Terytorialsi doskonalili umiejętności bojowe i taktyczne w cyklu rozpoznawczym

W poniedziałek, 26 lipca, w miejscowości Władysławów, zakończyło się zgrupowanie poligonowe o tematyce rozpoznawczej żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przez blisko tydzień ok. 90 zwiadowców doskonaliło umiejętności bojowe i taktyczne w cyklu rozpoznawczym.

Rozpoznanie to oczy i uszy każdej sekcji lekkiej piechoty wojsk obrony terytorialnej. Dlatego żołnierze OT muszą być odpowiednio przygotowani w zakresie planowania, organizacji oraz realizacji zasadzki, napadu, zakładania bazy patrolowej, maskowania, kamuflażu, czy organizacji bytowania w terenie.

Zwiadowcy z różnych plutonów z batalionów lubelskiego, bialskiego, chełmskiego, dęblińskiego i zamojskiego, podczas zgrupowania poligonowego w miejscowości Władysławów w powiecie janowskim ćwiczyli rozpoznanie terenu oraz obiektów, prowadzili działania taktyczne w terenie, w tym działania opóźniające tj. dywersyjne. Terytorialsi realizowali również takie zadania jak: udział w procesie dowodzenia, opracowanie planu i organizacja ochrony stanowiska dowodzenia, prowadzenie działań patrolowych oraz wykonywanie strzelań zgrywających przy użyciu karabinka Grot, w tym strzelań z amunicji barwiącej UTM.

Żołnierze ćwiczyli w dzień i w nocy. Doskonalili umiejętności pracy ze środkami łączności oraz stosowania procedur obiegu informacji w cyklu rozpoznawczym. Podczas szkolenia wykorzystywano sprzęt, który, na co dzień jest na wyposażeniu lubelskiej brygady, m.in. quady, sprzęt noktowizyjny i termowizyjny, kamery pułapki.

2 Lubelska Brygada OT liczy obecnie ponad 3400 żołnierzy. Chętnych do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych w naszym regionie nie brakuje. Obecnie trwają prace nad formowaniem 19 Nadbużańskiej Brygady OT z siedzibą w Chełmie. Równolegle, w ramach struktur Lubelskiej Brygady OT powstaje dodatkowy batalion lekkiej piechoty w Kraśniku.

(fot. WOT)

Zobacz również

8 komentarzy

 1. Najważniejsze, że szkolili sie w cyklu rozpoznawczym… pewnie tera rozpoznać nie tylko „zielone ludziki’ od ludzików innych kolorów i wiedzą jak trzymać przedmioty wyglądem przypominające broń palną, żeby sie wzajemnie nie wystrzelać
  No i pewnie chodzić potrafią bez powłóczenia nogami jak to sie obserwuje u cywilnych „menów” i „maczo”.

  • Errata: wyżej w pewnem momencie powinno być: „…pewnie tera umiejom rozpoznać…
   Przepraszam…

 2. Mam nadzieję, że rozpracowali grupę Jarzębina. To rzut beretem. Koko, koko.

 3. Fajnie że się dobrze bawią, szkoda tylko że za nasze pieniądze. 🥳🍕🌲

 4. I fajnie że ćwiczą niech się szkołą, im więcej potu na ćwiczeniach tym mniej krwi na polu walki to tak dla mniej w tajemniczonych

 5. A tam takie harcerze. Polska powinna mieć przynajmniej kawalerie husarską.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!