Inspekcja Transportu Drogowego podsumowała ferie. Fotoradary zarejestrowały ponad 112 000 naruszeń (zdjęcia)

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w okresie ferii skontrolowali 1200 autokarów. System fotoradarowy GITD zarejestrował ponad 112 000 naruszeń. Z uwagi na zły stan techniczny zatrzymano 60 dowodów rejestracyjnych.

Podczas ferii 2020 Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili intensywne kontrole autokarów zmierzających na zimowiska. Oprócz tego pod lupą systemu fotoradarowego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym była prędkość pojazdów przemieszczających się drogami krajowymi.

Nie wszystkie podróże autokarami były bezpieczne

Kierowca jeden z kontrolowanych autokarów, który miał zawieźć 40 dzieci z Legnicy na zimowe ferie, wykorzystywał dwie karty kierowcy. Autobus, który miał przewozić grupę dzieci z Rzeszowa do Borka Starego, dostał czerwone światło od inspektorów – miał zużyte opony. Brakowało też ważnego badania technicznego.

Z kolei zaś autokar dowożący uczniów do jednej ze szkół w powiecie ryckim, hamował tylko trzema kołami. To kilka przypadków kontroli prowadzonych w czasie tegorocznych ferii przez Inspekcję Transportu Drogowego.

Podczas tegorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali 1200 autokarów. Z uwagi na zły stan techniczny zatrzymano 60 (5%) dowodów rejestracyjnych, czyli nieco więcej niż rok temu (4,5% w 2019 r.). Kontrole 14 pojazdów skończyły się zakazami jazdy. To wynik gorszy od ubiegłorocznego. Podczas ferii 2019 ITD wyeliminowała z ruchu 8 autokarów. Kierowców ukarano w sumie 260 (21,7%) mandatami. Najczęściej inspektorzy znajdowali wady w układach hamulcowym, kierowniczym. Wielokrotnie zastrzeżenia budził też stan opon. ITD sprawdzała także trzeźwość prowadzących i tę kontrolę każdy kierowca przeszedł pozytywnie – wszyscy byli trzeźwi.

Prędkość pod kontrolą systemu fotoradarów

163 km/h jechał 16 lutego kierowca BMW w Marcinkowicach. Przekroczył dozwoloną prędkość o 113 km/h. To niechlubny rekordzista tegorocznych ferii. Wykroczenie zarejestrował system fotoradarowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), nadzorowany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Podczas tegorocznych ferii (od 11.01 do 19.02) wszystkie urządzenia działające w kraju w ramach systemu CANARD, zarejestrowały ponad 112 000 naruszeń. Warto pamiętać, że zbyt duża prędkość zabija na drodze najczęściej.

Koniec ferii, to nie koniec kontroli. Inspekcja Transportu Drogowego stale będzie nadzorować polskie drogi, sprawdzając nie tylko ciężkie, 40-tonowe pojazdy, ale także busy i autokary.

(fot. GITD)

Zobacz również

3 komentarze

 1. W całym kraju 5 fotoradarów na krzyż, za to sto tysięcy samych przekroczeń prędkości w ciągu tylko kilku tygodni (w dodatku zimowych tygodni).
  Za to zaraz będzie artykuł, że ktoś jechał pijany rowerem po wsi, albo szedł bez kamizelki drogą.

 2. jakby nie sypali tak soli to samochody nie wygladały by tak jak wygladają
  jakoś norwegowie nie sypią soli i żyją bardziej niż polacy

 3. a ja bronie sie jak moge z yanosikiem

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9486zł -0.45%
  • GBP 4.9914zł 0.43%
  • EUR 4.4738zł -0%
  • CHF 4.2081zł -0.09%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka
   W Wojciechowie znów będzie wielkie kucie. Niebawem ruszają Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie
   Kiermasz Produktów Lokalnych w Kazimierzu Dolnym