Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dożynki w Dominowie. Można wydoić krowę, posiedzieć w traktorze, a także spróbować lokalnych przysmaków (zdjęcia)

Dożynki to jedno z najważniejszych świąt w polskiej tradycji, które celebruje plony rolnicze oraz pracę rolników. To wyjątkowa okazja do podziękowania za dobrodziejstwa ziemi, integrowania lokalnej społeczności oraz zachowania kulturowego dziedzictwa. W niedzielę dożynki odbywają się w Dominowie, na terenie Gminy Głusk.

Dożynki to wyjątkowe święto obchodzone w wielu regionach Polski, które ma głębokie korzenie historyczne i kulturowe. Stanowią one okazję do dziękowania za urodzaj i plony. To nie tylko święto rolników, ale także wspólnoty lokalnej. Centralnym elementem dożynkowego święta, oprócz mszy świętej, jest prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z plecionych zbóż i kwiatów, często również przyozdabianych owocami. Wieńce te symbolizują plony i bogactwo ziemi.

W ciągu wieków obchody dożynkowe przekształciły się, dostosowując się do zmieniających się czasów i obyczajów, jednak główny motyw pozostał niezmieniony – podziękowanie za owoce pracy rolniczej. Dzisiaj dożynki odbywają się m.in. w Dominowie, na terenie Gminy Głusk. Dla uczestników wspólnego świętowania przygotowano sporo atrakcji. Można skosztować lokalnych przysmaków, a także skorzystać z atrakcji, a tych nie brakuje dla najmłodszych.

Po południu nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a potem będzie można obejrzeć pokaz tańca orientalnego oraz wziąć udział w koncercie zespołu INO ROS. O godzinie 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna pod gwiazdami. Kto jeszcze nie był na Dożynkach w Dominowie, masz jeszcze szansę na skorzystanie z atrakcji tego wydarzenia. Na dzieci czekają: dmuchańce, animacje, konkurs dojenia krowy, czy też wspólne malowanie samochodu.

35 komentarzy

 1. No to jak żeście sie wybrehali, to teraz czekamy na merytorycze opinie uczestników zabawy. Pogoda dopisała. A jak z orkiestrą? Dobrze grali? Warto bylo być? Piszcie.

 2. Wy o polityce, a ja z innej beczki…
  Dożynki 03.09 pewni od rana, a info na Lublin 112 o godzinie 18…

  I tak zawsze…

  • Informacja była na stronie już przed wydarzeniem. Warto sprawdzać, a nie pisać potem bzdury 😉
   I tak zawsze ktoś plecie farmazony bez sprawdzenia treści na portalu.

 3. Wkurzają mnie takie głupie komentarze pisane przez ludzi którym się nudzi. Tak się składa że od 10 lat jestem mieszkanką tej gminy. Gminy która wykorzystuje dużo unijnych dotacji i dzięki temu tak dobrze się tu mieszka. A dożynki jak zawsze udane, sporo atrakcji, super koncert zespołu, fajna zabawa do późnych godzin. A krowa do dojenia do frajda dla dzieciaków, ale jak ktoś chce to zawsze znajdzie podtekst….

Dodaj komentarz