Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

I tradycji stało się zadość! (wideo)

Śmigus-dyngus to tradycyjna polska zabawa, która odbywa się w pierwszy dzień świąt Wielkanocnych. Polega na wzajemnym polewaniu się wodą, co ma symbolizować oczyszczenie z grzechów i przynieść szczęście w nadchodzącym roku. W wielu miastach, mniejszych miejscowościach i wsiach w tradycji tej udział biorą strażacy z lokalnych jednostek OSP.

Polewanie wodą przez strażaków to polska tradycja związana z drugim dniem świąt wielkanocnych. Strażacy ochotnicy w wielu miastach, miasteczkach i wsiach biorą udział w polewaniu mieszkańców wodą. Zwłaszcza tych, którzy wychodzą z kościoła po wielkoponiedziałkowej mszy świętej.

Choć angażują się oni w polewanie wodą w Śmigus-dyngus, to ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i ochrona przed pożarami. W przypadku, gdy strażacy uczestniczą w tej tradycji, zwykle robią to w charakterze wolontariuszy, nie związanych z ich służbą zawodową.

Tradycja ta wywodzi się z dawnych wierzeń ludowych związanych z kultem wody, która uważana była za źródło zdrowia i płodności. Polewanie wodą miało chronić przed chorobami oraz zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Obecnie tradycja polewania wodą przez strażaków jest bardziej kojarzona z zabawą i integracją społeczności lokalnej, niż z dawnymi wierzeniami.

Tak to wyglądało dzisiaj w Bełżycach.

(fot. wideo TV Bełżyce)

12 komentarzy

  1. Czyli tu mogło być bez umiaru i opamiętania ; )

  2. Jak się ktoś przez to rozchoruje albo dziecko to ciekawe kto będzie bulił

  3. Wesołego Alleluja!

  4. A w lecie zaraz będzie apel aby nie spuszczać po sobie wody bo susza. Krótkowzroczność i głupota tego narodu nie zna granic.

  5. Sztywniactwo i brak luzu.Tzw ę i ą. Są radosne święta jest pogoda .Bawmy się.

  6. Alleluja, Alleluja i do przodu ???

  7. Jaki poziom taka zabawa , rozrywka buractwa

  8. Gdzie te czasy kiedy woda lala się od 10 piętra do parteru. I oblane wszystkie dziewczyny na osiedlu.

Z kraju