690 680 960

Intensywna i groźna śnieżyca przejdzie przez woj. lubelskie. Spadnie nawet 15 cm mokrego i ciężkiego śniegu

Od kilku dni na obszarze Polski utrzymują się warunki pogodowe charakterystyczne dla przedzimia, a okresami również zimy termicznej. Obserwowane są mgły, także marznące, ale również marznący deszcz i mżawka. Na drogach może być dlatego ślisko w wielu powiatach naszego regionu. Nad woj. lubelskie zbliżają się intensywne opady mokrego śniegu.

Zasadniczo sytuacja baryczna od kilku dni nie zmienia się wyraźnie w naszej części Europy. Znajdujemy się w polu obniżonego ciśnienia, znad Bałkanów nad Ukrainę przemieszcza się wypełniający nad chłodniejszym lądem niż o imieniu Denise. Ciśnienie w centrum wzrosło powyżej 1000 hPa. Zalega chłodna i wilgotna masa pochodzenia polarnomorskiego, zaciąganą w ciągu ostatnich godzin znad Ukrainy i Morza Czarnego. Nad region od południowego wschodu nasuwa się strefa zokludowanego frontu atmosferycznego. Odpowiedzialny jest za nią cyklon z rodowodem śródziemnomorskim. Przesuwa się ten front okluzji na północny zachód, to właśnie w jej obrębie, obserwowana jest intensyfikacja opadów o charakterze wielkoskalowym, które szczególnie obfite okażą się w drugiej połowy nocy ze środy na czwartek w wielu powiatach woj. lubelskiego.

Dane ze stacji synoptycznych IMGW wskazują, że w naszym regionie od kilku godzin, występują opady marznącej mżawki, która może powodować oblodzenie dróg i chodników. Temperatura w regionie oscyluje w okolicach -1°C/-2°C. Opady atmosferyczne, które mogą marznąc w kontakcie z wychłodzonym podłożem, występują m.in na stacjach w Radawcu k. Lublina, w Porcie Lotniczym Lublin, natomiast w Terespolu pada śnieg ziarnisty. Lokalnie przebieg warunków pogodowych może być inny, niż na stacjach PSHM. Na południu regionu są to wielkoskalowe opady śniegu, które z biegiem czasu będą coraz intensywniejsze i obejmować będą kolejne powiaty położone w głębi woj. lubelskiego.

Zobrazowania radarowe z polskiej sieci POLRAD wskazują, że intensyfikująca się śnieżyca, która związana jest z frontem okluzji, występuje w rejonie Tomaszowa Lubelskiego, Janowa Lubelskiego, Hrubieszowa, Tyszowców, Łaszczowa, Zamościa, Tarnogrodu i Frampola po godzinie 19 w środę. Z każdą kolejną godziną, strefa opadów przemieszczać ma się na północ, północny zachód naszego regionu. Apogeum śnieżycy powinno przypaść na drugą część nocy ze środy na czwartek oraz godziny poranne i wtedy padać będzie na obszarze całego województwa lubelskiego.

Jeśli prognozy się sprawdzą, to natężenie godzinowe sięgać będzie nawet 1-2 cm w szczytowym momencie śnieżycy. Będzie to mokry, ciężki i lepki śnieg, który oblepi drzewa i linie napowietrzne. Nie można wykluczyć, że drzewa pod naporem mokrego śniegu będą się łamać, uszkadzając np. sieci energetyczne, odcinając mieszkańców poza większymi aglomeracjami miejskimi od prądu na dłuższy czas. Energetycy mogą mieć pełne ręce roboty. Nie zalecamy również parkowania pod drzewami, gdyż łamać będą się konary, a także mogą przewracać się drzewa pod naporem ciężkiego śniegu, który padać ma przy temperaturze w okolicach -1°C/0°C. Do godzin porannych w czwartek, może leżeć w regionie nawet 5-12 cm. Opady śniegu o natężeniu słabym, okresowo umiarkowanym utrzymają się przez cały czwartek. W drugiej części dnia prawdopodobnie wyraźnie osłabną.

Należy podkreślić, że do piątku leżeć będzie w regionie od 5 cm do 15 cm mokrego, ciężkiego śniegu. Załamanie pogody obejmie cały region. Będzie to pierwszy tak poważny atak zimy w tym sezonie jesiennym na obszarze woj. lubelskiego. Może to spowodować utrudnienia w ruchu drogowym, ale również na kolei. Na przykład pojazdy, szczególnie na oponach letnich mogą mieć problem z pokonaniem większych podjazdów. Lepiej nie wybierać się jutro samochodem, jeśli nie zmieniliśmy jeszcze opon na zimowe. Warunki na drogach poza aglomeracjami miejskimi i ekspresówkami mogą być trudne do jazdy przez wiele godzin.

Najwięcej śniegu może spaść w pasie od wschodniej, przez centralną aż po zachodnią część województwa lubelskiego. Duża pokrywa śnieżna może utworzyć się również w północnej części regionu. Nieco mniej śniegu może być na południu woj. lubelskiego. O poranku w czwartek biało będzie w całym regionie.

Przynajmniej do soboty temperatura w ciągu dnia będzie na lekkim minusie, w okolicach -3°C/-1°C. Noce i poranki również z ujemną temperaturą. Dlatego śnieg ma szanse utrzymać się dłużej. Zalegające zachmurzenie warstwowe ograniczy duże amplitudy dobowe temperatury. Termicznie te wartości, które będziemy obserwować w najbliższych dniach mają być charakterystyczne dla zaawansowanego przedzimia a nawet lekkiej termicznej zimy. Cieplej może zrobić się w niedzielę, bądź dopiero na początku przyszłego tygodnia i wtedy temperatura może wzrosnąć do 1°C/2°C. Jednak noce i poranki mogą być z powszechnymi przymrozkami, a nawet lekkim mrozem.

Prawdopodobieństwo silnej śnieżycy oceniamy na 95% w woj. lubelskim

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie aktualne śnieżycy umacniającej się nad woj. lubelskim

(fot. lublin112.pl)

15 komentarzy

 1. Czy drogofffcy już wiedzą że spadnie śnieg , kupili sobie telewizor lub co najmniej radio ?

 2. I znowu chamy z zakładów energetycznych będą bawić się pradem.

  • A było nie ulegać proukraińskiej propagandzie i zamiast im oddawać agregaty prądotwórcze na ten wszelki wypadek, zostawić se w domu.
   Miałbyś swój „prunt” i światło.

 3. Już front jest nad nami będzie tak aż do świtu ,rano już niemal nad cała Lubelszczyzną powinno przestać padać ale jako że jest temperatura na poziomie -1 będzie biało i ślisko należy uważać na drogach będzie dosłownie paraliż :).

  • przecież drogoffcy są gotowi , szanowna redakcja informowała obszernym materiałem bedzie dobrze na pewno mają siły i środki ,

 4. Prognoza prosta ale słowotok jak na wypracowaniu maturalnym, aż czytać się tego nie da. Wyłowiłem z tej masy 2-3 zdania i wiem tyle co trzeba.

  • Kierdziołek Pierdziołek

   Podobnie jak z umowami bakowymi, pismami z np. ZUS’u…
   To co można zawrzeć w kilku prostych zdaniach bywa rozbuchane do kilku stron maszynopisu.
   A ile przy tym specjalistycznego, urzędniczego bełkotu… ludzkie słowo tego nie wypowie.

 5. Na żadnym rondzie nie jest odśnieżone, dlaczego??
  Za co ja płacę podatki??
  Za nieróbstwo??

  • To ja twój pracodawca też nie wiem za co ci place jak ty cały dzień na 112 komentarze piszesz. IQ23 ?

 6. Oj jak zwykle na drogach będzie tragedia bo głąb za kierownicą nie potrafi jeździć w warunkach zimowych

 7. Kiedyś były większe śnieżyce o zimowych oponach nikt nie słyszał maluchem do pracy dojeżdżałem codziennie 26km.i każdy dawał radę teraz trochę śniegu i katastrofa społeczeństwo coraz mniej zaradne i tępe.

 8. intensywna i groźna śnieżyca hahaha, raptem kilka centymetrów śniegu i już panika, w ogóle dziwne, że w zimie śnieg pada hahahaha

 9. och przepraszam, powinienem napisać „pod koniec listopada, przy minusowej temperaturze spadł śnieg, szok”

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 4.3485zł 0.69%
 • GBP 5.298zł 0.37%
 • EUR 4.6077zł 0.4%
 • CHF 4.7657zł 0.39%

Polub nas