690 680 960

Gęste mgły adwekcyjne występują w woj. lubelskim. Pada także miejscami marznący deszcz i mżawka

Na obszarze woj. lubelskiego od poranka występują gęste mgły spowodowane napływem cieplejszego i wilgotnego powietrza polarnomorskiego nad wychłodzone podłoże. Miejscami panują trudne warunki do jazdy.

W sobotę nasz kraj jest w zasięgu mało aktywnych frontów zokludowanych. Na zachodzie i południu zaznacza się strefa frontu okluzji związana z niżem znad północnego Atlantyku. Natomiast w nocy z soboty na niedzielę na północnym wschodzie kraju pojawi się kolejny front z niewielkim płytkim ośrodkiem górnego niżu. Płynie do nas nieco cieplejsze powietrze, ale wilgotne powietrze polarnomorskie. Jesteśmy w tzw. układzie siodłowym, który charakteryzuje się naprzemiennym położeniem wyżów i niżów nad Europą i obszarami przyległymi. Różnica ciśnienia jest niewielka, co powoduje małą prędkość wiatru.

Obserwuje się na obszarze woj. lubelskiego występowanie gęstej mgły adwekcyjnej, które są spowodowane napływem cieplejszego i wilgotnego powietrza polarnomorskiego nad wychłodzone podłoże. Powietrze poprzez kontakt z chłodniejszym podłożem stopniowo oziębia się, osiągając temperaturę punktu rosy, co rozpoczyna tworzenie się mgły. Topnienie pokrywy śnieżnej również powoduje wyraźny wzrost wilgotności i intensyfikacje mgły. Mgły napływowe ograniczają widzialność do 100-200 metrów m.in. na stacji w Radawcu, Porcie Lotniczym Lublin i we Włodawie. W minionych godzinach opady marznące występowały na stacjach meteorologicznych we Włodawie i Terespolu. Najlepsza widzialność panuje dziś od godziny 10 na stacji w Zamościu, gdzie sięga 2,6 km, ale i tu może się pogorszyć w kolejnych godzinach.

Nadejście odwilży spowodowało redukcje pokrywy śnieżnej o nawet kilka centymetrów w ciągu minionej doby w wielu miejscach woj. lubelskiego.

Na przeważającym obszarze województwa lubelskiego, występować będzie dziś zachmurzenie duże i całkowite z lokalnymi gęstymi mgłami adwekcyjnymi. Lokalnie zdarzą się tylko niewielkie przejaśnienia. Obserwowane będą w kolejnych godzinach opady deszczu, lokalnie również deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, które intensyfikować mają się stopniowo w drugiej części dnia. Na termometrach będzie od 2 °C do 4 °C w najcieplejszym momencie dnia. Noc z soboty na niedzielę przyniesie temperaturę na poziomie od 0°C do -2°C. Może dochodzić po dziennych roztopach do oblodzenia dróg i chodników. Dlatego kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność. Miejscami popada śnieg i deszcze ze śniegiem.

Kolejne dni przyniosą na ogół temperatury na pograniczu przedzimia i zimy termicznej. Nocne i poranne przymrozki mogą być częste, ale za dnia często temperatura może być dodatnia. Okresami zdarzą się opady mieszane i mokrego śniegu, mogą również często formować się gęste mgły, które w sprzyjających warunkach utrzymają się przez całą dobę. Wygląda na to, że jeszcze mroźniejsze powietrze może napłynąć do nas ze wschodu, północnego wschodu z biegiem czasu w 1 dekadzie grudnia, ale więcej wiadomo będzie w kolejnych dniach.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i zachmurzenia nad Polską

(fot. lublin112.pl)

7 komentarzy

 1. Chłopka w gumofilcach na szpileczkach (od wiosny: wieśniaczka)

  Jak gołymi okularami widać, jak się chce to wróżby można napisać i po ludzku i po polsku, językiem zrozumiałym dla większości.
  Bo wiem, że nie dla wszystkich. 😆

  • Dawno temu już miałem zamiar poruszyć ten temat. Do kogo to jest pisane ? Zwykły człowiek bez neta nie bedzie z tego tekstu wiedział czy wziąć kalosze czy parasol. {zokludowanych, okluzji, górnego niżu, układzie siodłowym, adwekcyjnej}. Rozumiem że to IMiGW przysyła taki tekst. Następnym razem niech redakcja napisze „Jutro będą mgły”

 2. Chłopka w gumofilcach na szpileczkach (od wiosny: wieśniaczka)

  Można było napisać: mgły napływowe, ale ile bardziej „uczenie” brzmi: mgły adwekcyjne (!)
  Ale wśród jasnowidzów mgła adwekcyjna, magiczniej brzmi.

 3. Na ulicach co piąty matołek jedzie na światłach dziennych zamiast na mijania.
  Gdzie jest policja?

  • Milicja na necie 8 godzin i do domu.

  • A co Ty nie masz dziennych

  • AA (dla niekumatych, słownie: anonimowy alkoholik)

   Ślepy (dawniej: niewidomy), nie zauważy, ani dziennych, ani mijania i pójdzie na czołowe spotkanie trzeciego stopnia jak nie bezpośrednio to przynajmniej z przuydrożnym drzewem (rosnącym jeszcze z 50 metrów od drogi).

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas