Groźne burze nadchodzą nad woj. lubelskie. Możliwe szkody wiatrowe, pożary od wyładowań i zalania

Nad region, zgodnie z naszą poranną prognozą nadciągają groźne zjawiska pogodowe. W czasie burz możliwe są porywy wiatru do około 80-100 km/h, prowadząc do lokalnych szkód wiatrowych. Akumulacja opadów w czasie burz sięgnie 20 mm, lokalnie około 40 mm.

Przez większość dnia nie było warunków do rozwoju burz z uwagi na obecność suchych warstw powietrza i braku mechanizmów wspomagających konwekcję. Te pojawiły się dopiero późnym popołudniem i wieczorem, gdy z zachodu nasunął się układ burzowy. Na granicy jego doszło do rozwoju świeżych komórek burzowych w północnej części województwa. Grzmi od dwóch godzin na północy naszego regionu. Szczególnie silna strefa burzowa nasuwa się jednak znad Mazowsza nad zachodnią część województwa lubelskiego.

We wtorek zachodu na wschód przemieszcza się zatoka niskiego ciśnienia związana z wypełniającym się niżem z centrum nad Morzem Północnym. Ponadto z zachodu na wschód przesuwa się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Należy dodać, że przed frontem atmosferycznym zalega ciepłe i dość wilgotne powietrze pochodzenia polarno morskiego, za frontem chłodnym zacznie napływać chłodniejsza i stabilniejsza masa powietrza.

Dziś, chmury burzowe łączą się w większe struktury multikomórkowe. Niewykluczone są na obszarze województwa lubelskiego dobrze zorganizowane superkomórki burzowe, a nawet układ liniowy w formie mezoskalowego układu konwekcyjnego. W czasie burz możliwe są porywy wiatru do około 80-100 km/h, prowadząc do lokalnych szkód wiatrowych. Akumulacja opadów w czasie burz sięgnie 20 mm, lokalnie około 40 mm. Z uwagi na duży przepływ mas powietrza, chmury przemieszczać mają się znaczną prędkością z zachodu na wschód, północny-wschód. W czasie burz niewykluczone są opady gradu o średnicy 2-4 cm. Szczególnie duży w zachodnich powiatach Lubelszczyzny.

Analizy radarowe wskazują, że szczególnie silne burze mogą pojawić się na obszarze woj. lubelskiego pomiędzy 21 a 23. Najpierw zjawiska burzowe mogą wystąpić w takich powiatach jak; rycki, puławski oraz opolski i kraśnicki. Następnie strefa burzowa może zaznaczyć się w powiatach na północy i centrum województwa. Na trasie silnych burz jest również Lublin. Następnie silne burze obejmą powiaty na wschodzie, tracąc prawdopodobnie znacznie na aktywności.

W naszej ocenie szczególnie silnych burz mogą spodziewać się mieszkańcy zachodniej i częściowo północnej i centralnej Lubelszczyzny późnym wieczorem i w pierwszej części nocy. Następnie zjawisk burzowych oczekujemy w centralnej i wschodniej części regionu. Prawdopodobnie burze zaczną słabnąć i zanikać po godzinie 24 w środę. Nie można wykluczyć, że po godzinie 1 w nocy grzmieć będzie już tylko na krańcach wschodnich.

Prawdopodobieństwo silnych i aktywnych elektrycznie burz ocenia się na 90%. Możliwe są szczególnie szkody wiatrowe, miejscami również podtopienia.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I SILNYCH BURZ ZMIERZAJĄCYCH NA WSCHÓD

(fot. fanipogody.pl)

Zobacz również

5 komentarzy

  1. Już nadciągają. Zapowiada się głośna dyskoteka.

  2. A gdzie alerty?

  3. A alertu nie dostał chyba nikt.

  4. te alerty są dla idiotów… co ci to da że dostaniesz tego sms, natura jest silniejsza, dachu nie utrzymasz. Pogodę można samemu sprawdzić, jest parę radarów. RCB – rządowe centrum biznesowe, jest parę miejsc do obsadzenia. Aleeee oni się troszczą o swoje owieczki..

  5. U mnie na slamsowie solidnie wiało, lało oraz grzmiało około 22-giej, ale przekręciłem się na drugi bok i więcej grzechów nie pamiętam. Naprawdę*.

    * – Użyłem tego słowa, bo kiedyś ktoś dowodził, że ludzie którzy swoją wypowiedź podkreślają słowem: „naprawdę”, zwykle łżą jak psy. Może ten ktoś miał naszych polityków na myśli…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki Folkowe 2021. Wszystkie wymiary kultury tradycyjnej. Sprawdź program
Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie