Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Dynamiczna pogoda przed nami, burze pojawią się w woj. lubelskim. Pierwsze 20°C coraz bliżej regionu

Przed nami dynamiczny okres w pogodzie w woj. lubelskim. Lokalnie pojawią się intensywne opady deszczu oraz burze. Do regionu zbliża się znaczne ocieplenie, na termometrach miejscami zobaczymy nawet ponad 20°C.

Pogodę w sobotę kształtuje rozległe pole obniżonego ciśnienia. Zasadniczo znajdujemy się pod wpływem płytkiego niżu z centrum na pograniczu Czech i Niemiec. Z południa na północ przesuwa się chłodny front atmosferyczny. W świeżej masie będą dogodne warunki do rozwoju burz. Dziś zjawiska burzowe są najbardziej prawdopodobne na południu woj. lubelskiego, ale nie można ich całkowicie wykluczyć w głębi regionu, czym dalej na północ tym prawdopodobieństwo wyładowań będzie dużo niższe.

Dziś prognozowana jest niżowa pogoda. Przez większość dzisiejszego dnia zachmurzenie duże i całkowite. Jednak z postępującymi od południa regionu większymi przejaśnieniami i krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie opady deszczu, a po południu, na południu województwa, możliwe burze. Spodziewana akumulacja opadów w czasie burz do około 10 mm, lokalnie również drobny grad. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 7°C na północy do 14°C na południu. Wiatr okaże się umiarkowany, na południu regionu przeważnie słaby, porywisty, z kierunków wschodnich, na południu okresami zmienny. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże, na południu większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie opady deszczu. Jednak początkowo na południu niewykluczone zanikające burze. Spodziewane mgły ograniczające widzialność do 200-300 m. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy 3°C na południu do 7°C na północy. Wiatr słaby, początkowo także umiarkowany, z kierunków wschodnich, na południu okresami zmienny. W czasie burz wiatr okaże się porywisty do 50 km/h.

Poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie opady deszczu, niewykluczone także słabe burze. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 12°C na północy do 16°C na południu. Wiatr okaże się słaby, z kierunków zmieniających się. W czasie burz wiatr porywisty.

Noc z poniedziałku na wtorek zapowiada się z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie możliwe opady deszczu, zwłaszcza nad ranem na południu regionu. Na termometrach od 7°C do 10°C. Wiatr przeważnie słaby, nad ranem także umiarkowany, północno-wschodni.

Przyszły tydzień zapowiada się z temperatura na poziomie od 13°C do 18°C. Przymrozki nie powinny występować nocami i o poranku. Cieplejsza ma być druga połowa tygodnia. Pojawiać będą się okresami opady i burze. W trzeciej dekadzie kwietnia na kilka dni niewykluczone, że wystąpi kilka dni ze stabilną pogodą. Rozwijać ma się fenologiczna wiosna. W ostatnich tygodniach kwietnia powinniśmy zobaczyć pierwsze przekroczenie 20°C w woj. lubelskim.

Kwiecień 2023 r. powinien zapisać się w woj. lubelskim jako miesiąc powyżej normy termicznej. Już do 21 kwietnia 2023 r. anomalia miesięczna będzie w normie wieloletniej. Wiele wskazuje, że finalnie kwiecień zapisze się z odchyleniem w okolicach 1°C powyżej normy z lat 1991-2020 r. Ilość opadów ma być w normie, a gdzieniegdzie powyżej normy, sprzyjając rozkwitowi fenologicznej wiosny.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

3 komentarze

  1. Ło matko bosko dzięki za prognozę ostatnio jak wpomnieliscie o burzach to nie wierzyłem aż w końcu nadeszła czarna chmura wiało i grzmiało widły z gnoju wyrwało krowę przesunęło wrota stodoły otworzyło i konie wystraszyło. Dzięki pogodynki z Bogiem i z fartem wasz rolnik

  2. Dziadek ze Slamsowa

    A ja uprzejmie proszę o zmianę prognozy bo właśnie leje mi się na łeb w kuchni, a dopiero na wtorek pbiecali dostarczyć stosowne lepiszcze do dziur e papie.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo