690 680 960

I tradycji stało się zadość! (wideo)

Śmigus-dyngus to tradycyjna polska zabawa, która odbywa się w pierwszy dzień świąt Wielkanocnych. Polega na wzajemnym polewaniu się wodą, co ma symbolizować oczyszczenie z grzechów i przynieść szczęście w nadchodzącym roku. W wielu miastach, mniejszych miejscowościach i wsiach w tradycji tej udział biorą strażacy z lokalnych jednostek OSP.

Polewanie wodą przez strażaków to polska tradycja związana z drugim dniem świąt wielkanocnych. Strażacy ochotnicy w wielu miastach, miasteczkach i wsiach biorą udział w polewaniu mieszkańców wodą. Zwłaszcza tych, którzy wychodzą z kościoła po wielkoponiedziałkowej mszy świętej.

Choć angażują się oni w polewanie wodą w Śmigus-dyngus, to ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i ochrona przed pożarami. W przypadku, gdy strażacy uczestniczą w tej tradycji, zwykle robią to w charakterze wolontariuszy, nie związanych z ich służbą zawodową.

Tradycja ta wywodzi się z dawnych wierzeń ludowych związanych z kultem wody, która uważana była za źródło zdrowia i płodności. Polewanie wodą miało chronić przed chorobami oraz zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Obecnie tradycja polewania wodą przez strażaków jest bardziej kojarzona z zabawą i integracją społeczności lokalnej, niż z dawnymi wierzeniami.

Tak to wyglądało dzisiaj w Bełżycach.

(fot. wideo TV Bełżyce)

12 komentarzy

 1. Czyli tu mogło być bez umiaru i opamiętania ; )

 2. Jak się ktoś przez to rozchoruje albo dziecko to ciekawe kto będzie bulił

 3. Wesołego Alleluja!

 4. A w lecie zaraz będzie apel aby nie spuszczać po sobie wody bo susza. Krótkowzroczność i głupota tego narodu nie zna granic.

 5. Sztywniactwo i brak luzu.Tzw ę i ą. Są radosne święta jest pogoda .Bawmy się.

 6. Alleluja, Alleluja i do przodu 😘😀🙋

 7. Jaki poziom taka zabawa , rozrywka buractwa

 8. Gdzie te czasy kiedy woda lala się od 10 piętra do parteru. I oblane wszystkie dziewczyny na osiedlu.

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 4.3634zł -0.14%
 • GBP 5.3183zł -0.53%
 • EUR 4.6091zł -0.57%
 • CHF 4.7869zł -0.34%

Polub nas