Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Możliwy duży grad, silny wiatr oraz podtopienia

W środę na terenie woj. lubelskiego prognozowane są silne burze, które przyniosą ulewne opady deszczu oraz silne porywy wiatru. Główna aktywność burzowa przypadnie na godziny wieczorne oraz pierwszą część nocy.

W środę nasza część Europy znajdzie się na skraju rozległego niżu znad Wysp Brytyjskich. Z zachodu w głąb kraju będzie się przemieszczał chłodny front atmosferyczny z poprzedzająca go linią zbieżności wiatru. Warunki do rozwoju burz na wschodzie kraju będą dogodne.

Wschodnia część kraju ma być jeszcze w masie zwrotnikowej. Najsilniejszych burz spodziewamy się późnym popołudniem, wieczorem i w pierwszej części nocy. Zjawiska powinny być zdecydowanie liczniejsze i groźniejsze niż wczoraj. Termometry pokażą dziś od 29°C do 32°C. Lokalnie po przejściu burz będzie niższa z powodu oddziaływania chłodnych prądów zstępujących.

Warunki do rozwoju burz dziś będą dobre, jednak przez większość dnia występować będzie hamowanie konwekcji. Nie można jednak wykluczyć, że izolowane komórki burzowe, nawet o gwałtownym przebiegu pojawią się około południa w wielu miejscach województwa lubelskiego.

Szczególnie intensywne burze są prognozowane na późne popołudnie i wieczór, a nawet pierwszą część nocy. Wtedy to od zachodu nasunie się linia zbieżności wiatru poprzedzająca front chłodny. Wspomoże ona rozwój silnych, miejscami powodujących szkody burz.

Modele numeryczne sygnalizują, że możemy spodziewać się dziś izolowanych komórek burzowych, miejscami superkomórek burzowych. Nawet z dużym gradem i silnym wiatrem oraz intensywnymi opadami deszczu.

Opady w czasie burz będą dziś głównym zagrożeniem, dlatego też miejscami możliwe są podtopienia, a nawet miejscowe powodzie błyskawiczne. Akumulacja opadów burzowych do 20-60 mm, a punktowo na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem sumy mogą być wyższe. Warunki w troposferze sprzyjać będą też tworzeniu się superkomórek burzowych. Dlatego niewykluczony w pierwszej fazie ich rozwoju opadów dużego gradu o średnicy do 3-6 cm, wiatru do 90-100 km/h i ulewnych opadów deszczu. Istnieje pewne ryzyko 1-2 przypadków, lokalnych mezocyklonicznych trąb powietrznych.

Niewykluczone, że w dojrzałej fazie będziemy mieli do czynienia z rozległym systemem burzowym z wbudowanymi superkomórkami. Środowe burze w zwrotnikowej masie powietrza charakteryzować mają się wysoką aktywnością elektryczną, stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Zatem lokalne pożary od wyładowań są prawdopodobne.

Główna aktywność burzowa przypadnie na godziny wieczorne oraz pierwszą część nocy. Jednak pierwszych burz w formie rozproszonej i mocno punktowej możemy spodziewać się około południa. Wiele wskazuje, że czeka nas burzowa noc ze środy na czwartek w wielu powiatach województwa lubelskiego. W drugiej części nocy ograniczone będą zagrożenia ze strony opadów dużego gradu, silnego wiatru do 90-100 km/h. Niebezpieczne mają być głównie opady pochodzenia burzowego prowadzące do lokalnych podtopień oraz duża ilość wyładowań atmosferycznych. Burzowa aura może utrzymać się miejscami nawet do godzin porannych w czwartek

Należy podkreślić, że modele nie są do końca zgodne, jeśli chodzi o obszar najgroźniejszych burz. Zatem lokalnych zjawisk konwekcyjnych spodziewamy się w całym województwie lubelskim.

Prawdopodobieństwo silnych, miejscami powodujących szkody burz ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

4 komentarze

  1. Wieśniak w gumofilcach z ostrogami (dawniej chłop bez ostróg)

    Tako ten, Przezorny Zawsze Ubezpieczony… jestem przygotowany, stosowna instalacja odgromowa na chałupie jest, a jakby zrobiło sie groźniej to ładna facjata jednej z wielu w Polsce matek boskich w okno, obok kilka zarejestrowanych u „cołaskabiorcy” świec i… może mi napadać (a nawet nagrzmieć).

  2. Nasi słowiańscy przodkowie wypinali w stronę burzy gołą część ciała (gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę).

Z kraju