690 680 960

Firma handlująca energią znów na cenzurowanym. Żąda od klientów nienależnych opłat

Nie tak dawno głośno było o spółce, której przedstawiciele podszywali się pod inną firmę, w celu zawierania umów na dostawę energii elektrycznej. Nałożona za to kara nie zrobiła na niej większego wrażenia, gdyż wciąż stosuje niedozwolone praktyki. Tym razem chodzi o naliczanie dodatkowych opłat na klientów.

Po raz kolejny sprzedająca energię elektryczną i paliwo gazowe spółka Polski Prąd i Gaz podpadła Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O firmie, która wcześniej nazywała się Polska Energetyka Pro, zrobiło się głośno kiedy jej przedstawiciele podając się za pracowników dotychczasowego sprzedawcy prądu podsuwali do podpisania nowe umowy. Te jak się okazywało, zobowiązywały do zakupu energii w innej firmie. Za te działania w 2016 roku na spółkę została nałożona kara za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów w kwocie 10 mln zł.

Okazuje się, że kara ta nie zrobiła na firmie większego wrażenia. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaczęły wpływać kolejne skargi od klientów spółki. Tym razem poszło o niektóre postanowienia stosowane w umowach zawieranych z konsumentami. Efektem kontroli jest postawienie zarzutów i wszczęcie postępowania w tej sprawie. Urzędnicy znaleźli w umowach aż 47 niedozwolonych klauzul.

Polski Prąd i Gaz zastrzegał sobie m.in., że jeśli konsument zrezygnuje z ich usług, to będzie musiał zapłacić tzw. „Opłatę Jednorazową”. W zależności od umowy wynosiła ona 11 lub 17 zł za każdy miesiąc, jaki został do końca okresu, na jaki została zawarta. Podobnie było w sytuacji, gdy to spółka rozwiązywała umowę z winy klienta. Zdaniem UOKiK takie postanowienia są niedopuszczalne w branży energetycznej, w szczególności gdy umowy zawierane są na wieloletnie okresy. Ograniczają bowiem fundamentalne prawo konsumenta do swobodnego wyboru sprzedawcy prądu czy gazu, które zostało zagwarantowane w prawie energetycznym.

– Spółka Polski Prąd i Gaz nie może zniechęcać konsumentów wysokimi karami do zmiany sprzedawcy prądu lub gazu. Dodatkowo utrudnia w ten sposób rozwiązanie umów zawartych dlatego, że konsumenci zostali wprowadzeni w błąd np., że podpisują aneks z dotychczasową firmą. Wątpliwości budzi też brak równowagi w umowach. Spółka nakłada wysokie kary na klientów, a sama jest bezkarna, gdy się nie wywiąże z obowiązków – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Spółka stosuje również zasadę, że umowy automatycznie przekształcają się na kolejne, tym razem na czas określony wynoszący 36 miesięcy. Aby temu zapobiec, konsumenci muszą złożyć specjalne oświadczenie najpóźniej 45 dni przez upływem terminu pierwszej umowy. Tymczasem zasada jest taka, że umowy na czas określony powinny wygasać z upływem terminu ich obowiązywania. Za stosowane przez spółkę praktyki, grozi jej kara w kwocie wynoszącej nawet 10 proc. obrotów z poprzedniego roku.

(fot. pixabay)

4 komentarze

  1. Bo w naszym prawie powinien być zakaz otwierania nowych działalności gospodarczych przez ludzi skazanych lub oszustów. Tak kiedyś było z jedną firmą, która wygrała przetarg na przebudowę odcinka drogi DW 835. Firma liczyła 4 osoby: prezesa, zastępcę, sekretarkę i kierowcę. Wygrali bo dali najniższą cenę ale polegli, bo nie znaleźli podwykonawców i nie rozpoczęli w wyznaczonym terminie. Przetarg unieważniono, umowę rozwiązano i co? Firma zakończyła działalność ale w tym samym składzie rozpoczęła drugą pod inną nazwą i ponownie stanęła do przetargu. Na szczęście przegrała! Tylko podanie nazwisk do publicznej wiadaomości uchroni przed tego typu oszustami.

  2. W Lublinie grasuja pracownicy Fortum. Podstępem naklaniaja na zmianę operatora prądu. 10% taniej i gwarancja ceny na 4 lata, co jest niemożliwe

  3. Wnioski oczywiste nawet dla dzieci …skoro kara nie robi „wrażenia ” na ukaranym ,to jest za niska

  4. Musi walczyć z tym zachowaniem
    wholesale7.net

Kursy walut

  • USD 4.4415zł -0.17%
  • GBP 5.4558zł -0.1%
  • EUR 4.6898zł 0.1%
  • CHF 4.7542zł -0.07%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami