Wzięli dotację na wynalazek w postaci kremu antycellulitowego. Wyłudzili 580 tys. złotych

Prezes zarządu oraz członek Rady Inwestycyjnej Centrum Innowacji i Transferu Technologii Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Lublinie zatrzymani. Prokuratura zarzuca im wyłudzenie dotacji na stworzenie wynalazku, który nigdy nie powstał.

Trwa śledztwo w sprawie nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Centrum Innowacji i Transferu Technologii Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Lublinie. Czynności w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Chodzi o wyłudzenie 580 tys. złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Miało to miejsce w 2015 roku.

Jak ustalili śledczy, podejrzani wykorzystali działalność Centrum Innowacji i Transferu Technologii Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, które powstało w celu lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego i technicznego uczelni oraz transferu wyników prac naukowych do gospodarki. Zajmowało się ono wyszukiwaniem osób zainteresowanych rozwojem własnych, innowacyjnych pomysłów, które mogą znaleźć komercyjne zastosowanie w biznesie. Zgłoszone pomysły poddawane były analizom ekonomicznym i technologicznym, a w dalszej kolejności przygotowywano niezbędną dokumentację m.in. w postaci biznesplanu, dotyczącą możliwości wprowadzenia produktu lub usługi na rynek gospodarczy.

Jak informuje prokuratura, Piotr K. będący członkiem Rady Inwestycyjnej działającej przy CIiTT, wspólnie z prezesem zarządu CIiTT Grzegorzem W. nakłonili ustaloną osobę do nabycia udziałów w nieaktywnej gospodarczo spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie podmiot ten złożył wniosek wraz z wymaganymi przez PARP dokumentami wskazującymi na zamiar zrealizowania innowacyjnego pomysłu o nazwie „Preparat kosmetyczny” tj. wprowadzeniu na rynek produktu dermokosmetycznego o działaniu antycellulitowym.

Po akceptacji pomysłu, została utworzona nowa spółka, która otrzymała na realizację przedsięwzięcia wsparcie finansowe w wysokości 590.000 złotych. Prezes spółki na polecenie Piotra K. wypłacił w gotówce łącznie 580.000 złotych, z czego przekazał mu 520.000 zł, zaś pozostałą kwotę przeznaczył na własne cele. Tymczasem spółka nigdy nie podjęła żadnej działalności w kierunku produkcji kremu antycellulitowego.

W ubiegłym tygodniu na Piotr K. Grzegorz W. zostali zatrzymani. Po doprowadzeniu ich do prokuratury obaj usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa wyłudzenia mienia znacznej wartości. Prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania podejrzanych. Sąd przychylił się do wniosku zastrzegając, że mogą oni opuścić areszt, jeśli wpłacą kaucję odpowiednio 220 tysięcy i 100 tysięcy złotych. Mężczyznom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

(fot. LPNT)

9 komentarzy

 1. Lublin malutki, wszyscy sie znają, medycy prawnicy.

 2. Jak widać nie tylko państwo będzie okradać obywateli ale i w drugą stronę też to działa.

 3. Okazało się, że wynaleziony preparat co prawda powodował cellulit, ale za to powiększał penisa.

 4. Posprawdzajcie troche więcej tych „wynalazków” z ostatnich czterech lat. To tylko wierzchołek góry lodowej.

  • Urzędasy, biurwy i polity to brązowi królowie… wszystko czego się tkną zamienia się w gowno…

 5. Znam takich co dotacje na prywatną konsumpcję przeznaczyli. Aż dziwne, że jeszcze nie są na państwowych wczasach

 6. Tak się wychodzi jak za mało opłaca się „Słupa” , zobaczymy tylko czy „Słup” będzie sztywny !

 7. Piotr K – PROFESOR doktor honoris causa multi i jego podwładny na Uniwersytecie Grzegorz W.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online