Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze znów pojawią się na obszarze woj. lubelskiego. Prawdopodobne zalania, gradobicia i liczne wyładowania atmosferyczne

W piątek na obszarze województwa lubelskiego prognozowane są gwałtowne burze. Zjawiskom tym mogą towarzyszyć liczne wyładowania atmosferyczne oraz silny wiatr, lokalnie można spodziewać się opadów gradu.

Poranne zobrazowania satelitarne wskazują, że po wczorajszych burzach oraz tych, które trwały jeszcze w nocy z czwartku na piątek, doszło do rozwoju licznych mgieł, zamgleń i chmur Stratus na obszarze woj. lubelskiego. Ich rozwój był spowodowany dużą wilgotnością powietrza oraz podłoża po burzach, a w wielu regionach również marginalną prędkością wiatru. Zalega jeszcze na wschodzie masa powietrza z rejonów Morza Śródziemnego i Czarnego. W kolejnych godzinach za sprawą silnej insolacji, dojdzie do wystąpienia rozpogodzeń i prawdopodobnego rozwoju zjawisk o charakterze burzowym, które miejscami okażą się gwałtowne na obszarze naszego regionu.

W piątek na coraz większym obszarze Polski wpływ na warunki pogodowe będzie mieć klin wyżu znad Atlantyku Północnego. Na przedłużeniu klina powstał wędrowny antycyklon, który lokować ma się dziś nad Niemcami. Jednak jeszcze we wschodniej połowie kraju zaznaczy się zafalowany front atmosferyczny, który rozdziela nad Polską dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Napływającą znad Morza Śródziemnego i Czarnego po wschodniej stronie frontu, od chłodniejszego i stabilniejszego po zachodniej z zachodu, północnego-zachodu. Co więcej dodatkowo na wschodzie zaznaczy się ciepłe i wilgotne powietrze.

Z biegiem godzin jednak energia dostępna drogą konwekcyjną będzie odsuwana za naszą wschodnią granicę. Niewielka różnica ciśnienia w naszej części Europy, sprzyjać ma marginalnej prędkości wiatru na wyższych poziomach izobarycznych. Dlatego też pionowe uskoki wiatru będą niewielkie, które przy umiarkowanych/dużych wartościach sprzyjają dłuższej i lepszej organizacji burz. Burze w takich warunkach, które są dziś prognozowane bywają gwałtowne, lecz nie są trwałe. Konwekcja nie okaże się dobrze zorganizowana i nie przyjmie formy rozległych i trwających wiele godzin układów burzowych.

Najwięcej burz wystąpi dziś we wschodniej części kraju, gdzie zaznaczy się strefa konwergencji wiatru dolnego. Pierwsze burze mogą powstać już około południa. Jednak szczytowa aktywność burzowa przypadnie na przedział godzinowy od 13 do 18. Burze mogą utrzymać się miejscami nawet do godzin nocnych z piątku na sobotę. Przy czym potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk po zachodzie słońca ma stopniowo maleć.

Na silnej strefie konwergencji wiatru dolnego, dojść może dziś do rozwoju rozległego, wielokomórkowego klastra burzowego, który dobudowywać może się głównie od południa i północy, obejmując większy obszar naszego regionu. Obok jednej wygasającej burzy, formować mogą się kolejne ośrodki burzowe, które nieść mogą intensywne, nawalne opady, lokalnie grad o średnicy do 2-4 cm, wiatr do 70-80 km/h.

Z uwagi na dużą wilgotność, stosunkowo nisko położony poziom kondensacji, obecność silnych stref konwergencji wiatru dolnego, nie wykluczamy uformowania się kilku zalążków trąb powietrznych niezwiązanych z działalnością mezocyklonu, a nawet 1-2 w pełni wykształconych trąb powietrznych. Wysokość opadów w burzach sięgnąć może do 20-50 mm, lokalnie prawdopodobne są rozległe zalania, a nawet powodzie błyskawiczne. Aktywność elektryczna miejscami będzie umiarkowana i wysoka, stwarzając zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Jest jednak niepewność, co do zasięgu i obszaru wystąpienia linii zbieżności wiatru. Nie można wykluczyć, że ograniczy się ona głównie do powiatów przygranicznych z Ukrainą i Białorusią. W takiej sytuacji zaleca się obserwować dane radarowe i detektory wyładowań, które pokażą nam dokładnie, gdzie powstały burze. Z uwagi na dużą lokalność i nieprzewidywalność zjawisk burzowych, lokalne zjawiska o charakterze burzowym możliwe są dziś w całym regionie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych, miejscami powodujących znaczne szkody burz ocenia się na 90% w woj. lubelskim.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i punktowych burz na bieżąco

Wyładowania atmosferyczne za minioną dobę na obszarze Polski. W woj. lubelskim grzmiało zgodnie z prognozami na południu i zachodzie. Były na ogół krótkotrwałe. Burze utrzymywały się początkowo w pierwszej połowie nocy z czwartku na piątek. Dziś komórki burzowe powinny objąć większy obszar naszego regionu.

Gwałtowne burze znów pojawią się na obszarze woj. lubelskiego. Prawdopodobne zalania, gradobicia i liczne wyładowania atmosferyczne

(fot. lublin112.pl, blitzortung.org)

5 komentarzy

 1. Grom z Nowego Targu

  Niech Pan Nasz ześle jakoweś gromy na złodziei z PIS, PO, PSL czy SLD!!! Może wtedy w Polsce będzie normalniej? I zacznie obowiązywać polskie prawo a nie europejskie?!

  • Niech się stanie!Amen.

  • ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

   Trzeba sporo głośniej, bo Pan Nasz już bardzo stary, mocno głuchawy, a po za tym Putin robi taki hałas na Ukrainie, że modlitwy nie docierają do staruszka.

 2. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  W piątek na obszarze województwa lubelskiego prognozowane są gwałtowne burze, ale problem w tym,
  że jasnowidze marzenia publikują, a to Pan Bóg, chmury nosi i różnie może być. Bardzo różnie.

 3. Bardzo ładne zdjęcie tytułowe

Z kraju