690 680 960

Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Przyniosą duży grad, ulewy, a nawet ryzyko tornad, potem nadejdzie wichura

W niedzielę w regionie prognozowane są groźne zjawiska pogodowe. Lokalnie wystąpią burze, którym będą towarzyszyć opady gradu i silny wiatr. Istnieje ryzyko pojawienia się trąb powietrznych.

Dzisiaj dominować ma pogoda niżowa. Polska będzie pod wpływem aktywnego ośrodku niskiego ciśnienia o imieniu “DANIEL” z układem frontów atmosferycznych, który ma wędrować z południa na północny-wschód. Nad południowy-wschód Polski napłynie przejściowo cieplejsze powietrze w ciepłym wycinku niżu, ale pozostały obszar kraju pozostanie w chłodniejszej masie powietrza. Wystąpią dogodne warunki do rozwoju silnych burz, które miejscami będą mieć charakter niszczący.

W drugi dzień maja zachmurzenie będzie na ogół duże, okresami całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Od pierwszej części dnia występować mają opady atmosferyczne na froncie ciepłym, natomiast po godzinie 12-13 spodziewamy się lokalnych burz. Miejscami burze przyniosą grad do 1-3 cm, wiatr powyżej 100 km/h i ulewy do 5-20 mm. Istnieje ryzyko pojawienia się trąb powietrznych związanych z mezocyklonem w woj. lubelskim. Warunki panujące w troposferze sprzyjać mają powstaniu superkomórek burzowych, a nawet układów liniowych. Termometry pokażą od 15°C do 21°C. Najcieplej będzie na krańcach wschodnich, południowych-wschodnich.

Podczas nocy z niedzieli na poniedziałek znajdziemy się jeszcze pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia „DANIEL”, który odsuwać będzie się nad Białoruś. Ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć, ale po południowo-zachodniej stronie niżu występować ma w dalszym ciągu duży gradient ciśnienia, co przełoży się na silny wiatr wieczorem w niedzielę i w porze nocnej. Powieje do 60-85 km/h z południowego-zachodu. Wiatr może miejscami spowodować szkody. Termometry pokażą od 4°C do 8°C. Napłynie za frontem chłodniejsze powietrze polarne.

Początek tygodnia przyniesie dużą poprawę pogody, ale niewykluczone są w regionie przelotne opady deszczu. Napłynie chłodniejsza masa powietrza z północnego-zachodu o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Wiatr będzie umiarkowany, okresowo porywisty do 65 km/h z zachodu. Termometry pokażą od 7°C do 9°C.

We wtorek napłynie cieplejsze powietrze. Zrobi się z tego powodu nieco cieplej, a termometry pokażą nawet 15°C. Nie powinno padać. W drugiej połowie przyszłego tygodnia termometry pokażą maksymalnie 10-15°C. Ochłodzenie nadejść może w weekend. Dalej na pogodę wpływać będą niże baryczne, dlatego zmienność pogody ma być duża. Nie zabraknie opadów atmosferycznych, a okresami przejdą burze.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów i niedzielnych burz

(fot. pixabay.com)

9 komentarzy

 1. Cieee chorobaaaa !!!

  Trochę wywieje i zmyje pozimowego brudu, a jak jaki piorunek trafi „gdzie trzeba” też nie zaszkodzi (we mnie nie, bo za co)

 2. Nawet nie wiecie, jak się cieszę, że sporo stonki zostanie w „domach” z powodu pogody.

 3. Kto jest autorem tej prognozy?

  • Autorem jest założyciel portalu Fanipogody.pl, członek stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

  • A kto jest autorem tego komentarza, co się pyta, kto jest autorem prognozy? Sam pytasz, to się przedstaw.

 4. Aleksander K.

  Cóż za apokaliptyczny nagłówek 😉 A nie dojdzie jeszcze do erupcji wulkanu?

  • Jak nadciagają burze tzn że będzie ciepło ?

  • No, rzeczowo napisaną prognozę trzeba było dodatkowo „upiększyć”, zwłaszcza o ryzyko tornad. A tu trochę przedobrzono, bo nasza trąba powietrzna nieco różni się od amerykańskiego tornada. A co burz, to o tej porze roku nie oznaczają, że będzie ciepło. Jutro będzie znacznie chłodniej niż dzisiaj.

Kursy walut

 • USD 4.4827zł -0.63%
 • GBP 5.4185zł -0.57%
 • EUR 4.6835zł -0.1%
 • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi