie, a jeśli masz odmienne zdanie na ten temat, to zapraszam na festiwal Yulin, mam nadzieję, że się porzygasz na sam widok tego, co się tam dzieje i przestaniesz pisać głupoty

   • Konkretny, ty podły chamie.

   • Nie, nie jestem. Twój komentarz za to – owszem. Widzę różnicę między celowym dręczeniem niewinnego zwierzęcia a ubojem. Ponadto, niestety, ale już od dawna płacę podatki na recydywistów, nad czym bardzo ubolewam, bo gdybym miała te pieniądze w zasięgu ręki, to wolałabym oddać na cel szczytny. I tu, przykrość Ci sprawię, jeśli nie jesteś nierobem, to również się do tego dokładasz, także proponuję czasem wstrzymać się od komentarza, w przypadku braku posiadania logicznej wiedzy, a nie zaś pisać bzdury pod każdym prawie artykułem na lublin112.
    Zdania swojego nie zmienię. Zwierzę czy człowiek – nikt nie ma prawa zabijać tylko dla chwili wyżycia się i tylko po to, by owo zwierzę zmarło w cierpieniach. Zatem, po rozum do głowy i będziesz dopiero konkretny. Bye.

  • Popieram. Nie chcę żeby taki potwór jeszcze siedział wygodnie w więzieniu i spożywał posiłki z moich podatków. Powinien być skazany na ciężkie prace społeczne oraz zostać potraktowany tak samo jak te zwierzęta – istoty odczuwające taki sam ból jak ludzie.

 3. Zdechł. Psy zdychają

 4. Niech naprawdę się wezmą za sadystów,a nie tylko straszą słabymi wyrokami .

 5. Weterynarz je wykonczył. Za duza dawka leku podejrzewam. Sam jak leczyłem szczeniaka jakiś rok temu wszystko było ok przez jakiś czas, ale jak Pani dr przepisała inne leki…pies wykitował. Wiec…albo zbyt duza dawka leków albo zaszły jakies reakcje w ciele spa po zetknieciu sie róznych leków. Dziękuje , Do widzenia.

  • hahahahahahahahhaha:) paranoik… było leczyć samemu znafffco

   • ty tez sie sam lecz 🙂 tylko na nogi 😉 po to studiowali tyle lat zeby leczyc zwierzaki.

    • Tak, sadystyczne traktowanie psiaka przez jego zwyrodniałego właściciela nie miało zapewne najmniejszego wpływu na śmierć zwierzęcia. Za dużo leków. Schyl się i biegnij, marcin.

     • Traktowanie psa przez jego właściciela , oczywiście niewłaściwy nie było bez skutków. Ale wiem z doświadczenia ze weterynarze nie przejmują się zbytnio ilością leków które podają psu ( wiadomo – ilośc zależy od wagi psa i nie tylko ) a napewno nie tym, jakie reakcje moga zajśc po podaniu jednego leku, a potem drugiego i trzecieggo.

      I nie powiedziałem ze pies zdechł tylko dlatego ze dostał leki przez weterynarza.
      oj aleks aleks…

 6. dziwię się sąsiadom że wcześniej nie interweniowali wiedząc ze psy w ogóle nie są wyprowadzane na dwór.

 7. był stary to i zdechł

  • Zdechł w wyniku zaniedbań właściciela. Jeśli nie masz nic więcej do powiedzenia to po co zabierasz w ogóle głos?

 8. do filipa specjalnie pisze twoje imie z malej litery psy nie zdychaja umieraja zdychaja niektorzy ludzie np ty pewnie kiedys zdechniesz a ten zwyrodnialec ktoremu te bezbronne zwierzeta tak zaufaly oby zdychal w tak strasznym cierpieniu jak one umieraly

  • Ewa – relacje z innymi osobnikami Twojego gatunku w normie???

   • ewo..sama swoje imie napisałaś z małej litery więc jak pisze czad..coś jest nie w porządku ale nie z Filipem tylko z „Tobą” – psy jak najbardziej ZDYCHAJĄ, tak samo jak inne zwięrzęta

    • A ja się zgadzam z Ewą. Jeśli ktoś decyduje się na psa powinien o niego dbać, często własnym kosztem. Każdy pies to istota, która czuje i kocha właściciela bezwarunkowo. A bezmózgi, którzy skazują psy na cierpienie powinni być surowo karani. Tak, wszystkie zwierzęta zdychają ale jeśli wynika to z zaniedbań albo spowodowane jest znęcaniem się nad nimi, to coś jest nie halo i powinno być napiętnowane. Jeśli tego nie rozumiesz podobnie jak niektórzy z komentujących, to nie z Ewą jest problem tylko z Wami.

     Poza tym rok szkolny się zaczął więc wyłącz komputer i siadaj do książek, a w wolnej chwili polecam lekturę książek o psach. Może zmienisz myślenie.

 9. Pies nie powinien zamieszkiwać w blokowiskach , przecież to więzienie dla tych zwierząt. Raz , dwa razy dziennie siku i kupa plus żarcie , poza tym leżenie w przedpokoju , żeby zadowolić jaśnie pana w kapciach. To jest bandytyzm.

  • Blokowisko nie zawsze jest więzieniem o ile pies ma rozsądnego właściciela. Sam mam psa tj. szczeniaka – mix labradora z jakimś innym, którego jakaś menda wyrzuciła w lesie i szczęśliwym trafem go znalazłem. Nie chcę się chwalić ale codziennie robię z nim kilka kilometrów w trakcie spacerów. W Lublinie jest mnóstwo miejsc gdzie można wyjść z psem i pozwolić mu się wybiegać. Do tego odpowiednia karma podawana o stałych porach, opieka weterynaryjna i odpowiednio dobrane zabawy oraz treningi a w weekendy wypady kilkugodzinne za miasto nad wodę. Pies nie ma czasu się nudzić i zaryzykuję stwierdzenie, że jest szczęśliwy. Nie ma przeproś, że nie chce mi się z nim wyjść bo zimno, bo pada, bo coś tam… godzina 5 rano pobudka, spacer, karmienie.

   Zgadzam się z Tobą, że są ludzie, którzy decydują się na psa a potem traktują go jak piąte koło u wozu. W moim bloku mieszka pewna pani, która ma dwa psy, małe kundelki i tak jak mówisz wyprowadza je tylko na siku i kupę. Robi z nimi dziennie około 200 m spaceru… Psy są znerwicowane i nieposłuszne a ich psychika pozostawia wiele do życzenia.
   Pies w bloku to ogromny obowiązek i trzeba mieć tego świadomość ale przy odrobinie chęci można pogodzić życie i obowiązki codzienne z posiadaniem psa. Wiele osób nie potrafi albo nie chce tego zrozumieć i traktują zwierzę jak pluszową maskotkę, która powinna leżeć i nie sprawiać kłopotu.
   Obok mnie mieszka, przepraszam za określenie, typowy wytatuowany „dresiarz”, który ma potężnego amstaffa… O dziwo pies jest ułożony wprost idealnie, spokojny wobec innych psów, chętny do zabaw, zero agresji. Ale jest to wynik pracy właściciela nad nim i ilości poświęconego mu czasu.
   Reasumując są ludzie posiadający predyspozycje do posiadania psów i są też tacy, którym nie powierzyłbym w opiekę chomika. Niestety tych drugich jest więcej i dlatego należy nagłaśniać sytuacje takie jak ta opisana w artykule.

   Nie podejmuję już tematu psów trzymanych na wsi… ale chciałbym aby odpowiednie służby wyrywkowo weryfikowały warunki w jakich żyją tam te biedne zwierzęta.

   • zgadzam sie z lekarzem dyżurnym… loki – nie usprawiedliwiaj się.. nic z tego nie wyjdzie.. a psy na wsi wbrew pozorom mają juz sie coraz lepiej..i pies który zna swoje miejsce jest szczęślwiszy bo wie gdzie jego szereg. psów nie lubie(kiedyś było odwrotnie) głównie przez ich właścicieli którzy są aroganncy, nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo i nie sprzątają po psach

 10. Ponawiam swoją prośbę.,…, oddam już odchowane pieski (możliwość bezpłatnej sterylizacji) suczki .,sama mam 3 psy ,może znajdzie się dobry człowiek który jest chętny mieć psa. Są na zdjęciach straży miejskiej Nałęczowa…. Psy do adopcji

 11. co za durny kraj, zwierzeta maja lepsza opieke niz ludzie. fakt- pies skrajnie zaniedbany,za to powinna być kara, tylko po co tracić kasę na „ratowanie” psa który raz ze jest w stanie agonalnym, i w dodatku ten egzemplarz jest już stary wiec tak czy inaczej długo by nie pożył…. ale no coż i fundacje i lekarze wetrynarii chcą z czegoś żyć(zastrzyk usypiający – 20 zł, „terapia” -kilka tysięcy,)… szkoda ze ludzie nie mają trzeźwego wyczucia tylko kierują się jakimiś durnymi,nieracjonalnymi emocjami.
  do hejterów którzy zaraz mnie zechcą uśpić: walczycie o prawo do eutanazji ,a zwięrzętom tego odmawiacie…

  • Ratowanie psa którego właściciel skazał na męki nazywasz durnymi, nieracjonalnymi emocjami??? była szansa go uratować to próbowali przynajmniej i chwała im za to. Gdyby pies przeżył, może znalazłby się ktoś kto stworzyłby mu godne warunki do życia. Rozumiem, że gdy ty będziesz stary i schorowany to odsuniesz emocje na bok i zrobisz sobie sam zastrzyk bo i tak długo nie pożyjesz? W tym jak to mówisz durnym kraju dopóki będą ludzie myślący tak jak ty, dopóty będą takie historie. A kosztami całej akcji i leczenia tych psów powinni obciążyć tego pseudo właściciela – zwyrodnialca.

  • po pierwsze o prawa do eutanazji walczą jednostki.Po 2 nie z twoich pieniedzy ratowane są zwierzęta.Ze swoją kasą rób co chcesz.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9322zł -0.23%
  • GBP 4.8953zł 0.15%
  • EUR 4.3419zł 0.02%
  • CHF 3.9499zł -0.38%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Policjanci zapraszają na Akcję Honorowego Oddawania Krwi
   Obchody 80. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę
   Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE”. Lublin, 25-26 września 2019
   UMCS na Pikniku Naukowym XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki
   Kozłówka inspiracją dla akwarelistów
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.