690 680 960

Drzewa zostały ponawiercane, do pni wprowadzono szkodliwe substancje. Sprawą zajmuje się policja (zdjęcia)

W drzewach nawiercone zostały otwory, po czym za pomocą lejków i gumowych rurek, wprowadzono do pni szkodliwe substancje. Sprawą zajęli się pracownicy Miejskiego Architekta Zieleni, sprawcy poszukują policjanci.

Po raz kolejny na terenie Lublina nieznana na chwilę obecną osoba usiłowała doprowadzić do obumarcia drzew. Tym razem miało to miejsce w pobliżu skrzyżowania al. Spółdzielczości Pracy z ul. Związkową. W rosnących tam drzewach nawiercone zostały otwory, po czym za pomocą lejków i gumowych rurek, wprowadzono do pni szkodliwe substancje.

Od razu po ujawnieniu procederu na miejscu interweniowali strażnicy miejscy, oględziny wykonali też pracownicy Miejskiego Architekta Zieleni. Sprawa uszkodzenia drzew została również zgłoszona policji. Funkcjonariusze będą teraz prowadzili postępowanie mające na celu ustalenie sprawcy tego czynu.

To nie pierwszy tego typu przypadek na terenie miasta. Tylko w tym roku informowaliśmy o niszczeniu w ten sposób drzew w Śródmieściu Lublina. Co ważne, dotyczyło to głównie najbardziej okazałych drzew, a więc też najcenniejszych. Nawierty były wykonywane w pniu lub korzeniach i aplikowano w nie herbicyd. Drzewa wskutek takiego działania zamierają nawet w przeciągu jednego sezonu wegetacyjnego.

Wiele tego typu przypadków zanotowano też na cmentarzu przy ul. Lipowej, gdzie znajduje się sporo niezwykle cennych drzew, w tym wiele o rozmiarach pomnikowych. W ten sposób w ubiegłym roku zniszczony został m.in. buk pospolity o obwodzie 306 cm, stanowiący majestatyczne drzewo, jedno z najpiękniejszych w okolicy. Ponieważ zarówno cmentarz, jak też znajdujący się na nim drzewostan, jest pod opieką Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, każdy taki przypadek aktu wandalizmu zgłaszany był organom ścigania.

(fot. UM Lublin)

51 komentarzy

  1. Oby przez takim lejkiem dostawał pożywienie Karma wruci

    • Jak dostanie za dużo pożywienia, to karma wróci.

    • Chciałem tylko dać porównanie z grobem, że nazwisko sprawcy uśmiercania drzew na tej posesji jest jednoznaczne z właścicielem tej działki lub deweloperem który się o nią stara i nie mieli by dużych szans na usunięcie zdrowych drzew. Tak jak słynne gołębie podpalane na poddaszu przy Racławickich. Kasa !!!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Rodzinny na Rynku w Modliborzycach
Koncert: Śpiewajmy Piosenki Żołnierskie
Zlot motocyklowy w Szczebrzeszynie
Obchody Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Lublin
Piknik Rodzinny w Konopnicy