Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Groźne oblodzenie wystąpi na drogach województwa lubelskiego. Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność

Noc z 24 na 25 grudnia minie z opadami deszczu, przechodzącymi od północy stopniowo na froncie chłodnym w deszcz ze śniegiem i śnieg, przejściowo i lokalnie padać może marznący deszcz powodujący gołoledź. Lokalnie dojdzie do niebezpiecznych oblodzeń dróg i chodników.

Z uwagi na spadek temperatury w drugiej części nocy do wartości ujemnych, możliwe jest wystąpienie oblodzenia dróg i chodników. Nad ranem w Boże Narodzenie opady zanikną, gdyż rozbuduje się w masie spływającej z północy Europy słaby wyż i zacznie się rozpogadzać, sprzyjając większym spadkom temperatury. Termometry pokażą od -8°C do -2°C. Najchłodniej będzie na północy regionu, najcieplej na południu, gdzie najpóźniej odsunie się zachmurzenie frontowe. Wiatr ma być umiarkowany, okresowo silny z zachodu, północnego-zachodu. Porywy sięgną do 54 km/h, słabnące wyraźnie nad ranem w sobotę.

Spodziewamy się w drugiej części nocy z piątku na sobotę zamarzania mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -8°C do -2°C. Prawdopodobieństwo oblodzenia wynosi 90%, zatem kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność w drugiej części nocy i jutro rano.

Pierwszy dzień świąt przyniesie zimową, ale chłodną aurę na obszarze całego woj. lubelskiego. Znajdziemy się w dość suchej masie pochodzenia arktycznego spływającej z północy Europy. Zaznaczy się niewielki ośrodek wysokiego ciśnienia, który sprzyjać ma dominacji zachmurzenia umiarkowanego, okresowo dużego. Wiatr wyraźnie zmniejszy siłę, gdyż mniejszy ma być gradient baryczny. Temperatura wyniesie od -8°C do -4°C w najcieplejszym momencie dnia.

Noc z 25 na 26 grudnia 2021 będzie bardzo zimna w regionie. Nałoży się na to kilka czynników. Spływ zimnego powietrza arktycznego o niskiej wilgotności. Z tego powodu będzie też bezchmurnie. Wiatr z uwagi na małą różnice ciśnienia ma być słaby. Kolejnym czynnikiem będzie długa grudniowa noc i zaleganie pokrywy śnieżnej. W obszarach rozpogodzeń spadki temperatury sięgną od -15°C do -10°C, chociaż lokalnie w zastoiskach zimna wartości mogą być o kilka stopni niższe od prognozowanych. Wystąpić może także smog.

Drugi dzień świąt nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Na ogół panować ma zachmurzenie małe, a w wielu miejscach będzie bezchmurnie. Wyż odsunie się nad Ukrainę, a od zachodu zbliżać będzie się kolejna zatoka niżowa, która przyniesie zmienne warunki pogodowe po świętach. Pozostaniemy w masie pochodzenia arktycznego. Termometry pokażą od -8°C do -4°C w najcieplejszym momencie dnia. Wiatr ma być jeszcze słaby ze zmiennych kierunków. Powrócić może przy wyżowej pogodzie problem zanieczyszczeń.

Kolejna mroźna noc powinna wystąpić z niedzieli na poniedziałek, kiedy to w regionie przy bezchmurnym niebie temperatura spadnie poniżej -15°C. Wraz z początkiem nowego tygodnia zrobi się nieco cieplej, ale utrzyma się całodobowy mróz. Prognozy na koniec roku pomiędzy modelami różnią się. Jednak w połowie najbliższego tygodnia może nadejść większe ocieplenie i pojawią się dodatnie temperatury w ciągu dnia.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów

(fot. pixabay.com)

Jeden komentarz

  1. Holy Crap -30 celciuszesz

Z kraju