690 680 960

Terytorialsi doskonalili umiejętności bojowe i taktyczne w cyklu rozpoznawczym

W poniedziałek, 26 lipca, w miejscowości Władysławów, zakończyło się zgrupowanie poligonowe o tematyce rozpoznawczej żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przez blisko tydzień ok. 90 zwiadowców doskonaliło umiejętności bojowe i taktyczne w cyklu rozpoznawczym.

Rozpoznanie to oczy i uszy każdej sekcji lekkiej piechoty wojsk obrony terytorialnej. Dlatego żołnierze OT muszą być odpowiednio przygotowani w zakresie planowania, organizacji oraz realizacji zasadzki, napadu, zakładania bazy patrolowej, maskowania, kamuflażu, czy organizacji bytowania w terenie.

Zwiadowcy z różnych plutonów z batalionów lubelskiego, bialskiego, chełmskiego, dęblińskiego i zamojskiego, podczas zgrupowania poligonowego w miejscowości Władysławów w powiecie janowskim ćwiczyli rozpoznanie terenu oraz obiektów, prowadzili działania taktyczne w terenie, w tym działania opóźniające tj. dywersyjne. Terytorialsi realizowali również takie zadania jak: udział w procesie dowodzenia, opracowanie planu i organizacja ochrony stanowiska dowodzenia, prowadzenie działań patrolowych oraz wykonywanie strzelań zgrywających przy użyciu karabinka Grot, w tym strzelań z amunicji barwiącej UTM.

Żołnierze ćwiczyli w dzień i w nocy. Doskonalili umiejętności pracy ze środkami łączności oraz stosowania procedur obiegu informacji w cyklu rozpoznawczym. Podczas szkolenia wykorzystywano sprzęt, który, na co dzień jest na wyposażeniu lubelskiej brygady, m.in. quady, sprzęt noktowizyjny i termowizyjny, kamery pułapki.

2 Lubelska Brygada OT liczy obecnie ponad 3400 żołnierzy. Chętnych do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych w naszym regionie nie brakuje. Obecnie trwają prace nad formowaniem 19 Nadbużańskiej Brygady OT z siedzibą w Chełmie. Równolegle, w ramach struktur Lubelskiej Brygady OT powstaje dodatkowy batalion lekkiej piechoty w Kraśniku.

(fot. WOT)

8 komentarzy

 1. Najważniejsze, że szkolili sie w cyklu rozpoznawczym… pewnie tera rozpoznać nie tylko „zielone ludziki’ od ludzików innych kolorów i wiedzą jak trzymać przedmioty wyglądem przypominające broń palną, żeby sie wzajemnie nie wystrzelać
  No i pewnie chodzić potrafią bez powłóczenia nogami jak to sie obserwuje u cywilnych „menów” i „maczo”.

  • Errata: wyżej w pewnem momencie powinno być: „…pewnie tera umiejom rozpoznać…
   Przepraszam…

 2. Mam nadzieję, że rozpracowali grupę Jarzębina. To rzut beretem. Koko, koko.

 3. Fajnie że się dobrze bawią, szkoda tylko że za nasze pieniądze. 🥳🍕🌲

 4. I fajnie że ćwiczą niech się szkołą, im więcej potu na ćwiczeniach tym mniej krwi na polu walki to tak dla mniej w tajemniczonych

 5. A tam takie harcerze. Polska powinna mieć przynajmniej kawalerie husarską.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli