Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Do wojska trafił jako ochotnik. Dowódca 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej awansowany na generała

Oficjalne wręczenie nominacji nastąpi w połowie miesiąca, jednak już teraz wiadomo, iż płk Rafał Miernik zostanie generałem brygady. Awanse otrzymało jeszcze 10 innych oficerów.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podjął decyzję o nominacjach na stopnie generalskie dla jedenastu oficerów Wojska Polskiego. Wśród awansowanych jest płk Rafał Miernik, pełniący funkcję dowódcy 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga w Lublinie. Wiadomo już, że akt mianowania na stopień generała brygady zostanie mu wręczony 15 sierpnia, w dniu Święta Wojska Polskiego.

Rafał Miernik mundur założył w 1995 roku zgłaszając się jako żołnierz ochotnik do Zasadniczej Służby Wojskowej. Od początku związany był z 17 Wielkopolska Brygadą Zmechanizowaną. Pełnił tam kolejno stanowiska dowódcy plutonu i kompanii, szefa sekcji operacyjnej a w 2005 roku został dowódcą kompanii bojowej podczas IV zmiany PKW w Iraku.

W ramach realizowanego przez jednostkę dyżuru bojowego w Grupie Bojowej Unii Europejskiej pełnił stanowisko zastępcy szefa wydziału operacyjnego FHQ i Szefa CJOC. Od 2010 do 2014 roku objął dowodzenie 7 batalionem Strzelców Konnych Wielkopolskich w garnizonie Wędrzyn, z którym od kwietnia do listopada 2011 roku jako dowódca Zgrupowania Bojowego Alfa i Dowódca Bazy Ghazni podczas IX zmiany PKW ISAF realizował zadania w Afganistanie.

Po powrocie z misji sformował i dowodził batalionem manewrowym kolejnej GB UE w strukturze zadaniowej 17 WBZ. W latach 2014-2016 był szefem wydziału identyfikacji i analiz systemów wsparcia i zabezpieczenia działań w Inspektoracie Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych w MON. W latach 2016-2018 pełnił funkcję szefa szkolenia 17 WBZ, następnie od stycznia 2018 do października 2021 dowodził 12 Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej im. gen Stanisława Taczaka w Poznaniu.

Od 1 października 2021 roku jest dowódcą 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Często powtarza, że w dowodzeniu najważniejsza jest odpowiedzialność, a samo dowodzenie jest „najtrudniejszą ze sztuk”, nauczycielem pokory.

(fot. 19LBZ)

13 komentarzy

 1. Wojsko, to jedna wielka polityka z całymi jej 'urokami’ jak nepotyzm itp.

  • Dziadek ze Slamsowa

   Wojsko, tak jak i policja potrzebne jest zawsze, bez względu na partię, która akurat dorwała się do władzy.
   Tawet to wojsko z ochotniczego poboru. Przynajmniej się chodzić nauczą bez powł↓czenia nogami i szuraniem łapciami.
   O tym że będą wiedzieli gdzie lufa, a gdzie spust w różnego rodzaju „szczeladłach”, nawet nie wspomnę.

   • Jeżeli ktoś przeszedł drogę od samego dołu i pracował na awans ciężko, szkolił się rozwijał, udowadniał swoją przydatność, to ok, ale wiemy ilu tam jest szlachetnie urodzonych plecaków, którzy już na starcie znają swoją drogę, wprowadzani są na salony i niczym kundelki leżą na wycieraczkach polityków.

 2. Cham bity deską:)

  Pamiętam z wojska że wszystkie nominacje i wyróżnienia były robione tak, trzeba wyróżnić 5 żołnierzy, do pięciu odlicz, i tych pięciu było wyróżnianych:D sztuka to sztuka:D

 3. Jakiś wujek redaktora. Ładnie opisany życiorys.

 4. Trep z krwi i kości szacun.

 5. gosc zaczynal ze mna na jw 5715

 6. Były żołnierz

  Jako młody ppor był dowódcą plutonu w batalionie szkolnym w Międzyrzeczu w 2000 roku.

Z kraju

Sport