Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze możliwe dziś nad woj. lubelskim. Wiatr 85 km/h, grad i ulewy, potem silne ochłodzenie i przymrozki

W niedzielę znajdziemy się w zasięgu układu niskiego ciśnienia Xanthe znad północnej Europy, który wraz z przechodzeniem głębiej na wschód Starego Kontynentu, sprowadzi nad obszar Polski opady deszczu o różnej intensywności, ale także miejscami gwałtowne burze. Wieczorem, po przejściu fali opadów, mogą występować przejaśnienia i rozpogodzenia pochmurnej aury. Dziś możliwe są najsilniejsze zjawiska burzowe w woj. lubelskim od początku 2024 roku.

Niedziela z burzami

Dziś prognozowane jest na ogół zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Spodziewane są przelotne opady deszczu oraz miejscami burze. Możliwy punktowo grad do 2-3 cm. Wysokość opadów w burzach może wynieść do około 15-20 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 19°C do 23°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich.

Podczas burz porywy wiatru do 85 km/h, które powodować mogą miejscami szkody. Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale najwięcej będzie ich po południu. Powinny ustąpić w godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy z niedzieli na poniedziałek. Przewidujemy je lokalnie na przeważającym obszarze woj. lubelskiego.

Burze mogą przybierać dziś nie tylko formę pojedynczych komórek, ale także struktur wielokomórkowych w formie liniowej, jak i też superkomórek burzowych.

Burze to zjawisko lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia dziś burz szacuje się na 85% w woj. lubelskim. Najwięcej będzie ich pomiędzy 13 a 19 czasu urzędowego.

Ochłodzenie i wiatr

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie na ogół umiarkowane. Natomiast na krańcach południowych regionu zanikające przelotne opady deszczu, miejscami początkowo wieczorem szybko zanikające burze. W najchłodniejszej części nocy od 6°C do 9°C. Wiatr będzie przeważnie słaby, zachodni.

Jutro Polska znajdzie się pod wpływem układów niżowych początkowo z południa kontynentu, a następnie nasuwającego się ośrodka niżowego nad kraj z północnego zachodu, które przyniosą całkowite zachmurzenie i słabe oraz umiarkowane miejscami opady deszczu. Docierać będą chłodne masy powietrza pochodzenia arktycznego z północy kontynentu, powodując znaczne kilkunastopniowe ochłodzenie.

W dzień zachmurzenie na ogół duże. Okresami, zwłaszcza w południowej połowie regionu, opady deszczu. Prognozowana wysokość opadów do około 15 mm. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C. Wiatr będzie przeważnie słaby, początkowo zachodni, później zmienny.

Noc z poniedziałku na wtorek zapowiada się z zachmurzeniem na ogóły dużym. Prognozowane przelotne opady deszczu. W najchłodniejszej części nocy od 5°C do 8°C. Wiatr będzie początkowo słaby, jednak z biegiem godzin wzmagający się do umiarkowanego i dość silnego, w porywach do 65-70 km/h, początkowo zmienny, następnie południowy skręcający na zachodni.

Nowy tydzień z opadami i burzami, możliwe przymrozki

Nowy tydzień będzie na ogół chłodny i nie zabraknie opadów, silnego wiatru, a nawet i lokalnych burz. Na termometrach będzie maksymalnie 9-12°C. Nocami zdarzą się przymrozki, które mogą zagrozić rozwijającej fenologicznej wiośnie. Na szczęście noce w kwietniu, są krótkie i te spadki poniżej zera, okażą się krótkotrwałe oraz ograniczone obszarowo. Szczególnie chłodno jak na drugą połowę kwietnia zrobi się w okolicach czwartku/piątku, gdy będzie to maksymalnie 5-7°C w ciągu dnia.

Niskie temperatury nieprzekraczające na ogół 10-12°C powinny utrzymać się przynajmniej do pierwszych dni 3 dekady kwietnia. Druga część miesiąca może być znacznie chłodniejsza od pierwszej połowy czwartego miesiąca roku i nie powinny występować tak często iście letnie temperatury, które przyspieszyły nam rozwój fenologicznej wiosny o 3-4 tygodnie względem lat ubiegłych.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz w kraju

21 komentarzy

 1. Thx redakcyjo, już wstawiam gromnice w okno i ją zapalam😁

  • andrzejkowi w ass a wsadź

  • Sama gromnica to za mało na takie jasnowidzenia. Dołącz jeszcze facjatę jednej z wielu w Polsce matek boskich

   • Może być czarna* madonna – *(„czarna” czy w dzisiejszych czasach lepiej używać słowa „kolorowa”)

   • Nie rozumiem dlaczego pani obraża Matkę Bożą i uczucia religijne milionów ludzi na całym świecie. Przypominam ze za obraze uczuć religijnych jest paragraf. Obraź tu na forum publicznie Mahometa albo Allaha? Odważysz się? Powodzenia.

 2. Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

  Trawestując słowa piosenki pana Stuhra (starszego): „Wróżyć każdy może, choć jeden to robi dobrze, a inny gorzej”.
  Na wszelki wypadek, zadzwonił żem do zaprzyjaźnionego Górola spod samiućkich Tater, (przez Watshapa), a ten głupkowato się uśmiechając, powiedział: „Abo bedzie pogoda, abo bedzie loło”.
  I mam 50/50 (po polsku: fifty fifty).

  • zadzwoń lepiej do swojego lekarza

   • Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

    Dziękuję, ale pewnie nie wiesz, że świadom że uczelnie medyczne samych orłów nie wypuszczają, a co lepsi wyjechali „za chlebem” na zmywaki do Anglii, postanowiłem se umrzeć bez pomocy lekarzy. Ale jeszcze nie dzisiaj. Dobrze ?

 3. No u nich zawsze jak nie wieje to pada jak nie mrozi to grzmi i tak wkolo Macieju straszenie

 4. Pozdrowienia dla wszystkich którzy zmienili opony na letnie. Spotkamy się na drodze gdy będziecie wlec się 40 km/h.

 5. Oby Pan Bóg ukarał wszystkich, którzy głosowali na komunistów z PIS, PO, PSL czy SLD. Niech Pan sprowadzi na nich wszelkie klęski, aby mogli się nawrócić!

 6. No i po co ludzi straszyć?! Zamość pogrzmiało postraszyło i bokiem poleciało! Też mnie prognoza..

 7. Jak zwykle dziadoskie wrozenie z fusow

Dodaj komentarz