Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Intensywne opady deszczu ominą województwo lubelskie. Niewykluczone są jednak burze

Modele pogodowe są zgodne, co do tego, że silne ulewy ominą województwo lubelskie. Jednak bliskość niżu spowodować może korzystne warunki do rozwoju burz, zwłaszcza w zachodniej części regionu.

W nocy Polska będzie pod wpływem niżu, którego ośrodek będzie przemieszczał się znad Węgier nad Podlasie i Białoruś, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Jedynie na zachodzie kraju zaznaczać się będzie skraj wyżu.

Nad południowo-wschodnią Polską zalegać będzie bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, a nad pozostały obszar kraju napływać ma chłodniejsze powietrze polarne morskie. W pasie od województw południowych przez centralne po północny-wschód wystąpią intensywne opady deszczu pochodzenia wielkoskalowego i konwekcyjnego. Prawdopodobne są nawet burze.

Modele są zgodne, co do tego, że silne ulewy ominą województwo lubelskie. Jednak bliskość niżu spowodować może korzystne warunki do rozwoju burz, które mogą wystąpić zwłaszcza w zachodniej części regionu. Pomimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej, silniejsze wspomaganie procesów konwekcyjnych może zapewnić płytki niż, jaki w nocy przemieszczać ma się nad Polską w kierunku Podlasia.

Zaznaczać ma się u nas jeszcze powietrze zwrotnikowe. Nieco cieplejsze, ale również bardziej wilgotne i chwiejne. Dlatego prawdopodobne są burze. Przeważnie towarzyszyć im będą ulewne opady deszczu. Co warto podkreślić, nie będą one tak intensywne jak w centrum, północnym – wschodzie i na południu Polski, gdzie w ciągu krótkiego czasu spaść może nawet od 50 mm do 70 mm deszczu.

Lokalne burze prawdopodobne są przez cała noc na obszarze województwa lubelskiego. Największe prawdopodobieństwo wyładowań jest w zachodniej połowie regionu. Modele nie są zgodne, co do dokładnego miejsca ich wystąpienia. W tej sytuacji zaleca się śledzenie radarów meteorologicznych i detektorów wyładowań.

Noc z wtorku na środę ciepła. Na termometrach zobaczymy od 19°C do 21°C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, okresami całkowite.

W środę niemal cała Polska znajdzie się pod wpływem rozbudowującego klina wysokiego ciśnienia. Tylko początkowo krańce wschodnie będą na skraju zatoki niżowej i pofalowanego frontu atmosferycznego. Niskie prawdopodobieństwo burz wystąpi jutro na krańcach południowo – wschodnich. Napływać ma chłodna masa powietrze. Za dnia na termometrach od 21°C do 23°C. W pierwszej części dnia może lokalnie spaść deszcz.

W kolejnych dniach decydujący wpływ na pogodę ma mieć mobilny wyż z centrum nad Polską, który pod koniec tygodnia przesunie się nad Rosję, ściągając po swojej zachodniej stronie coraz cieplejsze masy powietrza. Napływać ma na ogół suche powietrze ze wschodu. Dlatego chmur będzie niewiele, natomiast opady nie wystąpią. Wiele wskazuje, że od soboty czeka nas większe ocieplenie, nawet powyżej 25°C. Natomiast na początku przyszłego tygodnia może powrócić upał.

Prawdopodobieństwo burz podczas nadchodzącej nocy ocenia się na 70%.

Najnowsze informacje pogodowe

Bieżące położenie opadów i burz

Grafiki ukazujące prognozowane sumy opadów do jutrzejszego dnia przez wybrane modele numeryczne

Intensywne opady deszczu ominą województwo lubelskie. Niewykluczone są jednak burze

Intensywne opady deszczu ominą województwo lubelskie. Niewykluczone są jednak burze

(fot. Fani Pogody)

2 komentarze

  1. No to ktoś tu nie umie analizować modeli. Niestety intensywne opady przyjdą nad Lubelszczyznę wbrew temu co piszą tzw. fani pogody. Mocno padało w Kielcach, spadło ponad 10mm na godzinę. Ta strefa opadów przemieszcza się w stronę północnego regionu Lubelszczyzny. I po co tak bezmyślnie przepisywać pogodę a później nazywać się fanami pogody? P.S Pada już w okolicach Opola Lubelskiego.

    • Jak widać strefa najbardziej obfitych opadów ominęła większą część regionu. Wystarczy porównać to z sumą opadów w innych województwach.

      Radzimy uważniej czytać to co zostało napisane w prognozie:

      Modele są zgodne, co do tego, że silne ulewy ominą województwo lubelskie. Jednak bliskość niżu spowodować może korzystne warunki do rozwoju burz, które mogą wystąpić zwłaszcza w zachodniej części regionu. Pomimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej, silniejsze wspomaganie procesów konwekcyjnych może zapewnić płytki niż, jaki w nocy przemieszczać ma się nad Polską w kierunku Podlasia. Lokalne burze prawdopodobne są przez cała noc na obszarze województwa lubelskiego. Największe prawdopodobieństwo wyładowań jest w zachodniej połowie regionu.

      Słabe uwagi w komentarzu i mało merytoryczne.

Z kraju